$
בורסת ת"א

בעל השליטה במשאבי טבע: "אני מבין שבישראל מתלהבים - זה נראה רווחי מאוד"

רועי סבג מספר ל"כלכליסט" על העסקה המתרקמת לרכישת חברת השרתים לכריית מטבעות דיגיטליים: "אלה חוות הכרייה הכי גדולות והכי מרשימות שאני ראיתי מחוץ לסין, יש שם כוח מחשוב ואנרגיה אדירים"

דרור רייך 19:1305.12.17

"יש הרבה דיבורים מסביב אבל חשוב לזכור ששום דבר עדין לא חתום", מספר ל"כלכליסט" רועי סבג, בעל השליטה במשאבי טבע, ממקום הימצאו בלונדון. "אתם צריכים לחכות עד שהעסקה תיסגר כדי לדעת את כל הפרטים".  

הסבב האחרון בסערה סביב משאבי טבע החל בתחילת השבוע, לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם לרכישת 75% ממניות החברת הקנדית Backbone Solutions אשר מפעילה תחת השם המסחרי Bitfarms חוות שרתים המספקות כוח מחשוב לכרייה של 4 מטבעות דיגיטליים - ביטקוין וביטקוין קאש, את'ריום ולייטקוין. הידיעה הובילה לזינוק של מאות אחוזים בשווי המניה - שקפצה ביותר מ-4,100% מתחילת 2017.

 

"לדעתי הדינמיקה במניה נובעת מכמות גדולה של שורטים שהיו עליה ושגרמו גם לתנודתיות החדה", ציין סבג. נתוני הבורסה הפומביים לא מספקים את כמות המניות שנמצאות בשורט (מכירה בחסר) על משאבי טבע.

 

"החברה שאנו מעוניינים לרכוש היא חברה פרטית בבעלות של 2 יהודים מארגנטינה ו-4 קנדים שהחל לכרות מטבעות לפני מספר שנים במרתף בביתם" מסבר סבג, "הם נמצאים בענף כבר לא מעט שנים, ואת הרווחים הם המשיכו להשקיע בחברה - עכשיו יש להם כבר 4 חוות. אלה חוות הכרייה הכי גדולות והכי מרשימות שאני ראיתי מחוץ לסין, יש שם כוח מחשוב ואנרגיה אדירים", הסביר סבג.

 

שווי העסקה עדין לא נמסר אבל על פי דיווחי משאבי טבע, במשך פחות מחודש של פעילות, ארבע חוות השרתים ייצרו הכנסה של 3.8 מיליון דולר ארה"ב במטבעות מוצפנים ומבוזרים, בעלות תפעולית המוערכת בכ- 12%. באוקטובר גייסה משאבי טבע כ-2 מיליון שקל באמצעות הנפקה של 1.6 מיליון מניות שנמכרו במחיר של 1.25 שקלים למניה. היום מניית החברה נסחרת במחיר של כ-30 שקלים, שמקנה לה שווי שוק של 416 מיליון שקל. מלבד סבג שמחזיק בכ-54% מהחברה, המחזיקים הגדולים במניה הן 2 קרנות זרות, ולורס עם 7.8% ואונטריו עם 4.9%.

 

"מחיר החשמל מהנמוכים בעולם"

"מחיר החשמל בקוויבק הם מהנמוכים בעולם", מציין סבג בנוגע למיקום החוות שבקנדה, "בינתיים עדין עליות החשמל ועליות המחשוב יותר נמוכות מרווחי הייצור, ובכלל הוצאות החשמל הם לא החלק הגדול בהוצאות".

 

"אין לנו עדין את כל המספרים אבל זה הופך להיות קשה יותר ויותר לכרות מטבעות, אבל הם שווים יותר בכל יום. אבל זה עדין מוקדם - אני מבין שכולם בישראל מתלהבים אבל אם יש דבר אחד שאני יכול להגיד הוא שכל התחום ספקולטיבי ומסוכן – גם אנחנו במשאבי טבע לא מוכרים מניות עד שהעסקה תיסגר, צריך לחכות למספרים הפיננסיות הסופיים – אבל זה נראה רווחי מאוד".

 

 

 צילום: שאטרסטוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x