$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קבוצת הביטוח סיריוס מממשת את האופציה לרכישת הפניקס

במסגרת ההסכם מספטמבר חתמה הקבוצה, הנמצאת בשליטה סינית וכבר מחזיקה ב־4.9% מהפניקס, על רצונה לממש את השלב השני ולרכוש את יתרת 47.4% שבידי דלק לפי שווי של 4.8 מיליארד שקל. העסקה כפופה לאישור שליטה מהממונה על שוק הביטוח

גולן חזני 07:0626.11.17

סיריוס אינטרנשיונל (Sirius International) חתמה בסוף השבוע על הסכם למימוש האופציה שלה לרכישת 47.4% ממניות הפניקס, כך נודע ל"כלכליסט". בספטמבר חתמה סיריוס, חברה בינלאומית בעלת רישיונות ביטוח בארצות הברית, בשבדיה ובבריטניה, על עסקה בשני שלבים.

 

בשלב הראשון והמיידי רכשה סיריוס 4.9% ממניות הפניקס — שיעור שאינו מצריך אישור — בתמורה ל־208 מיליון שקל במזומן, מחיר שהיה גבוה באותה עת ב־8% ממחיר השוק של הפניקס.

 

 

 

בשלב השני והעיקרי אמורה היתה סיריוס, הנשלטת בידי צ'יינה מינשנג (China Minsheng) הסינית, לרכוש את יתרת האחזקות של דלק בהפניקס (47.4%) ולהפוך לבעלת השליטה בקבוצת הפיננסים הישראלית. התמורה לנתח השני בעסקה נקבעה ל־2.3 מיליארד שקל, לפי שווי של 4.8 מיליארד שקל להפניקס, שנסחרה באותה עת בשווי של 3.9 מיליארד שקל. רכישה זו אמורה היתה להתבצע עד 60 יום מחתימת העסקה, פרק זמן שהסתיים ביום חמישי האחרון.

 

המו"מ נתקל בקשיים

 

ל"כלכליסט" נודע כי המו"מ לקראת החתימה נתקל בקשיים. סיריוס ביקשה לשנות כמה פרטים בהסכם, בעקבות ממצאים שגילתה בבדיקות הנאותות שערכה להפניקס. לא מדובר בהפחתת מחיר או בסוגיה כספית אחרת, ולאחר שדלק סירבה בתוקף לשינויים — וטענה כי מאז החתימה עלה שווי הפניקס בבורסה ב־15% — נסוגה סיריוס מדרישותיה. שווי השוק הנוכחי של הפניקס הוא 4.49 מיליארד שקל.

 

בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה צילום: עמית שעל

 

העסקה עדיין אינה סופית ותמורתה טרם הועברה לדלק. זאת מאחר שרק לפני שבועיים הוגשה בקשה לרשות שוק ההון, בראשות דורית סלינגר, לקבלת היתר שליטה לסיריוס בהפניקס. סלינגר החלה בבדיקה, אולם זו צפויה להימשך חודשים. רק אם יוענק ההיתר, תושלם העסקה והתמורה המלאה תועבר לדלק שבשליטת יצחק תשובה.

 

סיריוס היא חברת ביטוח אמריקאית פרטית, שמניותיה מוחזקות בידי מינג שנג, קרן השקעות סינית פרטית, שמניותיה מחולקות בין 64 חברות, כך שהיא קרן מבוזרת ללא בעל שליטה. מינג שנג מחזיקה בסיריוס באמצעות החברה־הבת CMIH, שבה היא מחזיקה ב־82% מהמניות, וזו מחזיקה ב־94% ממניות סיריוס. 6% אחרים מוחזקים בידי קרן הפרייבט אקוויטי האמריקאית ABRY.

 

הקרן נוסדה בידי דונג וונביאו (Dong Wenbiao), שעד 2014 שימש יו"ר בנק מינג שנג. הוא פרש והקים את הקרן — אחת הקרנות הפרטיות הסיניות הגדולות — עם הון של 50 מיליארד יואן (כ־7.6 מיליארד דולר), שרכשה חב�רות בתחומי האנרגיה המתחדשת, התעופה, הבנייה, הבנקאות והביטוח. פעילות הביטוח נעשית באמצעות חברת CMIG שרשומה בסינגפור ומנהלת 2.2 מיליארד דולר.

 

את סיריוס רכשה מינג שנג ביולי 2015, בעסקה שהושלמה בפברואר 2016. סיריוס פעילה בעיקר בתחום ביטוחי המשנה, אך גם בביטוחי בריאות ותאונות. בשנה האחרונה היא ביצעה שתי רכישות: ארמאדה גלובל, הפעילה בתחום ביטוחי הבריאות בארה"ב, ו־IMG (אינטרנשיונל מדיקל גרופ), המספקת ביטוחים רפואיים. שתי הרכישות היו מ־ABRY, שכאמור מחזיקה ב־6% ממניות סיריוס כיום. סיריוס מנוהלת בידי אלן ווטרס.

 

רוכשים מסין נדחו

 

הפניקס מנוהלת בידי איל לפידות, ותחתיו הפכה החברה ממספר חמש בשוק הביטוח למספר שתיים אחרי בעלת הההון העצמי הגבוה בשוק כיום, הראל.

סיריוס בוחנת את שוק הביטוח הישראלי זה זמן, וניהלה מגעים גם עם אי.די.בי בשליטת אדוארדו אלשטיין לרכישת השליטה בכלל ביטוח.

 

הפניקס, שמחזיקה בבית ההשקעות אקסלנס, נמצאת זה זמן במגעים למכירת השליטה בה. זאת כיוון שדלק מעוניינת להתמקד בעסקי האנרגיה וחייבת להיפטר מאחזקותיה בפיננסים בשל חוק הריכוזיות. בשנים האחרונות ניהלה דלק כמה מגעים מתקדמים למכירתה, שלא הבשילו לעסקה למכירת השליטה בהפניקס. לפני כשלוש שנים נחתם מזכר הבנות בלתי מחייב בין דלק לבין משפחת קושנר האמריקאית, וכשנה לאחר מכן נחתם הסכם מחייב מול קבוצת פוסון הסינית. לאחר מכן דובר על עסקה עם AmTrust האמריקאית וגם עם יאנגו הסינית, אך כל אלה פקעו ללא עסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x