$
בורסת ת"א

הנפקת תמר פטרוליום הקפיצה את הרווח הרבעוני של דלק קידוחים

הכנסה חד פעמית של 567 מיליון דולר שרשמה השותפות בהנפקה את שורת הרווח הנקי לרמה חריגה של 616 מיליון דולר - מול רווח של 81 מיליון דולר ברבעון המקביל

ליאור גוטמן 09:2820.11.17

מדפסת הכסף הנקראת מאגר תמר ממשיכה לשבור שיאי רווחיות: שותפות הגז דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה דיווחה היום (ב') על רווח נקי יוצא דופן של 617 מיליון דולר, או בתרגום למטבע המקומי כ־2.2 מיליארד שקל – זינוק מזהיר של 660% ביחס לרבעון המקביל.  

עם זאת, מהלך חד־פעמי שביצעה דלק קידוחים מעוות את הנתונים כלפי מעלה – הכרה בהכנסות חד־פעמיות ממכירת שליש מאחזקותיה של דלק במאגר תמר ביולי האחרון, שבמסגרתו 9.25% מאחזקות השותפות עברו לתמר פטרוליום. המהלך הניב לחברה הכנסות "אחרות" בהיקף של כ־567 מיליון דולר – או 91.8% מהרווח הנקי.

 

פעולה זו, יחד עם ההכנסות של השותפות כמונופול בשוק הישראלי בתחום הגז, גילמו בשורה תחתונה רווח נקי של 617 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 80 מיליון דולר ברבעון המקביל.

 

דלק קידוחים התחייבה למכור את כלל אחזקותיה במאגר תמר (31.25% במקור) כחלק ממתווה הגז הממשלתי שאושר בשנה שעברה, עד לשנת 2021. דלק קידוחים בחרה למכור את האחזקות האמורות בכמה פעימות, הראשונה הושלמה ביולי האחרון – כאשר שליש מהאחזקות נגרעו מדלק קידוחים לתמר פטרוליום.

 

מתחילים למצות את ישראל וצריכים את מצרים

דלק קידוחים היא זרוע האנרגיה של קבוצת דלק ומחזיקה כיום 22% ממאגר תמר, ספק הגז היחיד למשק המקומי. עוד מחזיקה השותפות כ־45% ממאגר לווייתן ועוד כשליש ממאגר אפרודיטה הקפריסאי. עיון בנתוני השותפות מגלה שברבעון השלישי השנה הסתכמו הכנסות החברה ברוטו (לפני תמלוגים למדינה או לצד שלישי) ב־110 מיליון דולר, ירידה לעומת הכנסות בהיקף של 148.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, שמוסברת בדילול 9.25% מאחזקות דלק קידוחים במאגר תמר.

 

אחד הנתונים המעניינים הוא שמכירת הגז הגיעה לשיא של כ־7.5 מיליארד מ"ק בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, שמשקפים מכירות שנתיות של כ־10 מיליארד מ"ק בסוף 2017. אם המכירות ימשיכו בקצב הנוכחי, דלק קידוחים ומאגר תמר כולו יתחילו למצות את היקף המכירות שלהם לשוק המקומי. הרף העליון שתזרים המזומנים המהוון של השותפות מגלם הוא כ־10.9 מיליארד מ"ק, כלומר תמר מתחילת למצות את היכולות שלה בישראל. כדי להמשיך לצמוח חייבת תמר חוזי מכירה חדשים לחו"ל, וספציפית למצרים, וכאלה אין באופק.

 

בעניין עלות הגז למשק, ברבעון השלישי מחיר הגז הממוצע בכלל החוזים בישראל הגיע לכ־5.35 דולרים ליחידת אנרגיה, עלייה של 0.7% לעומת הרבעון הקודם. המחיר כמעט ולא זז השנה, מה שמעיד שדלק התעקשה בצדק מבחינתה כי החוזה שלה מול חברת החשמל לא ייפתח במסגרת מתווה הגז. חברת החשמל רוכשת כ־54% מהמכירות של תמר, והחוזה שלה "תפור" משני הכיוונים עם מחיר בסיס גבוה ושתי הצמדות - למדד האמריקאי ותוספת אוטומטית של 1% לכל שנה עד 2021.

 

הדבר גורם למחיר הגז להישאר גבוה ולא מאפשר לתעריף החשמל לרדת. לשם השוואה, דו"חות נובל אנרג'י לרבעון השלישי מלמדים שהיא מוכרת בארה"ב גז מהפקה יבשתית, זולה יותר, במחיר של כ־3 דולרים ליחידת אנרגיה.

 

רשמו הכנסות עתידיות מכריש ותנין כבר כעת בצד ההוצאות, דלק קידוחים רשמה עלייה מכ־27 מיליון דולר לכ־38 מיליון דולר, שנבעו בין השאר מתיקונים באסדת תמר, שהושבתה בתקופת החגים האחרונים בשל תקלה.

 

במקביל, הוצאות המימון נטו של דלק קידוחים צנחו מכ־16.53 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2016 לכ־10.17 מיליון דולר ברבעון המדווח. חלק מכך נובע מפירעון חלקי של כ־20% בארבע סדרות האג"ח (2018 ,2020 ,2023 ו־2025); ובשל תמורה ממכירת מאגרי כריש ותנין לאנרג'יאן היוונית. אנרג'יאן מחויבת בתמלוג של כ־7% לדלק קידוחים מרגע שהיא תתחיל למכור גז, ב־2020, מה שלא מפריע לדלק לרשום את ההכנסות כהכנסות מימון כבר עכשיו.

 

עוד בדו"ח נרשמו מקדמות מס עבור מחזיקי יחידות ההשתתפות בסך של כ־185 מיליון דולר. בנוסף יועדו 320 מיליון דולר לפירעון אג"ח תמר בונד כבר בשנה הבאה. החברה לא הודיעה על חלוקת דיבידנד, ועל פי ההערכות היא לא תחלק בשנה הקרובה דיבידנד בהיקף מיוחד, כלומר כזה שעולה על כמה עשרות מיליוני דולרים.

 

גם ישראמקו סוגרת רבעון שלישי בעליות

גם שותפות הגז ישראמקו, שמחזיקה ב־28.75% ממאגר תמר, מסכמת את הרבעון השלישי בצורה חיובית. לפי דו"חות השותפות שפורסמו ביום חמישי האחרון, ישראמקו סיימה את הרבעון השלישי של שנת 2017 עם רווח נקי של כ־87.34 מיליון דולר, עלייה של כ־9% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

 

עיון בנתונים הכספיים מגלה שישראמקו סיימה את הרבעון השלישי עם הכנסות בהיקף של כ־143.25 מיליון דולר, עלייה של כ־2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.  

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלבטרוס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x