$
בורסת ת"א

צפו במספרים: חודש מוצלח במיוחד לקרנות ההשתלמות באוקטובר

מלבד טבע שהתרסקה ב־22% ומניות הגז שאיבדו 4.9% באוקטובר, מדדי המניות המובילים עלו ועמם תשואות קרנות ההשתלמות. אלטשולר בראש בזכות אחזקה בבנקים ובנדל"ן מניב

אורן פרוינד 16:4320.11.17

קרנות ההשתלמות הישראליות מסכמות חודש מוצלח במיוחד. התשואה הממוצעת שרשמו הקרנות באוקטובר הסתכמה ב־1% ומתחילת השנה עומדת על 6.1%. להוציא את מניית טבע, שהתרסקה ב־22% באוקטובר, ואת מניות הגז והנפט, שאיבדו 4.9%, מדדי המניות המובילים רשמו עליות שהגיעו עד 3%. 

מרבית התשואה של קרנות ההשתלמות הגיעה מהחשיפה למניות. גופים שהיו בחשיפת יתר למניות ולא החזיקו בטבע ובמניות הגז והנפט, כמו אלטשולר שחם וכלל, הניבו תשואות גבוהות. מנגד, גופים בעלי חשיפה נמוכה למניות, כמו מיטב דש, הניבו תשואת חסר ביחס למתחרים.

 

את המקום הראשון גם באוקטובר החולף וגם מתחילת השנה תופסת קרן ההשתלמות הכללית של אלטשולר שחם. זו הניבה תשואה של 1.2% באוקטובר ושל 8.4% מתחילת 2017. מי ששם את כספו בקרן הזאת לפני שלוש שנים רשם תשואה של 16.05% על השקעתו — הגבוהה מבין קרנות ההשתלמות הישראליות.

 

 

 

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, הסביר: "התשואה מגיעה בעיקר ממניות מדדי נאסד"ק ודאקס, שעלו יפה באוקטובר; לא ממניה ספציפית, אלא מבחירה רוחבית. בבחינה שנתית, היה לנו שיעור אחזקה גבוה משל המתחרים גם בתחום הנדל"ן המניב וגם בבנקים, וזה עבד לטובתנו. בנק לאומי עשה תשואה של 20% מתחילת שנה, והבינלאומי — 26%. מניות אלוני חץ ואמות עלו בעשרות אחוזים מתחילת השנה, וגם מניית שפיר תרמה לנו. אנחנו לא מחזיקים בטבע וגם לא במניות הגז, שנפלו חזק בחודשים האחרונים".

 

במבט קדימה אמר ירדני: "לטבע ולפארמה לא ניכנס. אנחנו ממשיכים להחזיק באותן מניות, שכרגע המחירים שלהן עדיין הגיונים. האסטרטגיה שלנו — מיקוד בבנקים ובנדל"ן מניב בישראל — לא השתנתה, אולם רואים שהמצב בקניונים קצת בעייתי".

 

במקום השני באוקטובר ניצבת קרן ההשתלמות של כלל בזכות תשואה של 1.13% ותשואה מצטברת של 6.1% מתחילת השנה. לימור דנש, מנהלת השקעות ראשית בחברה, הסבירה: "כל התשואה שלנו הגיעה מהאפיק המנייתי. היו לנו חשיפה גבוהה למניות ביחס למתחרים וביצועי יתר בתיק מניות ישראל ובתיק מניות ישירות בארה"ב בהשוואה למדדים". גם בכלל מציינים: "לא החזקנו מניות גז ואת טבע, ומנגד החזקנו מניות בנקים ונדל"ן. שתי אחזקות נוספות שעשו חיל הן מלאנוקס ואורבוטק".

 

לגבי ארה"ב אמרה דנש: "square, חברה שעוסקת בסליקת כרטיסי אשראי, עשתה טוב לתוצאות שלנו. נכנסנו אליה במחיר של 13 דולר למניה, והיום המחיר גבוה מ־40 דולר". בנוגע לכוונות העתידיות היא אמרה: "אנחנו עדיין לא מקטינים חשיפה למניות. שוקי החוב יקרים ולכן האלטרנטיבה הנכונה ביותר היא של מניות".

 

את המקום השני מתחילת השנה תופסת קרן ההשתלמות של אנליסט עם תשואה של 7.01% ושל 0.85% באוקטובר. "השנה סייעה לנו בחירת מניות שעלו לאין שיעור מול המדדים, דוגמת חשיפה גבוהה לאורבוטק, לטאואר, לסודהסטרים ולאיירפורט סיטי", אמר נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט. "כמו כן סייעו חשיפה גבוהה יחסית לאג"ח קונצרניות, מתוך הבנה שהריבית תיוותר נמוכה והאפיק יניב תשואה עודפת, וחשיפה סבירה לשווקים הגלובליים".

 

לימור דנש, מנהלת השקעות ראשית בכלל לימור דנש, מנהלת השקעות ראשית בכלל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x