$
בורסת ת"א

הפצצה שהטילה מיילן משאירה את המוסדיים עם כאב ראש של 6 מיליארד שקל

החלטת החברה הגדולה ביותר בבורסת ת"א לעזוב תאלץ את תעודות הסל לנייד מיליארד שקל עם צאתה מהמדדים. מזור צפויה להחליף אותה במדד ת"א־35. מיילן, שנסחרת לפי שווי של 65 מיליארד שקל, אחראית ל־2.2% מהמחזור היומי

אורי טל־טנא ודרור רייך 21:3811.11.17

מיילן תימחק ב־12 בפברואר מהמסחר בתל אביב, זו הפצצה שהטילה ענקית הפארמה בלילה שבין שישי לשבת. החברה, שנרשמה למסחר בבורסה המקומית בנובמבר 2015, כחלק מניסיון ההשתלטות שלה על פריגו, שלא צלח, התחייבה אז לשנת מסחר אחת.

 

 

 

יו"ר מיילן רוברט קורי כמעט התנצל על המחיקה בהודעה ואמר כי "בשנתיים האחרונות גילינו שמרבית המוסדיים בישראל מחזיקים במניית מיילן דרך נאסד"ק. כמו כן, היקף המסחר במניה בת"א הוא רק 3.5% מכלל המסחר העולמי בה. בהתחשב בשעות המסחר וימי הפעילות השונים של הבורסה בישראל לעומת שווקים אחרים, דירקטוריון החברה החליט לא להמשיך ברישום".

 

מיילן היא החברה הגדולה מבחינת שווי שוק בת"א, ושווייה 65 מיליארד שקל. היא מהווה 7.55% ממשקל המניות במדד ת"א־35 ושיעור של 5% ממדד ת"א־125. לאחר מחיקתה תהיה פריגו החברה עם שווי השוק הגדול בבורסה, 45 מיליארד שקל, וטבע תתמקם במקום השני עם 42 מיליארד שקל.

 

הפחתת משקל מיילן בעדכוני המדדים

 

המחיקה צפויה לטלטל את המדדים בת"א, ובעקבות ההודעה תצטרך הבורסה להחליט כיצד להוציא את מניית מיילן מהם. תעודות הסל מחזיקות כיום במניות מיילן במעט יותר ממיליארד שקל, וסביר להניח שהבורסה תחליט על הפחתת המשקל היחסי של מיילן במדדים בעדכוני המשקל החודשיים של דצמבר וינואר ועל הוצאה סופית של המניה בעדכון הרכב המדדים של פברואר. בכל אחד מהמועדים האלה ימכרו תעודות הסל את מניית מיילן בכמה מאות מיליוני שקלים וירכשו את יתר מניות מדדי ת"א־35 ות"א־125 באותו היקף כספי. מכירות אלה עלולות ליצור לחץ שלילי על מניית מיילן ודחיפה חיובית ליתר המניות בשני המדדים, שמשקלן היחסי במדד יעלה.

 

 

 

הביקוש המצרפי למניות ת"א־35 ות"א־125 בדצמבר צפוי להיות נמוך, כיוון שהתאמה כלפי מעלה של מניית טבע צפויה לקזז, באופן חלקי לפחות, את ההשפעה של ההפחתה במשקל של מיילן. אך ההודעה של מיילן הופכת את ציפיות השוק מצפי להיצע מצרפי למניות שני מדדים אלה לצפי של ביקוש מצרפי. לכן סביר להניח ששוק המניות הישראלי יגיב בעלייה עם פתיחת המסחר הבוקר להודעה על מחיקת מיילן, ומנגד מניית מיילן לא תסגור את פער הארביטראז' החיובי שהיא נמצאת בו כעת — כלומר, המניה תרד יחסית למחיר הנעילה שלה ביום שישי בלילה בניו יורק.

 

בעדכון של הרכב מדד ת"א־35 בפברואר הקרוב כמעט ודאי שמניית מזור תיכנס במקום מיילן. חילוף נוסף במדד תלוי בשאלה אם מניית פרטנר תצא ממנו. כרגע פרטנר מדורגת במקום 40 מבין המניות שעונות לתנאי המדד, ואם היא לא תעלה מקום אחד בדירוג עד המועד הקובע לעדכון, 11 בינואר, תצא מהמדד. בתרחיש שבו פרטנר תצא מהמדד המועמדת המובילה להיכנס במקומה למדד היא מניית הפניקס.

 

מבחינת הבורסה, מחיקת מיילן מהווה חדשות שליליות. מחזור המסחר היומי הממוצע השנה במניה היה 31 מיליון שקל והיווה כ־2.2% ממחזור המסחר הכולל במניות ובתעודות סל בבורסה המקומית השנה. אך למחיקה יש גם צד חיובי, שכן בעקבותיה יפחת המשקל היחסי הגבוה מאוד של סקטור חברות התרופות במדדים המובילים.

 

שווי מיילן מהווה 8.7% מכלל המניות בת"א

 

הנחמה היחידה שיכולה להיות מהטלטלה הצפויה בעקבות מחיקת מיילן היא שביום הצטרפותה למסחר בת"א, לפני כשנתיים, עמד מחיר המניה על 183 שקל, ואילו היום מחירה 132 שקל, ירידה של 28%. לגבי יתר המניות מדובר בחדשות טובות, שכן מיליארד השקלים — היקף החשיפה של תעודות הסל למיילן — יזרמו עכשיו אליהן. שווי השוק של כל 458 המניות הרשומות למסחר נכון להיום הוא 741 מיליארד שקל, ומיילן לבדה אחראית ל־64.8 מיליארד שקל מתוך סכום זה, כלומר מדובר ב־8.7%.

 

אז כמה חשופים המוסדיים הישראליים למניית הפארמה הגדולה בת"א? כל המוסדיים מחזיקים יחד כ־9% ממניות מיילן, והגוף המוביל הוא מגדל עם חשיפה של 1.65% למניות מיילן בחיסכון לטווח הארוך ועוד 0.08% מהמניות בקרנות הנאמנות. אחריה נמצאת מנורה מבטחים עם 1.58% מהמניות וכלל ביטוח עם 1.23%.

 

מיילן, המאוגדת בהולנד, דיווחה בתחילת החודש על רווח נקי של 88.3 מיליון דולר ברבעון השלישי השנה לעומת הפסד של 119.8 ברבעון המקביל — הפסד שנבע בעיקר מהוצאות על הפסדים משפטיים בהיקף של 558 מיליון דולר. הרווח הנקי למניה עמד על 1.1 דולר, נמוך מתחזית האנליסטים, שהיתה לרווח של 1.22 דולר.

 

תחזית ההכנסות ל־2017 כולה עלתה מעט ועומדת כעת על 11.75–12.5 מיליארד דולר עם רווח של 4.45־4.7 דולר למניה. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 4.58 דולר למניה והכנסות של 12.04 מיליארד דולר.

 

"הקופקסון הגנרי סולל דרך לעוד מוצרים"

 

מנכ"לית מיילן הת'ר ברש אמרה כי המכירות של תרופת הדגל של החברה, (מזרק האפיפן), נחלשו בעיקר על רקע השקה גנרית — כולל של מיילן עצמה. כמו כן, הדגישה ברש כי העובדה שמיילן קיבלה ראשונה אישור FDA להשקת גרסה גנרית לקופקסון של טבע סוללת את הדרך גם למוצרים נוספים בצנרת החברה.

 

טרם פרסום הדו"חות הודיעה מיילן על תוכניות ארגון מחדש, כחלק מצעדים ראשוניים בסדרת פעולות שצפויות להמשיך לייעל את פעילותה בעולם וכוללות הפחתת עלויות וצמצום בכוח אדם.

 

מבורסת ת"א נמסר בתגובה: "אנו מאמינים כי הבורסה בתל אביב צריכה לשקף בראש ובראשונה את הכלכלה המקומית, ושמחים שמתחילת השנה הצטרפו 15 חברות חדשות, ועוד היד נטויה. המחיקה, במקרה זה, תסייע למדד ת"א־35 לשקף נכון יותר את המשק הישראלי ואף תמתן את השפעת סקטור הפארמה עליו — דבר שהוא חיובי כשלעצמו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x