$
בורסת ת"א

משרד התקשורת ורשות ני"ע נתנו אור ירוק לאי.די.בי

הקבוצה שבשליטת אדוארדו אלשטיין דיווחה כי המכשולים לעסקת בעלי העניין להורדת שכבה בפירמידה הוסרו, ונפתרה שאלת הדיבידנדים

גולן חזני 08:0306.11.17

אי.די.בי פתוח מתקדמת בצעדי ענק לקראת עסקת בעלי העניין שנועדת לעקוף את חוק הריכוזיות. הקבוצה שבשליטת אדוארדו אלשטיין דיווחה אתמול כי צלחה שלושה מכשולים שעמדו בפניה, וכעת נסללה הדרך לחתימת ההסכם בינה לבין לאלשטיין בשבוע הבא, ב־16 בנובמבר. 

במסגרת העסקה אי.די.בי פתוח, שמוחזקת במלואה על ידי פירמידת אלשטיין, תמכור לחברה־אחות פרטית חדשה שתתאגד בישראל 70.7% ממניות דסק"ש שבידיה.

המכשול הראשון שעמד לאי.די.בי היה הצורך באישור משרד התקשורת, שנדרש בשל האחזקה של החברה־הבת דסק"ש בחברת הסלולר סלקום. אי.די.בי דיווחה כי למשרד התקשורת אין עמדה בשאלה תחת איזו חברה מחזיק אלשטיין בסלקום, ולפיכך הוא נתן אור ירוק לעסקה.

 

המכשול השני היה מצד רשות ני"ע. הרשות לא נכנסה לסוגיית הריכוזיות אלא לסוגיות החשבונאיות והמשפטיות בעסקה. "הרשות לא תתערב בעמדות החברה ויועציה בקשר לסוגיות הדיווחיות", מסרה אי.די.בי בדיווח. המכשול שלישי הציב שאלה: האם העסקה כוללת חלוקת דיבידנד של מאות מיליוני שקלים, וזאת במקרה שהנכס הנמכר שווה יותר משוויו בספרים של אי.די.בי. החברה דיווחה כי על פי אינדיקציות שיש בידיה, השווי נמוך יותר ולפיכך העסקה לא תכלול חלוקת דיבידנדים.

 

פירמידת אי.די.בי מונה כיום ארבע שכבות, והעסקה אמורה לצמצם אותן לשלוש, כפי שחוק הריכוזיות מחייב עד סוף השנה. עם זאת, העובדה שהשליטה בדסק"ש נשארת בידי אלשטיין, תחת חברה פרטית, עוררה טענות כי מדובר בעקיפת החוק. התמורה בעסקה, 1.77 מיליארד שקל, תתקבל במתן הלוואת מוכר מלאה נושאת ריבית שנתית של 5.5%. הלוואת המוכר היא ללא זכות חזרה ללווה (נון־ריקורס) לתקופה של חמש שנים, כולל שלוש אופציות הארכה בנות שנה כל אחת.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x