בורסת ת"א

לוקסנבורג מגדיל אחזקות באיי.די.או: בדרך לאפשרות לטרפד החלטות

יעקב לוקסנבורג הגיע לאחזקה של 6.2% בחברה־הבת של שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון. אם הוא יגיע ל־8.5% – הוא יוכל לסכל החלטות שינסו להעביר בעלי השליטה

גולן חזני 08:1506.11.17

לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג רכשה 64 אלף מניות נוספות (0.23%) של חברת איי.די.או שבשליטת שיכון ובינוי, והגיעה לאחזקה של 3.42% בחברה. בסך הכל מחזיק לוקסנבורג ישירות ובעקיפין ב־6.2% ממניות החברה בשווי של כ־125 מיליון שקל.  

קבוצת לפידות נהפכה לבעלת עניין ברכישות הדרגתיות של המניות בחודשיים האחרונים, במקביל לניסיון ההשתלטות של משפחת דיין וקרן אפולו על החברה. אתמול עלתה מניית איי.די.או ב־1.5% והעלתה את שוויה החברה מעל ל־2 מיליארד שקל.

 

הרכישות של לוקסנבורג עוררו תמיהה, מכיוון שהסיכוי שלו להשתלט על החברה אפסי, משום שרק 17% ממניותיה מצוי בידי הציבור ויתר המניות מוחזקות בידי בעלי עניין. עם זאת, יכולה להיות לו מטרה אחרת – ויחסית ניתנת להשגה.

 

 

 

ביום רביעי, כפי שנחשף ב"כלכליסט", שיגרו לוקסנבורג ולפידות מכתב באמצעות משרד עורכי הדין ברנע ושות' לדירקטורים באיי.די.או, שבו הם מתרים שיישום ההסכם בין שיכון ובינוי לקבוצת אפולו־דיין עוד בטרם התקיימו התנאים למימושו וההסכם עצמו פוגעים בטובת בעלי מניותיה של איי.די.או. לוקסנבורג החל במכתב המדובר "להציק" לבעלי השליטה במה שנראה תחילתו של מסע לעומתי ארוך שהוא מתכנן.

 

לוקסנבורג מנסה על פי הערכות להגדיל את אחזקותיו ולהפוך למעין וטו בהחלטות שדורשות רוב של מי שאינם בעלי שליטה בחברה. אם הוא יגיע לאחזקה של 8.5% הוא יחזיק ביותר ממחצית מהמניות שאינן נגועות ויוכל לטרפד כל החלטה שינסו להעביר בעלי השליטה ושתידרש לרוב מיוחס של בעלי המניות שאינם בעלי השליטה. רוב כזה יכול להיות בידיו כבר כיום, מכיוון שהוא נמדד על ידי בעלי המניות שמגיעים לאסיפות להצביע בפועל.

 

איי.די.או גרופ היא חברת אחזקות שהנכס היחיד שלה הוא אחזקתה (38.2%) בחברת איי.די.או פרופרטיס, שמתמחה ברכישה וניהול נדל"ן למגורים בברלין ונסחרת בבורסה של פרנקפורט בשווי של 1.9 מיליארד יורו.

 

 יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x