$
בורסת ת"א

הכפילו את הפוטנציאל: אנרג'יאן מדווחת על הכפלת נפח הגז שנמצא בכריש ותנין

חברת האנרגיה היוונית פרסמה ניתוח גיאולוגי חדש לפיו יש בשני המאגרים הפקת גז של כ-136 מיליארד מ"ק, לעומת כ-68 מיליארד מ"ק בהערכה הקודמת. לשם השוואה, מאגר לווייתן מכיל בין 605-500 מיליארד מ"ק

ליאור גוטמן 10:3902.11.17

חברת אנרג'יאן דיווחה הבוקר (ה') על גידול של 100% בפוטנציאל הפקת הגז במאגרי כריש ותנין.

 

לפי חברת האנרגיה היוונית, ניתוח גיאולוגי חדש של חברת NASI מצביע על פוטנציאל הפקת גז של כ-136 מיליארד מ"ק, לעומת כ-68 מיליארד מ"ק קודם לכן. כדי לאשש את הפוטנציאל אנרג'יאן תצטרך לבצע שורת קידוחי אימות, וכאלה מתוכננים בכל מקרה במסגרת פיתוח מאגרי כריש ותנין כבר בשנתיים הקרובות.

 

 

לשם השוואה, מאגר לווייתן מכיל בין 500 ל-605 מיליארד מ"ק (תלוי בנתוני משרד האנרגיה או בנתוני השותפות) ובמאגר תמר יש כ-300 מיליארד מ"ק. ההודעה של אנרג'יאן עשויה למצב אותה כשחקנית בשוק הגז לטווח הרבה יותר ארוך ממה שחשבו עד היום, עם אפשרות להורדת מחירים רוחבית בכלל ענף החשמל כבר בתחילת העשור הבא.

 

אנרג'יאן רכשה את מאגרי כריש ותנין מדלק במסגרת מתווה הגז הממשלתי שחייב את האחרונה למכור את המאגרים כדי לייצר בשוק תחרות "יש מאין". בשנה האחרונה חתמה אנרג'יאן שורת הסכמים ומזכרי הבנות למכירת גז טבעי בעיקר מול תחנות כוח פרטיות, כאשר הקלף החזק שלהם הוא תמחור שנע סביב 4.3-4 דולר ליחידת חום, מחיר שזול בכ-30% מחוזה הגז של חברת החשמל  ובכ-15% מתמחור הממשלתי שנקבע במסגרת מתווה הגז.

 

 

מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן צילום: יריב כץ

 

אנרג'יאן היא חברה עצמאית מובילה בתחום ה-E&P המתמקדת באזור המזרחי של הים התיכון. היא המפיקה היחידה של נפט וגז ביוון, עם 35 שנות פעילות. החברה מעסיקה כ-500 עובדים ופרט למאגרי כריש ותנין וברשותה תשע ששוכנים מול חופי ישראל, יוון, בים האדריאטי וצפון אפריקה.

 

אנרג'יאן הודיעה השבוע שהיא חתמה כבר על שורת חוזים מחייבים למכירת 3 מיליארד מ"ק גז לשנה שמגלמים עבורה תזרים מזומנים של כ-3 מיליארד דולר לאורך שנות החוזים השונים. בכוונת החברה להגיש אישור לתוכניות הפיתוח של שדות כריש (FID) עם אסדת הפקה ימית ( FPSO ) כאשר תחילת אספקת הגז ללקוחות מתוכננת לסוף שנת 2020.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x