$
שווקי חו"ל

דוראד חתמה רשמית על חוזה לרכישת גז טבעי מאנרג'יאן היוונית

דוראד תרכוש גז במחיר של פחות מ-4 דולר ליחידת אנרגיה, נמוך ב-30% מהמחיר שמשלמת חברת החשמל למאגר תמר. העסקה נחתמה בהמשך למזכר ההבנות שעליו הוסכם בין הצדדים בקיץ האחרון, שבו נקבעה תקופת התקשרות של 14 שנה

ליאור גוטמן 12:4030.10.17

תחנת הכוח דוראד חתמה היום (ב') על חוזה רשמי לרכישת גז טבעי מחברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן. ההסכם הסופי מגיע בהמשך למזכר הבנות שנחתם בין הצדדים בקיץ האחרון.  

הגז לדוראד יגיע ממאגרי כריש ותנין שאנרג'יאן רכשה בשנה שעברה מדי קבוצת דלק ובמחיר של כ-150 מיליון דולר, זאת כחלק מהוראות מתווה הגז הממשלתי. אנרג'יאן אמורה לאשר את הפיתוח הרשמי בעלות של כ-1.5 מיליארד דולר, כאשר תוכנית הפיתוח כבר אושרה במשרד האנרגיה.

 

עם החתימה הרשמית אנרג'יאן הופכת רשמית לספק הגז השני למשק הישראלי, מהלך שיגדיל את התחרות במשק ויאפשר לה להתחרות גם על שטחי חיפוש אחרים שיפתחו בים באמצע החודש הבא.

   

במזכר ההבנות סוכם על מכירת גז עבור תחנת הכוח למשך 14 שנה ובכמות של כ-0.5 מיליארד מ"ק לשנה. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שהחוזה נסגר בתמחור של פחות מ-4 דולר ליחידת אנרגיה, מחיר שמגלם הנחה של כ-30% על מחיר הגז שנמכר ממאגר תמר לחברת החשמל.

 

חוזה זה זכה לדו"ח מבקר מדינה מיוחד שגילה שהוא משית לכאורה עלויות עודפות על הציבור בהיקף של יותר מ8 מיליארד דולר לאורך 15 שנה. התמחור הנוכחי של החוזה בין תמר לחברת החשמל נאמד בכ-6 דולר ליחידת אנרגיה.

 

ארז חלפון, יו"ר דוראד ויו"ר קצא"א (בעלת השליטה, נציגת המדינה) אמר הבוקר ש"ההסכם מאזן בין הצורך בוודאות ואמינות באספקה לצד מחיר נמוך ואטרקטיבי. ההסכם עם אנרג'יאן יאפשר לדוראד להיערך לקראת הרחבת כושר הייצור של התחנה (דוראד ב') וקידום פיילוט מכירת החשמל לצרכנים הפרטיים באזור אשקלון ועוטף עזה. ההסכם סולל את הדרך לפירוק המונופול ופתיחת התחרות במשק הגז ויצירת ביטחון אנרגטי לתושבי ישראל".

 

מתיוס ריגס, יו"ר ומנכ"ל אנרג'יאן סיכם את העסקה באומרו ש"אנו שמחים על ההתקדמות המהירה של החברה בדרך לסגירת הסכמי אספקת גז נוספים בסקטור הפרטי בישראל שנהנה מיתרון המחיר התחרותי שהחברה מציעה כיום. החברות שהסכימו לרכוש גז טבעי ממאגרי כריש ותנין ייהנו מחיזוק מעמדן בשוק המקומי ויבטיחו לעצמן אנרגיה בעלות מוזלת בעתיד".

 

מטעם דוראד ההסכם לווה על ידי עורך הדין עמית קריספין, ממשרד עורכי הדין קריספין, רובינשטיין, בלכר ושות'. מטעם חברת אנרג'יאן ההסכם לווה על ידי עורכי הדין רנל יופה ואלעד שהרבני, ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם וטל.

 

דוראד היא תחנת הכוח הפרטית השניה בגודלה במשק. התחנה שוכנת באשקלון ומפיקה כ-850 מגה וואט, שהם כשישה אוזים מכוח הייצור המקסימאלי של חברת החשמל. הבעלות על התחנה נחלקת בין קצא"א (37.5%), זורלו אנרגיה (25%), דורי אנרגיה (18.75%) ואדלקום (18.75%). בין לקוחותיה ניתן לציין את אסם, שטראוס, בנק הפועלים, מקורות ומשרד הביטחון. לקוחות אלה ואחרים התנתקו מחברת החשמל לטובת רכישת חשמל מייצור פרטי בהנחה של עד 10% מהתעריף הרשמי.

 

 

תחנת דוראד
תחנת דוראד צילום: בני מור

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x