$
שווקי חו"ל

הבנק האירופי חותך בחצי את היקף הרכישות - ל-30 מיליארד יורו בחודש

הבנק בראשותו של מריו דראגי מאריך את התוכנית, שהיתה אמורה להסתיים בדצמבר השנה, עד ספטמבר 2018. הריבית נותרה ללא שינוי, ברמה אפסית. דראגי: "נמשיך לרכוש כמות מהותית של אג"ח קוצרניות"

מיקי גרינפלד 14:4926.10.17

הבנק האירופי בראשות מריו דראגי משנה את תנאי תוכנית ההקלה הכמותית שלו: הבנק הודיע היום (ה') על הפחתת היקף הרכישות החודשי מ-60 מיליארד יורו ל-30 מיליארד יורו - ועל הארכת תקופת הרכישות, שהיתה אמורה להסתיים בדצמבר השנה, עד ספטמבר 2018 (לפחות). לפיכך, סכום הרכישות המתווסף יעמוד על 240 מיליארד יורו.

 

הבנק המרכזי של האיחוד (ECB) הותיר את שיעור הריבית על היורו ברמתה האפסית ואת הריבית על הפיקדונות על מינוס 0.4%. במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה אמר נשיא הבנק דראגי כי הריבית תישאר ברמתה הנוכחית הרבה מעבר למועד סיום תוכנית הרכישות. עוד אמר דראגי כי ההחלטה על הארכת תוכנית הרכישות וצמצום הסכום החודשי לא התקבלה פה אחד אלא ברוב גדול.  

נשיא בנק ציין שבישיבת הנהלת הבנק לא נדונה אפשרות לשינוי בהרכב הרכישות: "אנו נמשיך לרכוש כמות מהותית של אג"ח קוצרניות במסגרת התוכנית", אמר דראגי, שהוסיף  כי הארכת התוכנית  נועדה לשמר את "תנאים הפיננסים המשופרים" הנדרשים לדחוף את רמת האינפלציה ליעד שהציב הבנק, מעט מתחת ל-2%. 

 

עוד אמר דראגי כי עדכון תוכנית רכישות האג"ח משקף את הביטחון של הבנק בכך שהאינפלציה אכן תגיע בסופו של דבר ליעד. הוא הדגיש כי התחזית הכלכלית של ה-ECB מסתמכת על המשך מדיניות של תמיכה מוניטרית. במקביל הוא קרא "לכל המדינות" החברות באיחוד להגביר את המאמצים להשגת צמיחה.

 

בחודש יולי האחרון הודיע דראגי שהבנק יקבל החלטה על עתידה של תוכנית הרכישות באחת הפגישות הצפויות בסתיו, רגע לפני מועד הסיום של תוכנית ההקלה הקיימת, אולם בפגישה האחרונה של ספטמבר שינה הבנק האירופי את דעתו ודראגי הודיע על הקדמת ההודעה לפגישה של אוקטובר.

 

דראגי דראגי צילום: אי פי אי

 

 

"שותים בצמא"

קתלין ברוקס, אנליסטית מחקר בסיטי (Kathleen Brooks) אומרת בתגובה להודעת הבנק: "אף שמדובר בשינוי משמעותי בתוכנית הרכישות, מסכום של 720 מיליארד יורו לשנה ל-270 מיליון יורו בלבד בתשעת החודשים הראשונים של 2018, הבנק האירופי הצליח להציג את ההודעה כמהלך יוני, והשווקים שותים בצמא את הסיוע הזה של הבנק".

 

הכלכלן הראשי בדויטשה בנק טורסן סלוק (Torsten Slok) אומר כי "ההודעה היונית של ה-ECB נראית כלא תואמת את הנתונים הכלכליים. האקלים העסקי בגרמניה נמצא ברמה הגבוהה ביותר מאז 1969. השווקים מתמחרים את העלאת הריבית הראשונה של הבנק ב-2020, אנחנו חשובים שהיא יכולה לקרות ב-2019, אולי אפילו כבר ב-2018, עם המגמות הכלכליות הנוכחיות יימשכו".

 

רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, אומר בתגובה כי ההודעה  תאמה את המתווה שהיה צפוי: "התמהיל של הורדת סכום הרכישות מול הארכתן יגרום להמשך השקט בשוקי ההון . כך גם ההתחייבות שבמידת הצורך יגדיל פעם נוספת את סכום הרכישות. כעת, לאחר שמספר מכשולים פוליטיים הוסרו מדרכו (תוצאות הבחירות בגרמניה וצרפת מבטיחות יציבות לגוש היורו) ונתוני הצמיחה, התעסוקה והאינפלציה נמצאים במגמת שיפור ומחלחלים לפריפריה, יכול הבנק לצמצם הדרגתית את רמת ההרחבה המוניטרית שלו. צמצום הדרגתי שכזה גם אמור למנוע התחזקות מהירה מדי של היורו,  שעלולה לחבל בתהליך ההתאוששות".

 

הרחבה שצמחה הרבה מעבר לתוכנית המקורית

תוכנית הרכישות של הבנק האירופי הושקה בינואר 2015 והיא כללה במקור רכישות בהיקף של 60 מיליארד יורו לחודש, עם דד ליין מקורי של ספטמבר 2016 - ובסך הכול סכום רכישות של 1.2 טריליון דולר. התוכנית נועדה לסייע לכלכלת אירופה לצאת לצמיחה מחודשת, לאחר דשדוש ארוך ומתמשך, בעקבות המשבר הפיננסי. מאז ההודעה הראשונה עודכנה התוכנית כמה וכמה פעמים.  

 

בדצמבר 2015 הודיע דראגי על הארכת התוכנית בחצי שנה, עד למרץ 2017, וארבעה חודשים מאוחר יותר, באפריל 2016, עדכן הבנק את היקף הרכישות כלפי מעלה, ל-80 מיליארד דולר. בדצמבר 2016 שינה הבנק שוב פעם את תנאי התוכנית, שהוארכה עד לדצמבר 2017, סוף שנה זו, ובמקביל צמצם את הרכישות ל-60 מיליארד יורו

 

תוכנית הרכישות של הבנק האירופי הושקה זמן רב לאחר שבנקים מרכזיים בעולם יצאו עם תוכניות משלהם, ובכלל זה הפד, הבנק המרכזי ביפן ומקבילו באנגליה. היסטורית, תוכנית ההקלה הכמותית הרשמית הראשונה הושקה ביפן בתחילת שנות ה-2000 (תוכנית שונה מזו שמנהיג כיום הבנק המרכזי במדינה), בעקבות ההאטה המתמשכת בכלכלה היפנית.

 

המשבר הפיננסי הוביל את הפד לפתוח בתוכנית משלו, בנובמבר 2008, ומאז הציג יו"ר הפד דאז בן ברננקי עוד 2 תוכניות נוספות - עד שביוני 2013 הכריז כי הבנק יחל בצמצום חודשי של היקף הרכישות, עד לסיום מוחלט של התוכנית השלישית (והאחרונה).

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x