$
שווקי חו"ל

אובר: לא נדווח לבורסה על הכנסות הנהגים שלנו

החברה דיווחה כי רשות ניירות ערך האמריקאית הכירה במודל העסקי שלה - החלטה שמסירה את אחד המכשולים המשמעותיים שעמדו לפני החברה לקראת ההנפקה. טרם התקבל אישור רשמי מהרשות

שירות כלכליסט 22:5525.10.17

רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) מאשרת את נקודת המבט החשבונאית של אובר - החלטה המסירה את אחד המכשולים המשמעותיים שעמדו לפני החברה לקראת ההנפקה של החברה. כך הודיעו היום נציגי החברה. מטעם הרשות עדיין לא התקבל לכך אישור רשמי.

 

 

 

על פי העמדה שהציגה אובר, במודל העסקי שלה הלקוחות של החברה הם הנהגים, ולא הנוסעים. בהתאם, ההכנסות שעליהן היא תדווח יהיו רק אלה שיירשמו מהכסף שיוזרם לחברה מהנהגים כעמלות, והיא לא תידרש לחשוף את הסכומים שייכנסו לנהגים שיפעלו מטעמה.

 

אובר מציינת כי רואה החשבון המבקר של החברה, קבוצת PricewaterhouseCooper - PwC, חתמה על העמדה שהגישה לרשות ני"ע האמריקאית, וזו לא הביעה את התנגדותה במגעים שניהלה עמה בעניין. PwC היא אחת מפירמות ראיית החשבון המובילות בעולם.

 

 

מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי צילום: איי פי

 

 

כאמור, בשלב זה לא התקבלה הודעה רשמית מטעם הרשות בעניין. מעבר לך, גם אם כרגע לא הובעה התנגדות מטעמה, אין הדבר מלמד כי היא תאשר את עמדת אובר בהמשך הדרך, לקראת הגשת טיוטת התשקיף הראשונה בטרם ההנפקה. הרשות עשויה גם לשנות את דעתה בשל התפתחויות בשדה משפטי אחר - בית המשפט הדן בתביעה להכיר בנהגי אובר כעובדי החברה (ולא כקבלני שירות) תפגע מהותית במודל העסקי של אובר ועשויה להכתיב עמדה חלופית של הרשות.

 

אתר מרקטווטש שמדווח על ההודעה של אובר מציין כי העמדה החשבונאית של החברה היא חריגה מאוד, ושאם היא אכן תאושר בסופו של דבר, היא צפויה להשפיע על חברות נוספות ששוקלות הנפקה בעתיד, ודאי על חברות בעלות מאפיינים דומים לאלו של אובר.

 

על פי בדיקה שערכה לאחרונה פירמת רואי החשבון דלויט, נכון להיום רק 8% מהחברות המתכננות להירשם למסחר אימצו עמדה חשבונאית דומה לזו של אובר. בחודש יולי דיווח הפייננשל טיימס שחברת ליפט, המתחרה הגדולה של אובר, בוחנת רישום לבורסה על בסיס אותם עקרונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x