$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

משרד האוצר פועל לפגיעה בעצמאות של דורית סלינגר ולנטילת סמכויותיה

שנה לאחר שאגף שוק ההון הפך לרשות עצמאית, היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג גיבש נוהל חדש שלפיו כל חקיקה של הרשות חייבת לקבל את אישור וליווי האוצר. רק בשבוע שעבר נחשף כי ועדת קוצ'יק ממליצה להפקיע מהרשות סמכויות רבות

גולן חזני ורחלי בינדמן 06:4825.10.17

שנה אחת בלבד לאחר שהפיקוח על הביטוח ושוק ההון הפך מאגף במשרד האוצר לרשות עצמאית יצא לדרך עצמאית, נראה שיש מי שמעוניינים לקצץ בסמכויותיו.

ל"כלכליסט" נודע כי באחרונה מתפתח קרב סמכויות בין הרשות לבין הייעוץ המשפטי במשרד האוצר, כאשר במשרד מעוניינים לפקח על פעילות החקיקה של רשות שוק ההון ולהכפיף אותה לייעוץ המשפטי של האוצר.

 

 

 

 

באחרונה התקבל במשרדי הרשות מכתב מהיועץ המשפטי של משרד האוצר עו"ד אסי מסינג. המכתב כלל נוהל עבודה משפטי שקובע כי כל חקיקה או חקיקת משנה שתיזום רשות שוק ההון תצטרך לעבור דרך הייעוץ המשפטי של האוצר.

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: אלעד גרשגורן

 

 

ברשות שוק ההון מתנגדים למהלך ועומדים על כך שהיוזמות שמובילה הרשות, בראשות הממונה דורית סלינגר, יהיו עצמאיות ובליווי משפטי פנימי בלבד של הרשות. אנשי הרשות מתעקשים כי החקיקות שהרשות מובילה יגיעו לאישור שר האוצר משה כחלון רק לאחר גיבושן והכנתן המלאה.

 

ככל הנראה, הרקע לעימות הוא בכמה יוזמות של סלינגר מהחודשים האחרונים, כמו הביטוח הסיעודי וכפל דמי הניהול. לטענת גורמים באוצר, יוזמות חקיקה אלו נעשו ללא תיאום עם המשרד.

 

רק בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי ועדת קוצ'יק לבחינת מבנה הנהלת האוצר צפויה להמליץ על פגיעה משמעותית בסמכויות רשות שוק ההון. לפי המסתמן, הוועדה תמליץ להעביר את כל סמכויות עיצוב המדיניות לידי האוצר ולהשאיר בידי הרשות רק את סמכויות האכיפה והפיקוח.

 

 

"המהלך יחזק את הרשות"

 

"יש תחושה שרשות שוק ההון התנתקה באופן מוחלט והאוצר הפך לחותמת גומי", אמר ל"כלכליסט" בכיר במשרד האוצר. "אנחנו מגבשים תוכנית בנושא מסוים, למשל הביטוח הסיעודי, וסלינגר רצה להסביר לעיתונאים שהיא מקור הסמכות. אין לנו כוונה לפגוע בעצמאות הרשות, אבל גם רשות ניירות ערך היא עצמאית ובכל מה שקשור לחקיקה ותקנות היא עוברת באוצר. המהלך שלנו לא פוגע בעצמאות רשות שוק ההון, אלא מחזק אותה. הרשות צריכה לפעול לפי מדיניות הממשלה, לא לפי המדיניות של סלינגר".

 

רשות שוק ההון הפכה לעצמאית ב־1 בנובמבר 2016, כמעט לפני שנה. במסגרת המהלך, שאותו הובילו כחלון וסגנו יצחק כהן, השניים ויתרו על סמכויות רבות שהיו בידיהן והעבירו אותן לרשות.

 

אלא שבכירים באוצר מרגישים כעת כי הרשות נהייתה עצמאית מדי. נראה שהמכתב של מסינג מבקש לקחת צעד לאחור ולהחזיר את פעילות הרשות תחת פיקוח הדרג הפוליטי ופקידות האוצר.

 

ככל הידוע, בשיחות פנימיות מול משרד האוצר הגיבה סלינגר בתקיפות נגד המכתב של מסינג ודחתה אותו על הסף. ברשות שוק ההון טוענים כי מדובר באיום מהותי על עצמאות הרשות, העומד בסתירה לחוק המקורי, שמ עניק לממונה על הרשות את שיקול הדעת ליזום תהליכי חקיקה בצורה עצמאית, בכפוף למדיניות שר האוצר.

 

אסי מסינג היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג היועץ המשפטי של משרד האוצר צילום: דוברות האוצר

 

"לא צריכים עוד מתווך"

 

"אנחנו לא חושבים שצריך עוד גורם מתווך באמצע. המהלך של היועץ המשפטי באוצר יפגע ביכולת שלנו לקדם הליכי רגולציה", אמר בכיר ברשות שוק ההון. "בגדול, הרשות פועלת ופעלה לקידום נושאים שהיו במצע של מפלגת כולנו, כך שאין שום קונפליקט בין הפעילות שלה למדיניות הממשלה". הבכיר הדגיש כי מי שיצטרך לקבל הכרעה בעניין הוא כחלון, שעד כה לא התייחס לסוגיה.

 

שורש העימות בין הצדדים בדרישה לבטל את עצמאותה של סלינגר בהליכי חקיקה ראשית וחקיקת משנה. לפי המכתב של מסינג, טיוטות תזכיר חקיקה ינוסחו תחת פיקוח הלשכה המשפטית של הרשות, אבל אז יעברו לסגן שר האוצר כהן וללשכה המשפטית במשרד האוצר. במידת הצורך, אלה יעבירו את הטיוטה לאגפי האוצר האחרים.

 

הנוהל החדש קובע כי רק לאחר הערות של סגן שר האוצר, הלשכה המשפטית של האוצר ושאר האגפים במשרד, יפיץ מסינג את תזכיר החוק, בתוך 30 יום. מסינג יהיה איש הקשר של אנשי הלשכה המשפטית של רשות שוק ההון בתהליך. בהמשך, לאחר שטיוטת החוק תועבר למשרדי הממשלה הרלבנטים, היא תתוקן על ידי רשות שוק ההון, בתיאום עם הלשכה המשפטית באוצר. לאחר התיקון יעביר אותה היועץ המשפטי של האוצר לאישור השר, בצירוף חוות דעת של רשות שוק ההון.

 

המשמעות המעשית של הנוהל היא שהרשות תתקשה להעביר חקיקות באופן עצמאי לחלוטין, ותהיה תלויה באגפים השונים של משרד האוצר ובעיקר בייעוץ המשפטי.

במכתבו, מסינג מדגיש כי יוזמות הסדרה של הרשות שמתבצעות בחוזרים עדיין ילוו רק על ידי הלשכה המשפטית של הרשות עצמה, אך לאחר היוועצות עם הוועדה המייעצת שלה. מסינג עצמו מכהן כחבר באותה ועדה מייעצת.

 

ברשות שוק ההון טוענים כי היכולת לייצר את ההסדרה היא נושא טכני מקצועי שצריך להיות תחת פיקוח האגף המשפטי של הרשות בלבד. ברשות מדגישים כי גייסו משפטנים ממשרד האוצר על מנת להגדיל את אגף הייעוץ המשפטי העצמאי של הרשות, שבראשו עומד עו"ד ברוך לוברט.

 

סלינגר עומדת על כך שהאגף המשפטי ברשות יוכפף ישירות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ללא שום מגע עם משרד האוצר עד להסדרת החקיקה. לפי סלינגר, רק לאחר השלמת החקיקה באופן עצמאי יש להביא אותה לאישורו של שר האוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x