$
בורסת ת"א

תשובה בוחן אפשרות למזג את שותפות דלק קידוחים עם דלק אנרגיה

זאת במטרה לשטח את הפרמידה של קבוצת דלק; המהלך יאפשר להנפיק את החברה בחו"ל ולהזרים מזומנים לקבוצה

ליאור גוטמן 18:4523.10.17

חברת דלק אנרגיה, שבשליטת יצחק תשובה, מדווחת היום (ב') כי היא בוחנת את האפשרות למזג לתוכה את שותפות הגז שפועלת תחתיה, דלק קידוחים.

 

דלק אנרגיה, ששווי השוק שלה הוא 7.6 מיליארד שקל, לא עוסקת ישירות בקידוחי גז או נפט ועיקר הכנסותיה נובעות מאחזקה של 54% בדלק קידוחים, שהיא זרוע חיפושי הגז והנפט של הקבוצה ושווי השוק שלה עומד על 11.3 מיליארד שקל. המהלך עשוי להיעשות בהצעת רכש או במיזוג, כך שהתמורה עבור יחידות ההשתתפות תהיה במניות של החברה. הציבור מחזיק ב־35% מדלק קידוחים, ששווי השוק הנוכחי שלהם הוא 3.95 מיליארד שקל.

 

המהלך מאפשר לקדם את התוכניות של דלק לרשום את מגזר האנרגיה בבורסות זרות. בקבוצה מבינים כי רישום למסחר של חברה כמו דלק אנרגיה, שיש לה פעילות מוכחת וחברת קידוחים עצמאית, יהיה מהירה יחסית לרישום של שותפות גז, מבנה משפטי מסובך שייחודי בעיקר לישראל, שעלול להיכשל.

 

קבוצת דלק מחויבת לשטח את הפירמידה שלה במסגרת חוק הריכוזיות והמהלך יביא לכך, מה שיאפשר לדלק אנרגיה להנפיק בחו"ל. תשובה ניסה פעם אחר פעם למחוק את דלק אנרגיה מהמסחר, אך הצעות הרכש לא שכנעו את המשקיעים לוותר על חלקם. דלק קידוחים מחזיקה 22% משדה הגז תמר, שהוא מונופול מוכרז וספק הגז היחיד למשק. דלק קידוחים מחזיקה גם 45% בשדה לווייתן, שנמצא בהליכי פיתוח מתקדמים וכ־30% בשדה הגז אפרודיטה בקפריסין, שאמור להתחיל בפיתוח בתחילת העשור הבא.

 

רישום בבורסה בלונדון נדון בקבוצה כבר ב־2014, אז היא שכרה את גולדמן זקס וסיטי בנק שיובילו עבורה רישום למסחר בהיקף של כ־300 מיליון דולר. התוכניות הוקפאו בינואר 2015 ומאז דלק לא התקדמה עם הנושא.

 

יצחק תשובה - בעל השליטה בדלק יצחק תשובה - בעל השליטה בדלק צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x