$
שווקי חו"ל

הנסיך בן טלאל: "בועת הביטקוין תתפוצץ, זה האנרון הבא"

המיליארדר הסעודי אמר בראיון ל-CNBC כי הנפקות עתידיות של מניות נוספות בארמקו יתמכו בממלכה: "אם אתה מנפיק 5%, אין שום דבר שמונע ממך להוסיף עוד 5% בשנה הבאה ועוד 5% בשנה השלישית או הרביעית"

שירות כלכליסט 15:1823.10.17

המיליארדר הסעודי הנסיך אל וואליד בן טלאל אומר היום (ב') כי לאחר ההנפקה הראשונית הצפויה (IPO) של ענקית האנרגיה ארמקו, בהחלט ייתכן שהממלכה תגדיל מהותית את מספר המניות המונפקות לציבור, בסדרה של הנפקות משניות.  

"אף אחד לא מדבר על העובדה שאם אתה מנפיק 5%, אין שום דבר שמונע ממך להוסיף עוד 5% בשנה הבאה ועוד 5% בשנה השלישית או הרביעית שלאחר ההנפקה, בכפוף לתנאי השוק", אמר המיליארד בן טלאל בראיון ל-CNBC.

 

בן טלאל התייחס גם בראיון לביטקוין ואמר שלדעתו מדובר בבועה שתתפוצץ: "זה האנרון הבא. אני פשוט לא מאמין בדבר הזה שקוראים לו ביטקוין". חברת אנרון קרסה ב-2001 באחת מפשיטות הרגל הגדולות בתולדות ארה"ב, ובהמשך התגלה כי בוצעה בה תרמית חשבונאית.

 

הנפקה לשם רפורמה

 

חברת האנרגיה הגדולה בעולם אמורה על פי התוכניות המוצהרות של סעודיה (שהחברה בבעלותה) לצאת להנפקה ראשונית (IPO) בשנה הבאה, במסגרתה תגייס 100 מיליון דולר. הנפקת הענק אמורה לשרת את תוכניתה של סעודיה לרפורמה המכוונת לשינוי פני כלכלת סעודיה עד 2030, שתשים קץ לתלותה בנפט. במסגרת זו מיועד הכסף שיגוייס להשקעות בתעשיות מחוץ לסקטור הנפט.

 

 

 

בן טלאל אינו בעל תפקיד בארמקו, אך הוא מקושר ללא מעט אנשים בכירים בסעודיה. "אני מודע לכך שזהו האוצר שלנו, ושאנחנו צריכים לשמור עליו. אבל האוצר הזה צריך גם לתמוך במדינה שלנו", אמר עוד בן טלאל.

 

בהנחה שההנפקה אכן תצא לפועל, ארמקו תירשם בבורסה של סעודיה ובבורסה בינלאומית נוספת, שזהותה עדיין לא ידועה. הבורסות של לונדון, ניו יורק, נאסד"ק שנגחאי והונג קונג מתחרות על ליבה של החברה, בתקווה שההנפקה הגדולה מכולן תגיע לפתחן.

 

בן טלאל בן טלאל צילום: בלומברג

 

מנכ"ל ארמקו אמין נאסר אמר אתמול בראיון ל-CNBC כי ההנפקה הראשונית של החברה צפויה לצאת לפועל על פי המתוכנן במהלך שנת 2018. נאסר הכחיש את הדיווחים שיצאו לאחרונה בתקשורת, לפיהם הסעודים מתכוונים לדחות את ההנפקה לשנת 2019, או לבטל אותה לגמרי לטובת מכירת נתח למשקיעים פרטיים ולקרנות ניהול נכסים. 

 

על פי הדיווחים, שפורסמו בין היתר בפיינשל טיימס, מגעים בעניין מכירה פרטית של המניות התנהלו בשבועות האחרונים בין ענקית הנפט וקרנות העושר הריבוניות הגדולות, וכן עם משקיעים מוסדיים גדולים.

 

"אמרנו תמיד שנבצע את הרישום בשנת 2018, וליתר דיוק, במחצית השנייה של 2018. אני חושב שעיתונאים וכותבים, הם מצפים ליותר ויותר מידע, בעוד שאנחנו כפופים לחוקים מסויימים הנוגעים לדיווח על ההנפקה הצפויה. ההכנות להנפקה ממשיכות כרגיל. על מקום הרישום מתנהלים דיונים ובבוא העת נפרסם על כך הודעה", אמר נאסר, שחזר בכך על העמדה שהציג בביקור במוסקבה בתחילת החודש.

  

ארמקו ארמקו צילום: רויטרס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x