$
מט"ח וסחורות

שר האנרגיה הרוסי: "חברות אופ"ק עומדות מצוין בהסכם הקיצוץ"

אלכסנדר נובאק מחמיא לארגון המדינות המייצאות נפט: "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שאופ"ק הצליחו להגיע לרמה גבוהה מאוד של יישום של הסכם"

שירות כלכליסט 09:2605.10.17

ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) יישם כמעט לגמרי את הקיצוץ המוסכם בייצור הנפט, כך לדבריו של שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובאק. "להערכתנו, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של אופ"ק שהם הצליחו להגיע לרמה גבוהה מאד של יישום של הסכם, רמה הקרובה ל-100%, וזה נתון מרשים. אנחנו מאד מרוצים מכך", אמר בראיון ל-CNBC.

 

 

 

רוסיה וסעודיה, הנחשבת למנהיגת הקרטל, הפתיעו רבים בשנה שעברה כשהכריזו על הסכם לקיצוץ הייצור ב-1.8 מיליון חביות ביום, וזאת במטרה לייצב את מחירי הנפט שצנחו מאז אמצע 2014, על רקע עודף היצע. ביוני האחרון, היצרניות הסכימו להאריך את הקיצוץ עד מרץ 2018.

 

לפי נובאק, ההסכם עובד. אף שעדיין יש עודף הוא טוען כי היצרניות ממשיכות לפעול להפחתתו. עם זאת, הוא הוסיף כי חלק מהמדינות בקרטל קיצצו יותר מהייצור מכפי שהוסכם במטרה לכסות על מדינות אחרות שלא עומדות ביעדים.

 

 

כינוס אופ"ק בנובמבר אשתקד כינוס אופ"ק בנובמבר אשתקד צילום: אי פי איי

 

 

בנוגע למחירים, נובאק אמר כי טווח של 50-60 דולר לחבית הוא "אופטימלי". לדבריו, "אם המחירים יעמדו בטווח הזה, אנחנו חושבים שזה יהיה טוב", הסביר.

 

בפגישה של נציגי מדינות אופ"ק, שנערכה בחודש שעבר בוינה, נטען כי השוק העולמי מתקרב לאיזון. בעקבות זאת עלו המחירים. אולם, הם חזרו למגמת הירידה על רקע פעילותן של יצרניות פצלי הנפט האמריקאיות שממשיכות להכביד על המלאי והביקוש שנותר נמוך מההיצע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x