$
בורסת ת"א

קרנות ההשתלמות יצאו בזול מאפקט טבע

אלטשולר שחם, שלא חשופה למניות הפארמה, מובילה את תשואות אוגוסט. מנורה מבטחים תפסה טרמפ על האקזיט של קייט פארמה, אך ההשקעה של מיטב דש בענף גררה אותה לתשואה שלילית

אורן פרוינד ורחלי בינדמן 14:3724.09.17

מניית טבע קרסה ב־50% באוגוסט האחרון לאחר דיווח על מחיקת 6.1 מיליארד דולר, ולמרות זאת סיימו קרנות ההשתלמות את החודש עם תשואה חיובית ממוצעת של 0.3%. התשואה הממוצעת מתחילת שנה עומדת על 4.6% ובשלוש השנים האחרונות על 11.1%.

 

 

 

 

יוני טל: "היה קצת מזל"

 

במקום השני בטבלת התשואות אחרי אלטשולר שחם דורגה מנורה מבטחים, שרשמה באוגוסט תשואה של 0.53%, ודווקא היתה חשופה לתחום הפארמה. תשואת מנורה הושגה, בין היתר, בזכות האקזיט של חברת הביומד קייט פארמה, שנמכרה תמורת 11.9 מיליארד דולר במזומן לענקית הפארמה האמריקאית גילעד.

 

"קייט פארמה תרמה 0.25% לתשואה", אמר ל"כלכליסט" יוני טל, מנהל ההשקעות הראשי של מנורה. "השקענו בה בעקיפין באמצעות קרן הון סיכון, ואחרי שנחשפנו אליה ועקבנו אחריה עברנו להשקעה ישירה. מזל או שכל? אנחנו שוברים את הראש כל יום כדי שלמזל יהיה רק חלק שולי בהצלחה, אבל ברור שיש גם קצת מזל".

 

יש בועה באג"ח הקונצרניות, כמו שטוענים בבנק ישראל?

"בועה מזהים רק בדיעבד. המרווחים באג"ח הקונצרניות בירידה מתמשכת, והתשואה שלהן ירדה מאוד לעומת שנים קודמות. אבל אין כשלי פירעון וזה מסביר את התופעה הזו".

 

הריבית הנמוכה גוררת את גופי הפנסיה להשקעות מסוכנות יותר?

"אין קבוע יותר מהזמני, כך אומרים. מדובר במצב מאתגר לכל מנהלי ההשקעות. התשואות הנמוכות משפיעות על כלל השוק, הריבית גורמת לעליית מחירים באפיקי ההשקעה האלטרנטיביים - וזה מאתגר. אבל זו המציאות ואנחנו משתדלים להתמודד איתה תוך גיוון תיק ההשקעות. פרויקטי תשתיות, השקעה בתיקי משכנתאות ונדל"ן מניב הם תחומים שמייצרים עוגן בתיק ומניבים תשואה עודפת ביחס לאג"ח הממשלתיות עם רמת סיכון נמוכה יחסית. לא חושב שמגדילים סיכונים אלא מאזנים בין סיכון לתשואה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x