$
שווקי חו"ל

קרן העושר הנורבגית הגיעה לשווי של טריליון דולר

הבנק המרכזי אישר כי הקרן המרכזת את הכנסות המדינה מנפט חצתה הלילה לראשונה את סף טריליון הדולר - בין היתר בזכות החולשה היחסית של הדולר והעליות בשווקים הפיננסיים מתחילת השנה

שירות כלכליסט 13:3719.09.17

קרן העושר של נורבגיה, הגדולה מסוגה בעולם, הגיעה רשמית לשווי של טריליון דולר. הבנק המרכזי של נורבגיה (Norges Bank) המנהל את הקרן עבור הממשלה, הודה באתר שלו כי הקרן שנועדה במקור לשעת חירום מעולם לא תוכננה לצמוח כל כך.  

"איני חושב שמישהו ציפה שהקרן תגיע לשווי של טריליון דולר כשהעברנו לראשונה את ההכנסות מנפט במאי 1996", אמר אינגב סלינגסטד, מנכ"ל חטיבת ניהול ההשקעות בבנק. שווי הקרן הוא כעת גבוה פי 2.5 מהתמ"ג של נורבגיה.

 

על פי מנהלי הקרן, השעה המדויקת בה חצה שוויה את סף טריליון דולר היה  בשעה 2 לפנות בוקר (שעון מקומי) של יום ג'. לפי הבנק, ההתחזקות של המטבעות המובילים בעולם מול הדולר ,בשילוב עם בורסות חזקות במהלך השנה, עזרו להעלות באופן מהיר את השווי בדולרים של ההון בקרן.

 

הקרן הנורבגית הוקמה לפני מעל 20 שנים במטרה לרכז את ההכנסות מקידוחי הנפט שהתגלו בשטחים שבשליטה נורבגית, ולכוון את הסכומים להשקעות שונות ומגוונות על פי שיקול דעת עצמאי של הקרן. בינואר 2016 ביצעה הממשלה הנורבגית את משיכת הכספים הראשונה מהקרן בניסיון לתמרץ את הכלכלה.

 

בחודש אוגוסט דיווח הבנק המרכזי בנורבגיה כי התרומה הגדולה ביותר לקרן ברבעון השני נרשמה מההשקעות בנסטלה, טנסנט הסינית וחברת התרופות השוויצרית נוברטיס תרמו  את התרומות החיוביות הגדולות ביותר לקרן במהלך הרבעון השני של השנה. בינואר השנה שעברה ביצעה הממשלה הנורבגית את משיכת הכספים הראשונה מהקרן בניסיון לתמרץ את הכלכלה.

 

בשבוע שעבר נבחרה ארנה סולברג לכהונה נוספת כראשת הממשלה, וההערכות הן כי הממשלה החדשה בראשותה תוביל לארגון מחדש של הקרן, בייחוד בכל הקשור לאופן הניהול והאסטרטגיה שלה. "מתרחש תהליך מתמשך לעבר מודרניזציה של הבנק המרכזי. התהליך הזה יצא לדרך בזמן הממשלה הקודמת, ותוצאות הבחירות יעזרו להאיץ אותו", כתבו האנליסטים של דנסקה בנק לאחר הבחירות.

 

ארנה סולברג ראשת ממשלת נורבגיה ארנה סולברג ראשת ממשלת נורבגיה צילום: רויטרס

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x