שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שרודרס: "אירופה - IN, ארה"ב - OUT"

מרטין סקנברג, הכלכלן הראשי של ענקית ההשקעות הבריטית: "ארה"ב משיגה את אירופה בארבע שנים - מה שכבר קרה בארה"ב רק מתחיל עכשיו לקרות באירופה והמשקיעים יכולים ליהנות מכך"

"אירופה אין, ארה"ב אאוט. ממש כך, שינוי מגמה", כך פתח מרטין סקנברג (Scanberg Martin), מנהל השקעות בכיר בשרודרס (Schroders), את הרצאתו בישראל.

 

"אני מאמין שהמשקיעים ירוויחו יותר באירופה מאשר בכל מקום אחר בעולם בשנים הקרובות", אמר סקנברג. לדבריו, ארה"ב משיגה את אירופה בארבע שנים - מה שכבר קרה בארה"ב רק מתחיל עכשיו לקרות באירופה והמשקיעים יכולים ליהנות מכך.

 

מנהל ההשקעות סבור כי הסיבה לפער נעוצה בהרחבה הכמותית באירופה שהחלה אחרי ההרחבה בארה"ב והיא צפויה להימשך אחריה. וזאת כאשר בארה"ב ההרחבה נמצאת לקראת סופה. לכן, הוא מוסיף, לא תהיה למשקיעים אלטרנטיבה חוץ משוק המניות - היות ומרבית העקומים הממשלתיים נסחרים ברמות שפל. "כשהריבית אפסית האלטרנטיבה היחידה להשגת תשואה נאותה היא שוק המניות".

 

מרטין סקנברג מרטין סקנברג צילום: שרודרס

 

למרות הצפייה שלו להמשך המדיניות המוניטרית באירופה בטווח הקרוב, סקנברג מאמין שתם עידן ההרחבות הכמותיות ומעתה נראה את הבנקים המרכזיים ברחבי העולם מצמצמים את המאזנים שלהם.

 

סקנברג התייחס גם לתמחור החברות האירופיות וציין כי מבחינת מכפילי הרווח (מכפילי PE), הן מתומחרות נמוך בהשוואה לחברות מקבילות בשווקים מפותחים אחרים, בעיקר ביחס לארה"ב.

 

מדדי המניות המובלים באירופה בלטו לחיוב מתחילת השנה אך לא כמו עמיתיהם מארה"ב. מדד דאקס הגרמני הוביל את המגמה האירופית עם עלייה של 9% כאשר אחריו בלט מדד קאק הצרפתי עם עלייה של 7%. המדד הבריטי, פוטסי, התחזק בשיעור מזערי של קצת יותר מאחוז. לעומתם, המדדים האמריקאים הציגו זינוקים דו ספרתיים - מדד נאסד"ק זינק בקרוב ל-20%, מדד S&P 500 הוסיף 17% לערכו ומדד דאו ג'ונס התחזק ב-13%. "שוקי המניות האירופים הציגו ביצועים יפים אבל אנו סבורים שיש להם עוד הרבה לאן לעלות".

 

הבחירות בגרמניה: "נון אישו"

 

ביום ראשון הקרוב יפתחו הקלפיות ברחבי גרמניה, ויחלו הבחירות לפרלמנט הגרמני. על פי הסקרים האחרונים, איחוד המפלגות הנוצריות-דמוקרטיות בראשות אנגלה מרקל, שמחזיקה בשלטון הגרמני מאז שנת 2005, צפויות לזכות ברוב גדול. סקנברג צופה כי ניצחונה של מרקל צפוי להפחית בצורה ניכרת את הסיכון הפוליטי באירופה. עם זאת, הוא ציין, כי גם במידה ותהיה הפתעה כזו או אחרת, השנה הסוערת שעברה על אירופה הוכיחה שאירועים פוליטיים משפיעים על הכלכלה לשבריר שניה ותו לא. זה ממש 'נון אישו', אמר.

 

אנגלה מרקל ועמנואל מקרון אנגלה מרקל ועמנואל מקרון צילום: איי אף פי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x