$
בורסת ת"א

מה עם החוב? סמנכ"ל הכספים של מצלאוי עובר לחנן מור

ערן מזור, שהיה אחראי על המגעים עם בעלי החוב של מצלאוי, עוזב למתחרה. מצלאוי רושמת הפסדים בשל עיכוב בהשלמת פרויקטים והוצאות מימון גבוהות

אלי שמעוני 07:1719.09.17

סמנכ"ל הכספים של חברת הבנייה מצלאוי בחמש השנים האחרונות, ערן מזור, יעזוב את החברה בסוף 2017. מזור עובר לתפקיד דומה בקבוצת הנדל"ן חנן מור. במסגרת תפקידו טיפל מזור בהתנהלות מול שוק ההון, וכן במשאים ומתנים מול מחזיקי החוב — טיפול שהיה חיוני במצלאוי בשל מצבה הקשה. חברת הבנייה מצלאוי נקלעה בשנים האחרונות למצב פיננסי קשה. לחברה יש התחייבויות של כ־140 מיליון שקל שעליה לפרוע עד סוף 2018, כשכדי לעמוד בתשלומים עליה למכור נכסים מניבים.

 

 

החברה רושמת מדי שנה הפסדים בשל עיכוב בהשלמת פרויקטים, והוצאות מימון גבוהות — מה שמחמיר את מצבה. במחצית הראשונה של 2017 הפסידה מצלאוי 12.88 מיליון שקל, ובכל 2016 הפסידה החברה 35 מיליון שקל. בחמש השנים האחרונות הפסידה מצלאוי יותר מ־100 מיליון שקל, אף שבנתה פרויקטים למגורים באזורי הביקוש.

 

מה שעוד מעיב על התנהלות החברה הוא סכסוך בין הבעלים — סמי מצלאוי, המייסד והמנכ"ל של החברה, וקבוצת משקיעים בראשות אליהו קנפלר, המשמש יו"ר החברה. קנפלר, משקיע חרדי הפועל בשוק ההון, הגיע לחברה בתחילת 2016 במטרה לחלץ אותה ממצוקת נזילות שאליה נקלעה. בתחילה הזרים קנפלר הון לחברה, אך בשל אי־הבנות בין מצלאוי לקנפלר לא קיים האחרון את הפעימה השנייה של הסכם ההשקעה.

 

סמי מצלאוי בעלים של חברת מצלאוי סמי מצלאוי בעלים של חברת מצלאוי צילום: עמית שעל

 

מצלאוי נסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי שוק של 83 מיליון שקל — כ־15% מתחת להון העצמי החשבונאי שלה. החברה עוסקת כיום בעיקר בהשלמת הפרויקטים הקיימים — עלית ברמת גן, שוק אשכנזי ביהוד והכלנית בקריית אונו. בפרויקטים אלה בונה החברה 467 דירות (החלק שלה הוא 359 דירות), כשכ־75% מהפרויקטים מכורים. לפי תזרים המזומנים החזוי, הפרויקטים עתידים להכניס לקופת החברה עד תחילת 2019 כ־120 מיליון שקל. מבחינת הפרויקטים העתידיים, החברה מעורבת בכמה הסכמי פינוי־בינוי בהיקף של יותר מ־2,100 יחידות דיור. במצבה הנוכחי של החברה זו שאיפה יומרנית מאוד - בייחוד כשבקופתה צפויים להיות בסוף 2018 כ־18 מיליון שקל בלבד.

 

מנגד, חנן מור, חברת הבנייה שאליה מגיע מזור, נחשבת חברה המנוהלת היטב. היא הצליחה לנווט לטובתה את עליות המחירים בשוק הדירות למגורים בעשור האחרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x