בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מיטב דש במגעים מתקדמים לרכישת פעילות הברוקראז' של בנק ירושלים

ארבע שנים לאחר שנרכשה בתמורה ל-270 מיליון שקל בעת פירוק כלל פיננסים, הבנק מוותר על פעילות הברוקראז' שייסדו נאור אל חי ורונן וייסברג

רחלי בינדמן 16:2716.09.17

ארבע שנים בלבד לאחר שרכש את פעילות הברוקראז' של בית ההשקעות כלל פיננסים שהתפרק מנכסיו, בנק ירושלים עושה סיבוב פרסה ומוכר את הפעילות לבית ההשקעות מיטב דש. הצדדים נמצאים במגעים מתקדמים לחתימה על העסקה. מיטב דש, המנוהל על ידי אילן רביב, הוא חבר בורסה ויש לו פעילות ברוקראז' קיימת. ברוקראז' לא כולל נכסים, אלא מדובר בעיקר במוח אנושי - אנליסטים, מחלקת מחקר ומאגר לקוחות. פעילות ברוקראז' עוסקת בקנייה ומכירה של ניירות ערך עבור לקוחות, תוך שילוב המלצות סל סייד.

 

 

 

במקור העריכו בשוק שמי שייקח את הפעילות יהיו המייסדים שלה - רונן ויסברג ונאור אל חי - שעשו מיליונים ממנה בתקופה זוהרת יותר בכלל פיננסים ואשר בנק ירושלים עצמו שילם להם 9 מיליון שקל כדי שיצטרפו לבנק. הבנק אף פנה למנהל הברוקראז' לשעבר של אי.בי.אי, עופר לב, והציע לו את הפעילות. לא ברור עדיין אם המייסדים יצטרפו למיטב דש כשותפי מיעוט, אך מכיוון שבפעילות מסוג זה יש השפעה מכרעת לנפשות הפועלות, לא מן הנמנע שהם יהיו בתמונה.

 

הפעילות נרכשה במקור בתמורה ל-270 מיליון שקל, סכום ששיקף רק את ההון העצמי הנזיל של החברה הנרכשת. בעסקאות מזה לא נהוג לשלם פרמיה שכן מדובר בעיקר ברכישת כוח אדם ותיק לקוחות.

 

 

מנכ"ל בנק ירושלים, גיל טופז מנכ"ל בנק ירושלים, גיל טופז צילום: סיוון פרג'

 

 

מדובר במהלך שמוביל גיל טופז, מנכ"ל הבנק בשנה האחרונה - לוותר על פעילויות שאינן בליבת הפעילות ולהתמקד באשראי צרכני ומשכנתאות, הרווחיות יותר לבנק. באחרונה הוביל טופז מהלך של ביטול פטור מעמלות עו"ש בבנק כחלק מרצון לשנות מיקוד, להתמקד בלקוחות רווחיים יותר ולהתרכז בשיווק מוצרים פיננסיים חדשים. כך לדוגמה, לקוחות שמשתמשים באשראי בבנק או מחזיקים תיק ניירות ערך, כן יהנו מפטור מעמלות עו"ש. הבנק גם השיק פלטפורמה דיגיטלית לאשראי צרכני במתכונת peer to peer ופועל לבצע מיתוג מחדש.

 

ייתכן שהמהלך קשור גם לשינוי מבנה הבורסה שבמסגרתו מעמד הבנקים כצינור מסחר נחלש כאשר כיום האפשרות להיות חבר בורסה נפתחה כשהנהלת הבורסה מקלה עם כניסת חברים חדשים שלא צריכים להיות בעלי מניות בבורסה וכן הוסרו חסמי כניסה וכוח הבנקים בבורסה נחלש. ההנחה היא שהדבר יוביל לפתיחת המסחר לתחרות ויביא להוזלת עמלות, כשרק באחרונה התברר שהברוקר הדיגיטלי הגדול בעולם - interactive brokers - הגיש בקשה להצטרף כחבר בורסה.

 

לא ניתן היה להשיג את תגובת בנק ירושלים. ממיטב דש לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x