$
שווקי חו"ל

הכבוד המפוקפק של טבע: מניית השורט של אוגוסט - איבדה 51% משוויה

המניה "התעלתה" על יתר המניות במדד S&P 500 בחודש החולף. השורטיסטים שהימרו נגדה הרוויחו באוגוסט 838 מיליון דולר. סטיבן טפר, IBI: כשכולם זורקים את המניה - זה הזמן לאסוף סחורה

דרור רייך 21:5902.09.17

ענקית התרופות טבע זכתה לכבוד המפוקפק להיות מניית השורט של אוגוסט ב-S&P 500, כשהשילה משוויה 51%. מניית טבע ריכזה היקפי מסחר גבוהים בחודש החולף של 35 מיליון מניות ביום בממוצע. מי שהימרו נגד כיוון המניה (השורטיסטים) הרוויחו 838 מיליון דולר בחודש החולף, וכעת יתרות השורט עומדות על 714 מיליון דולר אל מול שווי שוק של 16.1 מיליארד דולר. עד כאן החדשות הרעות של החברה.

 

 

 

החדשות הטובות הן שביום חמישי בלילה דיווחה טבע כי קיבלה אישור להרחבת השימוש של התרופה אוסטדו, לטיפול בהפרעות תנועה גם בדיסקינזיה מאוחרת (הנפוצה בקרב חולי סכיזופרניה), לאחר שבאפריל האחרון אושרה לטיפול בחולי הונטיגטון. לאחר ההודעה עלתה המניה ביום שישי בנאסד"ק ב־0.25% בלבד, ל־15.9 דולר, ולא נראה שההודעה ריגשה במיוחד את המשקיעים.

 

מפעל טבע בנתניה מפעל טבע בנתניה צילום: אי פי איי

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

האישור מרחיב את פוטנציאל המכירות של הטבע מהמוצר מכ־0.5 מיליארד לכ־2 מיליארד דולר בשנה. סכום זה מקביל לכשני שלישים מהמכירות של הקופקסון בארה"ב, שצפויה להפוך לגנרית בשנה הקרובה.

 

דיסקינזיה מאוחרת היא הפרעת המאופיינת בתנועות חוזרות ובלתי נשלטות של הלשון, השפתיים, הפנים והגפיים. המצב משפיע על כחצי מיליון אנשים בארה"ב, ונגרם גם על ידי תרופות מסוימות המשמשות לטיפול במחלות נפש או במחלות בדרכי העיכול.

 

המשקל של טבע בבורסת תל אביב עומד לעלות

 

כיום המשקל של טבע במדדים ת"א־35 ות"א־125 הוא כ־3.5% ו־2.5%, בהתאמה. בחודשיים הקרובים הוא אמור לעלות ל־7% ו־5% בשתי פעימות, בספטמבר ובאוקטובר.

 

טבע עדיין מתמודדת עם כמה אתגרים, ובראשם חוב כבד בהיקף של כ־35 מיליארד דולר בגין רכישת אקטביס. טבע כעת ממשת נכסים, בדגש על מכירת חטיבת בריאות האשה ואונקולוגיה באירופה, שמוערכת ב־2 מיליארד דולר.

 

כמו כן, טבע עדין מתנהלת יותר מחצי שנה ללא מנכ"ל, שישיב את אמון המשקיעים בחברה. גם החששות מתחילת תחרות גנרית לקופקסון 40 מ"ג מרחף באוויר, בעיקר מצד מיילן ודיבורים על ניסיונות השתלטות על החברה, אולי אף בסיוע הבלוק של אלרגן שמהווה כ־10% מהון המניות.

 

האנליסט שממליץ: דווקא עכשיו - להשקיע בטבע

 

למרות שהמשקיעים מיואשים ואף אחד לא רוצה לשמוע על מניית טבע, דווקא סטיבן טפר, אנליסט הפארמה של IBI בית השקעות, ממליץ להגדיל את החשיפה למניית העם: "כשכולם זורקים את המניה מעבר לכל היגיון כלכלי זה הזמן לאסוף סחורה" הוא מסביר. "בניגוד למגמה, אנו ממליצים על הגדלת חשיפה למניה הספקולטיבית, שכן לצד הסיכון מפוזיציית הלונג שלדעתנו גלומה עמוק במחיר המניה, אנו רואים סיכון משמעותי בהישארות לפוזיציית שורט".

 

"להערכתנו, חלק גדול מהשוק נמצא במשקל חסר יחסית למשקל כיום, ואם לא יכפילו את האחזקות - הם ימצאו עצמם לאחר העדכון במשקל חסר עמוק של 40%-30% מהמשקולת של טבע במדדים", מסכם טפר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x