$
בורסת ת"א

הנהלת אנזימוטק: לא להיענות להצעת הרכש של פרוטרום

חברת הפארמה קוראת לבעלי המניות להתנגד לניסיון ההשתלטות. במכתב לאורי יהודאי כתב יו"ר אנזימוטק: "התאכזבנו לשמוע על כוונתכם מהתקשורת"

ניר טל 10:3131.08.17

לא אחת משווים בין אסטרטגיית הרכישות של פרוטרום לזו של טבע בימי אלי הורביץ. אתמול נתקלה פרוטרום במכשול שגם בטבע חוו רק לפני שלוש שנים, כשניסו לרכוש את מיילן המתחרה. ניסיון ההשתלטות של פרוטרום על אנזימוטק קיבל כתף קרה.

 

"מר יהודאי היקר"

במכתב של יו"ר אנזימוטק סטיב דובין, שמתחיל במלים "מר יהודאי היקר...", קוראת הנהלת חברת הביומד הישראלית תיגר על הצעת הרכש שפרוטרום צפויה להגיש, לרכישת החברה לפי שווי של 260 מיליון דולר. הנהלת אנזימוטק מייעצת לבעלי המניות בחברה לא להיענות כרגע להצעת פרוטרום "עד לפרסום העמדה של הדירקטוריון".

 

הודעה זו נשלחה לאחר שבשבוע שעבר התבשרה אנזימוטק, בניהולו של ארז ישראלי, כי חברת הטעמים חברה למיליארדר ג'ון פולסון, המנהל את קרן פולסון — שהיתה בעלת המניות הגדולה באנזימוטק — ורכשה ממנה 9.2% מהמניות. זאת בנוסף ל־9.93% מהמניות שפרוטרום רכשה בחודש האחרון. הקרן, שמחזיקה ב־9.2% נוספים, גם הבטיחה לפרוטרום לתמוך בהצעת הרכש. בכך הגיעה פרוטרום לאחזקה של 19.3% ממניות אנזימוטק לקראת הצעת הרכש, הנוקבת במחיר של 11.5 דולר למניה.

 

אורי יהודאי מנכ"ל ונשיא פרוטרום אורי יהודאי מנכ"ל ונשיא פרוטרום צילום: אוראל כהן

 

באנזימוטק, הנסחרת בנאסד"ק, טוענים כי שמעו על ההצעה מהתקשורת ולא אהבו זאת, בלשון המעטה. כך לפחות עולה ממכתב ששלח היו"ר דובין לפני כמה ימים לאורי יהודאי והגיע לידי "כלכליסט". "מועצת המנהלים התאכזבה לשמוע על כוונת פרוטרום להגיש הצעת רכש מהתקשורת. לידיעות לא קדמו ניסיונות ליצירת שיח מול החברה או מנהליה. נהפוך הוא, ברגע שלמדנו על ההתעניינות שלך (יהודאי — נ"ט), עוד בטרם ההודעה על הצעת רכש, פנה המנכ"ל ארז ישראלי בבקשה לקיום פגישה, אך העוזרת שלך ציינה שלא תהיה זמין עד 4 בספטמבר".

 

אנזימוטק רוכשת מוצרים

קצת יותר משלושה שבועות עברו מאז נהפכה פרוטרום לבעלת עניין באנזימוטק עד למצב שבו היא מתמודדת עם ניסיון השתלטות עליה.

כבר אז רמז יהודאי כי ההשקעה בחברה, המפתחת רכיבים לתעשיית המזון הרפואי והפארמה, נשמעת אטרקטיבית, ובלבד שייעשו שינויים באסטרטגיה שלה. בפרוטרום נמנעו מלפרט מהם השינויים הנדרשים, אך אין ספק שהם מעוניינים בתחום הפעילות העיקרי — ייצור תוספי מזון מבוססי ליפידים — ופחות בפעילות הפארמה. את הפארמה מרכזת אנזימוטק באמצעות החברה־הבת VAYA, שצמחה בשורת ההכנסות אך מניבה לה הפסדים.

 

מאידך, באנזימוטק משדרים כי הם דווקא מאמינים בפארמה, ומנסים לקבוע עובדות בשטח. אתמול הודיעה החברה כי כחלק מפיתוח התחום רכשה את מלוא הזכויות לחמישה מוצרים בתחום התזונה מחברת Union Springs Healthcare של רוג'ר גריגס. "הרכישה מדגימה את הזדמנויות ההתרחבות שאנו רואים ב־VAYA, כחלק מיישום האסטרטגיה שלנו", אמר ישראלי. לפי ההסכם תשלם אנזימוטק 3.6 מיליון דולר על הזכויות בתוספת 200 אלף אופציות לרכישת מניות החברה. Union Springs Health Care תקבל תגמולים בשיעור חד־ספרתי שלא צוין מהמכירות, בתוספת אופציה לקבל תשלום של 22 מיליון דולר, המבוסס על הישגי המכירות של החברה עד למחזור של 100 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x