$
בורסת ת"א

סיבה לאופטימיות לאנרג'יקס: מחירי התעודות הירוקות בפולין זינקו ב-92% בחודשיים

זאת לאחר שהצניחה בחודשים האחרונים בשווין של התעודות, שהרגולטור המקומי העניק ליצרני חשמל מאנרגיה מתחדשת, גרמה לחברה לרשום ירידת ערך של 5.4 מיליון שקל במחיצת הראשונה של 2017

יניב רחימי 21:4530.08.17
מחיר התעודות הירוקות בפולין כמעט הכפיל את עצמו בתקופה קצרה של חודשיים והוא נותן סיבה לאופטימיות לבעלי המניות של חברת אנרג'יקס העוסקת בתחום האנרגיה המתחדשת. תעודות ירוקות הן נכס שהרגולטור בפולין העניק ליצרני חשמל מאנרגיה מתחדשת על מנת לעודד ייצור חשמל שאינו פוגע באיכות הסביבה.

 

 

שווי התעודות הירוקות במאזניה של חברת אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ (69.8%) הסתכם בסוף הרבעון השני של השנה ב-10.3 מיליון שקל. ערך התעודות הירוקות נקבע לפי מחירן בבורסה בפולין, שבסוף יוני עמד על 22 זלוטי לכל תעודה. אלא שבחודשים שחלפו מסוף הרבעון השני זינק מחירן של התעודות הירוקות ב-92% והיום הוא עומד על 42.2 זלוטי.

 

המחיר הנוכחי אומנם גבוה יחסית לחדשים האחרונים, אולם הוא עדיין נמוך באופן משמעותי ממחירן של התעודות הירוקות בתחילת 2016, שהגיע ל-120 זלוטי. הירידה החדה שנרשמה במחירי התעודות הירוקות מגיעה על רקע שינויי החקיקה שנכנסו לתוקף בפולין בשנת 2016 ושבעקבותיהם השוק מתאפיין בחוסר וודאות.

 

טורבינות אנרג'יקס טורבינות אנרג'יקס צילום: אנרג'יקס

 

 

הצניחה במחירי התעודות הירוקות חייבה את אנרג'יקס, שבהנהלת אסי לוינגר, לרשום במחצית הראשונה של 2017 ירידת ערך של 5.4 מיליון שקל, אחרי שבמהלך 2016 אנרג'יקס כבר ספגה ירידת ערך בסך של 6.6 מיליון שקל.

 

באנרג'יקס מעריכים שמחירי התעודות הירוקות יעלו בטווח הארוך ולפיכך הנהלת החברה קיבלה החלטה שלא למכור את מלאי התעודות הירוקות שברשותה. אם לא יחול שינוי משמעותי לרעה במחירי התעודות הירוקות, אנרג'יקס צפויה ליהנות ברבעון השלישי מעליית ערכן ולרשום רווח של כ-9.5 מיליון שקל.

 

אנרג'יקס נהנית מרוח גבית גם הודות להתחזקות של המטבע הפולני, הזלוטי. שער החליפין, שעמד בסוף הרבעון השני על 0.94, טיפס בחודשיים האחרונים וכיום הוא עומד על 1.00. התחזקות הזלוטי מגדילה את ההכנסות ואת הרווח בדוחות של אנרג'יקס מכיוון שהפעילות של החברה בפולין נקובה בזלוטי, בעוד שמטבע המדידה וההצגה בדוחות הכספיים של החברה הוא השקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x