$
שווקי חו"ל

האם קייט פארמה שווה 12 מיליארד דולר?

יום לאחר רכישת החברה, האנליסטים דנים ביתרונות ובחסרונות של עסקת הענק. אברקר: "עיסקת קייט דומה לרכישת פארמסט שהיתה הצלחה מסחרית עצומה". לירינק: "העסקה אינה הפתעה מוחלטת. ההערכה שקייט תגיע למכירות של 1.6 מיליארד דולר ב-2022"

דרור רייך 19:1229.08.17

יממה לאחר ההודעה על רכישת הענק של קייט פארמה על ידי גיליד עולה סוגית המחיר. בפשטות, האם קייט פארמה שווה 12 מיליארד דולר?" הדרך היחידה לשפוט את העתיד היא לאור העבר", אמר הסופר האמריקאי ויליאם ס. פורטר וזה כנראה מה שהוביל את חברת הביו-פארמה האמריקאית גיליד סיינסז לשלם את הסכום האמור.

 

לפני 5 שנים וחצי, בינואר 2012, רכשה גיליד את חברת פארמסט ((Pharmasset) מפרינסטון בסכום דומה של כ-11 מיליארד דולר. לפני הרכישה הזאת גילייד הייתה חברת חברת פארמה בינונית, שנסחרה בשווי של כ-30 מיליארד דולר, ופעלה בעיקר בשוק התרופות לאיידס. גם אז לפארמסט לא היו הכנסות, מוצר או אישור FDA, אבל גיליד הימרה עליה בכל הכוח וההימור השתלם. באמצעות הטיפול של פארמסט, גיליד הפכה למלכה הבלתי מעורערת של שוק הצהבת מסוג C. ההכנסות והרווחים התחילו לעלות בקצב מסחרר ושווי השוק של גילייד עלה פי 6 עד השיא ביוני 2015 של 180 מיליארד דולר.

 

לא לבד במירוץ

"שתי העסקאות הן בגודל דומה, וההצלחה המסחרית העצומה של רכישת פארמסט עדיין טרייה בעיני המשקיעים", כתב אנליסט אברקר עומר רפאט, במכתב ללקוחותיו. "אבל פארמסט היתה המנהיגה הברורה בכיתתה, ואילו קייט היא רק אחד בחבורה של חברות שעובדות על מה שמכונה טיפולים מסוג תאי-T, הרותים את המערכת החיסונית של הגוף להילחם בסרטן".

 

ואכן קייט לא לבד במירוץ. המתחרה הגדולה שלה בתחום היא נוברטיס שמפתחת טיפול דומה עבור לוקמיה לימפובלסטית חריפה בילדים. כמו כן, ג'ונו תרפיוטיקס מפתחת גם כן תרופות אימונותרפיות לטיפול בסרטן. לג'ונו כמה תרופות שנמצאות בשלבים של ניסויים קליניים ומנייתה זינקה אמש ב-16% בעקבות הדיווח על עסקת קייט פארמה. מתחרה נוספת היא חברת בלובירד ביו שעוסקת במחקר ופיתוח של מוצרים תרופתיים לטיפול במחלות הסרטן באמצעות שת"פ עם חברת סלג'ין. גם מנייתה זינקה אמש ב-10%.

 

"יתר על כן, הלוגיסטיקה של שתי התרופות שונה מאוד", ממשיך רפאט. "תרופות הפטיטיס C לצהבת הן גלולות שנלקחו פעם ביום. בטיפולי תאי-T הדם של המטופל נמשך לתוך בקבוקון ולאחר מכן תאי המערכת החיסונית מתוכנתים מחדש כדי להילחם בסרטן לפני שהם מוחזרים לגוף. זה דורש תשתית אחרות".

 

האנליסט ג'פרי פורז מ- Leerink, אומר כי ההערכות הן שהתרופה של קייט תגיע למכירות של 1.6 מיליארד דולר ב-2022 והאישורים הראשונים יהיו לסרטן הדם והמוח.

כנו כן הוא טוען כי "העסקה אינה הפתעה מוחלטת", בהתחשב שקייט הייתה ברשימה הקצרה של גיליד כרכישה פוטנציאלית ביחד עם חברת טזארו (Tesaro), אינסייט (Incyte) וקלוביס אונקולוגיה (CLVS).

 

אריה בלדגרין אריה בלדגרין

 

תחום הרפואה המותאמת אישית

תחום הרפואה המותאמת אישית הוא אולי ההתקדמות הגדולה ביותר בתחום התרופות במאה החולפת. יתרה מכך, פיתוח של טיפולים אינדיבידואלים עשויים להיות הדרך המבטיחה ביותר לרפא את מחלת הסרטן. זו כנראה הסיבה המרכזית למה גיליד שילמה 11.9 מיליארד דולר עבור קייט פארמה.

 

קייט פארמה למעשה מפתחת טיפולים המאמנים את תאי החיסון של המטופל עצמו כדי לתקוף את הסרטן בגופו. המוצר החלוצי של קייט לרפא לימפומה של סרטן הדם יכול להיות מאושר על ידי ה- FDA בארה"ב כבר בסוף השנה הנוכחית.

 

למעשה הטיפול של קייט פארמה, שבסיסה בסנטה מוניקה שבקליפורניה, שנקרא אימונו תרפיה הוא להוציא תאים חיסוניים מדם של המטופל, וכאשר הם מוחזרים לתוך הגוף, תאי החיסון פונים ישר לתאי הסרטן ומשמידים אותם.

 

התרופה הפוטנציאלית מיועדת לחולי לימפומה שלא נותרו להם האופציות וזקוקים נואשות לטיפול. החדשות הרעות הן הטיפול של קייט אינו זול ועל פי הערכות הזרקת אימונותרפיה חד פעמית יכולה להגיע למאות אלפי דולרים. החדשות הטובות הן שנראה שזה עובד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x