$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן אפולו רוכשת מחוץ לבורסה מניות איי.די.או בעשרות מיליוני שקלים

הקרן שפועלת בשיתוף משפחת דיין הגיעה החזקה של 20% באיי.בי.או. המהלך עשוי לטרפד את הצעת הרכש שהגישה שיכון ובינוי של שרי אריסון - ההצעה מיועדת ל-10% מהמניות ונועדה להביא את שיכון ובינוי להחזקה של מעל 50% באיי.די.או

אורן פרוינד וגולן חזני 12:0028.08.17

קרן אפולו רוכשת היום (ב') מחווץ לבורסה מניות איי.די.או גרופ בעשרות מיליוני שקלים, וצפויה להגיע להחזקה של 20% ממניות החברה. קרן אפולו פועלת בשיתוף משפחת דיין.

 

למשפחת דיין החזקות משותפות עם אפולו בגרמניה, שם פועלת גם איי.די.או. משפחת דיין ניהלה לפני מספר חודשים מגעים לרכישת אפריקה ישראל אבל נסוגה לאחר שהמגעים נחשפו בתקשורת..מיקי דיין מייצג את המשפחה במהלך עם אפולו. המשפחה משקיעה חלק שולי מהיקף ההשקעה הכולל ברכישת המניות, כאשר רוב ההון מגיע מאפולו.

הרכישה המאסיבית נעשית ימים ספורים לאחר הצעת הרכש שהגישה בשבוע שעבר החברה האם של איי.די.או גרופ, שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון. שיכון ובינוי המחזיקה ב-40.2% מאיי.די.או, הציעה לרכוש 10% נוספים במחיר של 56 שקל למניה, פרמייה של 8.5% על מחיר השוק ערב ההודעה.

 

המניה פתחה את היום במחיר של 55.4 שקלים ולאחר הזינוק עומדת על סביב 60 שקלים, גבוה יותר מהמחיר בהצעת הרכש. לפיכך, סביר לוודאי ששיכון ובינוי תידרש לפרסם עדכון למחיר בהצעת הרכש. גורמים בשוק ההון העריכו שייתכן והרכישה הנוכחית שנעשית כאמור היום נועדה לטרפד לשיכון ובינוי את הצעת הרכש.

 

במידה שבעלי המניות ייענו להצעה של שיכון ובינוי, בשוויה הנוכחי, היא תשלם סכום כולל של 153 מיליון שקל על המניות שתרכוש. המחזיקות העיקריות במניות איי.די.או מעבר לשיכון ובינוי הן הראל (13.73%), הפניקס (8.71%) ומיטב-דש (6.66%). מטרת הצעת הרכש היא שינוי הרישום החשבונאי בדוחות שיכון ובינוי. אם החברה מחזיקה יותר מ-50% מהחברה היא תוכל לאחד את תוצאותיה בדו"חות הכספיים.

 

עד היום, שיכון ובינוי רשמה את אי.די.או כחברה כלולה - כלומר שווי הנכסים שלה הוכר לפי עלות ולא לפי שווי שוק. במידה שההצעה תיענה, שיכון ובינוי תאחד את החברה במלואה בדו"חות הכספיים וזה ייצור לה רווח חשבונאי אדיר, של כ-380-300 מיליון שקל. בנוסף, היקף הנכסים של שיכון ובינוי צפוי לגדול ב-11 מיליארד שקל, כאשר ההתחייבויות יגדלו ב-6 מיליארד שקל וההון העצמי יגדל ב-5 מיליארד שקל.

 

אי.די.או מבצעת פעמיים בשנה עדכון לשווי הדירות שלה באמצעות הערכת שווי מחודשת שמבוצעת על ידי הפירמה הבינלאומית CBRE. עדכון שכזה בוצע ברבעון השני של 2017 והוא הביא לעליית שווי של 642 מיליון שקל לעומת עלייה של 555 מיליון שקל שבוצעה ברבעון המקביל.

 

העלייה בשווי הנכסים לא נבעה משינוי בשיעור ההיוון שנותר יציב ברמה של 4.7% אלא בעקבות עלייה בשכר הדירה בנכסים של החברה. תיק הנכסים שלה כולל נכון לסוף הרבעון השני 2017 כ- 19,124 דירות בשווי של 2.6 מיליארד יורו.

 

 

שרי אריסון שרי אריסון צילום: יח"צ

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x