$
שווקי חו"ל

כנס ג'קסון הול: הפעם האורחים הם אלו שיהיו בלחץ

לקראת פסגת נגידי הבנקים שתיפתח בסוף השבוע צופים אנליסטים כי נגיד הבנק האירופי מריו דראגי יימנע מרמזים על צמצום ההקלה הכמותית. אנליסט ביוליוס בר: "הוא ירצה לשמור על רגיעה בשווקים"

שירות כלכליסט 22:0221.08.17
העיירה ג'קסון הול, וויומינג, תארח בסוף השבוע את פסגת נגידי הבנקים השנתית, והפעם האורחים הם אלו שצפויים להיות בלחץ.

 

 

 

הסיבה: השווקים ממתינים לאיתות מהנגידים על המועד שבו הם מתכוונים לסגת מתוכניות ההקלה הכמותית. במסגרת התוכניות הזרימו הבנקים המרכזיים כסף לשווקים כדי לחלץ את כלכלת העולם מהשפעות המשבר הגלובלי.

מריו דראגי מריו דראגי צילום: איי אף פי

 

עתה, לאחר עשור של ריביות נמוכות ורכישות אג"ח מסיביות, פסגת ג'קסון הול עשויה לשמש פלטפורמה כדי לשכנע את השווקים כי ביכולתם לגמול את העולם בבטחה מהכסף הזול. "מדובר באירוע חשוב משום שהבנקים המרכזיים, ובאופן מיוחד הבנק המרכזי האירופי, נמצאים עתה בצומת דרכים", כך על פי רוברט ברגקוויסט, הכלכלן הראשי של הבנק השבדי SEB, שאמר את הדברים ל"גרדיאן" הבריטי.

 

היה זה בג'קסון הול 2014 שנגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי הכשיר את הקרקע לתוכנית ההקלה הכמותית המסיבית שנועדה לחלץ את כלכלות גוש היורו מרצף של משברי חוב ריבוניים. ערב הכינוס השנה חלוקות הדעות האם דראגי ינצלו על מנת לאותת על נסיגה אפשרית מהמדיניות המוניטרית המקלה שנקט הבנק בעלות כוללת של 2.3 טריליון יורו.

 

הבנק הפדרלי המרכזי, שעקף את עמיתו האירופי בתהליך הגמילה, בשל התאוששות מהירה יותר של כלכלת ארה"ב, החל להעלות את שיעורי הריבית בדצמבר שעבר אחרי שרכש יותר מ־4.5 טריליון דולר בנכסים. ועדיין, נורמליזציה לא תהיה בהכרח המסלול הפשוט ביותר עבור בנקאים מרכזיים, זאת בהינתן פגיעותן של כלכלות, אינפלציה שאינה מתרוממת כצפוי והסכנה בטלטול השווקים הפיננסיים עם שינויים פתאומיים.

 

"הנסיגה מתוכנית ההקלה הכמותית היא ניסוי שמעולם לא נעשה בעבר ואין זה ברור כיצד השווקים יגיבו", התריעו כלכלנים בחברת ניהול הקרנות אינטרמדיאייט קפיטל גרופ. "הבעלות שלהם על השווקים היא משמעותית. ככל שהשווקים יצפו לצמצום רכישות בבנק האירופי ב־2018, כך יגדל הסיכון לזעזועים בשווקים", ציינו.

 

ג'נט ילן תפתח

 

אף כי ג'קסון הול תויג כאירוע שבו נגידים ואקדמאים דנים בנושאים שאינם בהכרח בעלי דחיפות מיידית, הפגישה הפכה למרכזית בחשיבותה עבור משקיעים גלובליים התרים אחר סימנים להלך המחשבה של הבנקאים.

 

יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי ג'נט ילן תהיה הראשונה מבין הנגידים הבכירים שתישא דברים ביום שישי, בשעה 10 בבוקר זמן ניו יורק, ואחריה דראגי, ב-13:00. ביוני ציינה ילן כי הפד יתחיל לצמצם את היקף דף המאזנים "במהרה", אמירה שהובילה להשערה כי הבנק יתחיל להפחית את ההשקעות המחודשות של אג"ח עוד השנה. "ילן עשויה לומר כי הפד עובר מ'במהרה' ל'בקרוב'. אם היא תרצה לבצע זאת באוקטובר, היא עשויה להודיע על המהלך בספטמבר", ציינה קאתי בוסטיאניץ', אנליסטית בכירה באוקספורד אקונומיקס.

 

דראגי, מנגד, עשוי להימנע מניצול הבמה בג'קסון הול כדי לאותת על סוף רכישות האג"ח של הבנק האירופי, כך על פי דיוויד מייר, כלכלן ביוליוס בר. תחת זאת יבקש אולי "לגמד במידת האפשר את ההשפעות האפשריות של נורמליזציה של המדיניות המוניטרית כדי לשמור על רגיעה בשווקים הפיננסיים", הוסיף.

 

השערה אחת היא כי דראגי יחזור על הודעתו מפורום הבנק האירופי שנערך בפורטוגל ביוני, אז הביע ביטחון בהתאוששות הכלכלית של גוש היורו והזכיר למשקיעים כי יציאת הבנק האירופי מהקלה כמותית תיעשה בתנאים של רגיעה בשווקים הפיננסיים – כך על פי מרק וול, כלכלן בכיר בדויטשה בנק.

 

 

 

בה בעת, בשיחה עם CNBC ציינו אנליסטים כי דראגי יימנע משימוש בטרמינולוגיה שעשויה באופן פוטנציאלי לזעזע את השווקים, זאת לאחר שהיורו והתשואות על אג"ח זינקו בעקבות דבריו בפורטוגל, לפיהם "כל הסימנים מצביעים עתה על התחזקות והתרחבות ההתאוששות בגוש היורו". לאחר דברים אלה נדרשו עמיתיו בבנק האירופי להקדיש מספר ימים להרגעת הסוחרים העצבניים. דראגי לפיכך יבחר מילותיו בפקידה, אמר סיימון דריק, אסטרטג מטבע ראשי ב־BNY מלון. "הוא לא הולך לומר כלום בג'קסון הול", ציין דריק. עם זאת, לדבריו האסטרטגיה הזאת לא בהכרח תספיק על מנת להרגיע את חששות הבנק האירופי לגבי הלחצים המופעלים על היורו באחרונה.

 

דראגי נקט בצעד חריג

 

חיזוק נוסף לצפי כי דראגי ישמור על מתינות סיפק פיטר צ'טוול, אנליסט יורו בבנק מיזוהו. "הבנק האירופי המרכזי הבהיר כי לא יהיו שינויים במדיניות שלו עד הפגישה הבאה. המסר הזה הועבר על ידי דראגי עצמו בפגישה הקודמת וגם בפיד הטוויטר של הבנק", אמר צ'טוול. "מעבר לכך, הבנק האירופי נקט בצעד חריג וציין מפורשות כי נאומו של דראגי ביום שישי יהיה בנושא 'טיפוח כלכלה גלובלית דינמית'". בכך משתקפת השאיפה של מועצת המנהלים של הבנק להעביר את מרכז הכובד לסדר יום רחב יותר במקום התמקדות השווקים במועד הצפוי לשינויים במדיניות המוניטרית האזורית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x