$
בורסת ת"א

בעלים חדשים, מזכר זהה: המסמך שאושר פעמיים הקפיץ את דלק ורציו

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה אתמול על מגעים אפשריים בין רויאל דאץ' ההולנדית לשותפות לווייתן, זאת לרכישת גז עבור מתקני הייצוא של ענקית האנרגיה במצרים

ליאור גוטמן 06:5421.08.17

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה אתמול על מגעים אפשריים בין רויאל דאץ' ההולנדית לשותפות לווייתן, זאת לרכישת גז עבור מתקני הייצוא של ענקית האנרגיה במצרים. דיווחים אלו גרמו לעלייה של 3.9% ביחידת ההשתתפות של דלק ולעלייה של 5.12% ביחידת ההשתתפות של רציו בתום יום המסחר בבורסה של תל אביב.

  

  צילום: יח"צ

 

עם זאת, כלל לא מדובר במגעים חדשים. ביוני 2014 חתמה שותפות לווייתן על מזכר הבנות עם בריטיש גז, שנרכשה בשנה שעברה על ידי רויאל דאץ'. למעשה, רויאל דאץ' - המחזיקה גם בענקית האנרגיה Shell - רק אשררה את מזכר הכוונות משנת 2014. לפי אותו מזכר הבנות, רויאל דאץ' תרכוש מלוויתן 7 מיליארד מ"ק של גז טבעי מדי שנה. זאת לאורך 15 שנים, תמורת כ־30 מיליארד דולר.

 

התוכנית המקורית של השותפות היתה כי רויאל דאץ' ההולנדית תרכוש מדי שנה 9 מיליארד מ"ק של גז טבעי מלוויתן, ועוד 4 מיליארד מ"ק בשנה ממאגר מאפרודיטה הקפריסאי, שם דלק ו־Shell מחזיקות ביחד ב־65%. עוד במסגרת התוכנית המקורית, המוכרת והרוכשת יממנו ביחד צנרת ימית שתגיע לצפון מצרים, בעלות של 1.5 מיליארד דולר.

 

הסיכוי ששותפות לוויתן תרצה לפתוח את מזכר ההבנות, ולחזור לתוכנית הכוללת הזרמה מהמאגר הקפריסאי נמוך. זאת מכיוון שבמחירי האנרגיה הנוכחיים לווייתן תצטרך למכור את הגז במחיר של כ־4 דולר ליחידת אנרגיה. במידה ותעשה זאת, כך על פי מתווה הגז, היא תאלץ למכור באותו מחיר גז לשוק הישראלי. זאת בעוד כיום מחיר הרצפה ליחידת אנרגיה בישראל הוא 4.7 דולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x