$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

המיליארדר בוב סטארק מציע לרכוש את אפריקה ישראל ב-2.2 מיליארד שקל

חברת הנדל"ן סטארק אנטרפרייזס שבבעלות משפחה יהודית מקליבלנד הגישה הצעה לרכישת אפריקה ישראל. זו מקנה לאפריקה שווי של 2.2 מיליארד שקל, בדומה להצעה של האחים סיידוף, אולם רכיב המזומן בה גדול ב־100 מיליון שקל

גולן חזני 06:5220.08.17

התפתחות מפתיעה בסאגה של מכירת אפריקה ישראל. בסוף השבוע קיבלה החברה חדלת הפירעון הצעה חדשה לרכישתה - מחברת נדל"ן שבבעלות משפחה יהודית מארה"ב. ל"כלכליסט" נודע כי את ההצעה הגישה סטארק אנטרפרייזס (Stark Enterprises) מקליבלנד. הבעלים שלה, רוברט (בוב) סטארק, הוא יהודי דתי שהיקף נכסיו נאמד ב-4-3 מיליארד דולר, ונחשב לאחד היזמים הגדולים באוהיו, ארה"ב. בארץ מוכר סטארק כאחד התורמים הגדולים לאוניברסיטת בר־אילן, וכמי שעמד בראש התורמים שהקימו את הפקולטה לרפואה בצפת.

 

ההצעה של סטארק מקנה לאפריקה ישראל שווי של 2.2–2.25 מיליארד שקל, בדומה לזה שהעמידו האחים נתי ועופר סיידוף. אולם, היא כוללת רכיב מזומן של 600 מיליון שקל לעומת 500 מיליון שקל שהציעו האחים. מנגד, בעוד האחים מוכנים לרכוש את החברה ללא בדיקות נאותות, שביצעו בחודש האחרון באופן לא פורמלי, סטארק מציב תנאים, בראשם בדיקות נאותות. לפיכך התהליך עמו צפוי להתארך בחודש־חודשיים לכל הפחות.

 

סטארק (66) צבר את הונו מעסקאות נדל"ן, החל בתקופת לימודיו בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב בקליבלנד. סטארק רכש אז חנות במאיפילד, אוהיו, ומעסקה זו התפתחה סטארק אנטרפרייזס ב־1978, הנחשבת אחת הגדולות באוהיו. החברה פיתחה יותר מ־25 נכסים מסחריים, הבולט הוא crocker park, הכולל 100 מ"ר של מרכז מסחרי, 650 יחידות דיור יוקרתיות ו־10,000 מ"ר של משרדים.

 

הבלעדיות נלקחה

 

בשבוע שעבר תמה הבלעדיות בת החודש שקיבלו האחים סיידוף, לאחר שקבוצתם נותרה היחידה במירוץ הרכישה. המתמודדים מולה, מוטי בן־משה ובעל השליטה הנוכחי לב לבייב, החליטו לפרוש. זאת על רקע דרישה של פסגות, חבר בנציגות האג"ח של אפריקה, שלא לכלול בקבוצה את לבייב שזהו הסדר חוב שני עבורו. החוב של אפריקה למחזיקי האג"ח עומד על 2.9 מיליארד שקל.

 

בהצבעה שנערכה ביום שני החליטו המחזיקים להורות לנאמן לבטל את בלעדיות המשא ומתן עם קבוצת סיידוף כל עוד לא תחזיר לשולחן את הצעתה המקורית, שאינה מתנה את ההסדר באי־הכללת נושים חדשים. האחים גם מתקשים להעביר למחזיקים קרקע ברוסיה שבבעלות אפריקה תעשיות, שהתחייבו להעביר לידיהם במסגרת ההסדר.

 

סיידוף העמידו 2 מיליון דולר פיקדון להצעה, והפערים בינם לבין המחזיקים נוגעים בעיקר לתביעות חוב אפשריות שיגישו צדדים שלישיים נגד אפריקה בעת הגשת ההסדר לאישור בית המשפט - בעיקר רשות המסים. קבוצת סיידוף דורשת כי החברה כולה תמורק מחובות טרם השלמת ההסדר וכי עלויות נוספות הכרוכות בכך לא יוטלו על כתפיה. בינתיים הצדדים מתבצרים בעמדותיהם.

 

מקורב לאחים אמר ל"כלכליסט" כי נציגות האג״ח נהגה בהם באופן ״מחפיר״ וכי נראה שהנציגות שמה לה למטרה למנוע מסיידוף את רכישת החברה. לדבריו, הנציגות נוהגת בסיידוף באופן שמעלה תהיות לגבי רצונה למכור את החברה, אף שהצעתם היתה היחידה שאישרו המחזיקים, והיתה הגבוהה מבין ההצעות שניתנו בשנה האחרונה.

 

לארי מייזל עדיין בתמונה

 

התרחקות המשא ומתן עם סיידוף מביאה גורמים נוספים להתעניין בחברה. ל"כלכליסט" נודע כי משקיע מזרח אירופי, שניהל בעבר קשרים עסקיים עם לבייב, עשוי להגיש בימים הקרובים הצעה בלתי מחייבת לרכישת אפריקה.

 

גם לארי מייזל האמריקאי עדיין מנהל מגעים לרכישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x