$
בורסת ת"א

דרמה בענף החיתום: ליפא ועמית מקימים חברת חדשה - סיימו את הקשר עם פועלים אי.בי.אי

מנכ"ל פועלים אי.בי.אי ארז גולדשמידט מנהל מגעים על הצטרפות לחברה שתיפתח. ליפא ועמית מלווים את הנפקות חברות הנדל"ן הזרות בבורסת תל אביב - הפרידה צפויה לפגוע מהותית בהכנסות פועלים אי.בי.אי, שנהנתה בשנים האחרונות מזינוק בהכנסות וברווחים בזכות שיתוף הפעולה עם צמד היועצים

אורן פרוינד 11:5016.08.17

דרמה בענף החיתום, עם פירוק הפעילות המשותפת של שניים מהשחקנים הבולטים בארץ. רפי ליפא וגל עמית, בעלי חברת הייעוץ ויקטורי - הנחשבים למייסדי ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות בישראל - סיימו את הסכם שיתוף הפעולה שלהם עם חברת החיתום פועלים אי.בי.אי.

משמעות ההחלטה היא פגיעה מהותית בהכנסות של פועלים אי.בי.אי, חברת החיתום הגדולה בישראל שמנוהלת על ידי ארז גולדשמידט - מניית פועלים אי.בי.אי מגיבה בנפילה של כ-20% בבורסת תל אביב. 

 

ליפא ועמית מנהלים מגעים להקמת גוף חיתום חדש שיבצע בעיקר הנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות, לצד הנפקות מקומיות - וארז גולדשמידט עצמו מנהל מגעים לעבור לחברה החדשה שהשניים מתכוונים לפתוח.

 

 ליפא ועמית למעשה הולכים על המודל של יהונתן כהן, לשעבר מנכ"ל חברת החיתום של כלל פיננסים, שפתח חברת חיתום משלו (אינפין) ומשמש הן כיועץ והן כחתם - ובכך הוא גוזר לעצמו את כל הקופון מההנפקות.

 

בהודעה שהוציאה פועלים אי.בי.אי לבורסה נאמר: "רפי ליפא וגל עמית המשמשים כיועצי חברות נדל"ן זרות, עימם משתפת החברה פעולה בהנפקות של חברות נדל"ן זרות בשנים האחרונות, הודיעו לחברה כי בכוונתם לפעול בתחום עצמאית ולהתחרות בחברה. לפיכך, צפוי שיתוף הפעולה העתידי בין הצדדים לקטון באופן משמעותי או לחדול. להערכת החברה, מהלך זה עלול לפגוע בהכנסות החברה מהנפקות נדלן זרות באופן מהותי".

 

פועלים אי.בי.אי נהנתה בשנים האחרונות מקפיצה משמעותית בהכנסות וברווחים, בעיקר הודות לפעילות המשותפת שלה היועצים ליפא ועמית. עד היום ביצעו שני הצדדים 12 הנפקות של חברות חדשות ומספר רב של מיחזורי חוב עבור אותן חברות, פעילות שגרפה רווחים של מאות מיליוני שקלים.

 

פועלים אי.בי.אי נמצאת בשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%) ובנק הפועלים (19.9%). הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2017 הסתכמו בכ-51 מיליון שקל, כמעט כמו בכל שנת 2016 (כ-59 מיליון שקל). בקצב ההנפקות הנוכחי צפויה היתה פועלים אי.בי.אי הייתה לרשום את השנה הטובה ביותר בתולדותיה.

 

מה שתרם בעיקר לקפיצה כאמור אלו ההנפקות של החברות האמריקאיות. חמש הנפקות של חברות נדל"ן זרות ושלוש הנפקות ראשוניות הקפיצו את הכנסות פועלים אי.בי.אי בכ-130% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, לכ-20.2 מיליון שקל.

  

מימין: גל עמית ורפי ליפא מימין: גל עמית ורפי ליפא צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x