$
בורסת ת"א

אלרגן נערכת להצעת מכר למניות טבע בהפסד של 3.5 מיליארד דולר

שווי המניות של טבע שקיבלה אלרגן בעסקת מכירת אקטביס נחתך מאז מ־5.3 מיליארד דולר ל־1.8 מיליארד דולר בלבד. הצעת המכר מצמצמת את האפשרות להשתלטות עוינת על טבע

גולן חזני 07:0014.08.17

חברת אלרגן נערכת למכירת 100 מיליון מניות טבע (כ־10%) שקיבלה בעסקת אקטביס - אך לא תמכור אותן בשוק בהליך מכירה רגיל במסחר. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה מנהלת אלרגן מגעים מול בנקי השקעות וברוקרים זרים למכירת המניות בשוק בהליך הפצה.

 

 

 

בהליך זה יימכרו המניות בצורה זהה להנפקה משנית שמבצעות חברות שמעוניינות לגייס הון מהציבור. כלומר, ייבחר בנקאי השקעות וייערך רוד שואו בקרב גופים מוסדיים וקרנות בארה"ב ואירופה למכירת המניות. אלרגן עשויה לפנות לטבע כדי שזו תוביל את הרוד שואו.

 

שווי המניות כיום הוא כ־1.8 מיליארד דולר, לאחר שמניית טבע צנחה מאז פרסום הדו"חות הכספיים שלה לרבעון השני בשבוע שעבר אל מחיר שפל של 17.3 דולר למניה, המשקף שווי שוק של 17.6 מיליארד דולר.

 

לירידה במחיר המניה והעובדה שאיננה מצליחה להתאושש יש כמה סיבות, בהן ספק שמטיל השוק ביכולת של טבע לשרת חוב של 38 מיליארד דולר שנטלה בגין רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן בנוסף לחוב ישן יותר, אי־עמידה בתחזיות לאורך זמן והיעדר שדרה ניהולית יציבה. סיבה נוספת היא אותן 10% ממניותיה שבהן מחזיקה אלרגן.

 

באוגוסט 2016 השלימה טבע את רכישת אקטביס ג'נריקס, חטיבת התרופות הגנריות של חברת אלרגן האירית־אמריקאית, תמורת קרוב ל־40 מיליארד דולר. במועד השלמת העסקה קיבלה אלרגן 33.43 מיליארד דולר במזומן ו־100.3 מיליון מניות של טבע (9.9% מהחברה), ונהפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה.

 

מניות אלה הוגדרו כחסומות (כלומר, לא ניתנות למכירה) למשך 12 חודשים, עד 2 באוגוסט 2017 - חסימה שהשתחררה זה מכבר. המחזורים הגבוהים במסחר במניית טבע בימים האחרונים, בהיקף של מאות מיליוני מניות, הביאו להערכות כי אלרגן מכרה לפחות חלק מכמות המניות שקיבלה בעסקה.

 

מוכרים מהר, אבל מסודר

 

בידי אלרגן יש כמה אפשרויות לפעולה לגבי המניות. הנפוצות ביותר הן להחזיק בהן לתקופה ממושכת ולקוות להתאוששות ולעלייה בשוויין; למכור אותן באטיות לאורך תקופה בשוק; או למכור אותן במהירות למשקיע אחד או יותר. אלרגן בוחרת ככל הנראה באפשרות רביעית, של מכירה מהירה, אבל מסודרת, בהליך הדומה להנפקה משנית של מניות שכולה הצעת מכר של בעל מניות גדול.

 

טבע נסחרת לפי פחות ממחצית מהשווי שבו רכשה את אקטביס. שווי המניות של טבע שקיבלה אלרגן בעסקה עמד ביולי 2015, מועד החתימה, על 5.3 מיליארד דולר - וכיום הוא כ־1.8 מיליארד דולר, כלומר שני שלישים מהשווי נחתכו. כך, מכירת המניות תקבע לאלרגן הפסד של 3.5 מיליארד דולר.

 

 

  צילום: שאטרסטוק

 

מול הירידות בטבע אלרגן שמרה על שווי דומה לזה שבו נסחרת בעת העסקה. עם זאת, הנהלת אלרגן הבהירה בעבר כי היא אינה רואה באחזקה במניות טבע נכס אסטרטגי.

 

מניית טבע נפלה ב־75% מאז השיא שרשמה לפני שנתיים, כשהחברה דיווחה לראשונה על רכישת אקטביס. זמן קצר לאחר הרכישה היקרה של אקטביס הודיעה טבע גם על רכישת רימסה המקסיקנית - בעסקה שהתבררה ככושלת. טבע הפסידה גם בתביעה שהגישה נגד רימסה בבית משפט בארה"ב, בטענה כי המוכרים רימו אותה. את שתי העסקאות האלה הוביל המנכ"ל הקודם של טבע, ארז ויגודמן, שנאלץ לעזוב את תפקידו בפברואר האחרון, כשברקע משבר אמון קשה מול שוק ההון.

 

נמנעים מלחץ על המניה

 

עם הרכישה נהפכה אלרגן לבעלת המניות הגדולה בטבע, והדבר חשף את טבע לאפשרות של השתלטות עוינת. הפצה של מניות אלרגן בשוק מפחיתה משמעותית את הסבירות של השתלטות דרך מניות אלה. ההליך תורם לטבע גם מכיוון שחלק מאי־הוודאות סביב המניה הוא העובדה שהמניות של אלרגן עלולות להיות מופצות בשוק ולהפעיל לחץ נוסף על המניה. עם זאת, הסיבות הנוספות למחיר הנמוך עדיין מעיבות על טבע, ובראשן העובדה שלטבע אין עדיין מנכ"ל קבוע או סמנכ"ל כספים חדש מאז עזב איל דשא את החברה.

 

ברנט סונדרס, מנכ"ל אלרגן ברנט סונדרס, מנכ"ל אלרגן צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x