$
בורסת ת"א

המכרז הציבורי הסתיים: הושלמה הנפקת המניות של או.פי.סי

חברת האנרגיה שבשליטת קנון גייסה בשלב הציבורי 46 מיליון שקל, ובסך הכול בההנפקה הראשונית סכום של 400 מיליון שקל, על פי מחיר המינימום שנקבע בתשקיף - המשקף לחברה שווי של 1.25 מיליארד שקל

ניר טל 19:4910.08.17

הנפקת המניות הראשונית (IPO) של חברת האנרגיה או.פי.סי הושלמה הערב, עם נעילת המכרז הציבורי של הגיוס - במסגרתו נענתה החברה להזמנות בהיקף של 46 מיליון שקל מהציבור. אלה יתווספו להזמנות שהבטיחה החברה במכרז המוסדי כך שבסה"כ גייסה או.פי.סי סכום של 400 מיליון שקל.  

המחיר במכרז ננעל על 1,250 שקל ליחידה (12.5 שקל למניה), מחיר המינימום שנקבע בתשקיף, המשקף לאו.פי.סי (OPC) שווי של 1.25 מיליארד שקל (355 מיליון דולר) לפני הכסף. זוהי הנפקת המניות הה-13 מתחילת שנת 2017 בבורסת תל אביב.

 

או.סי.פי  משמשת כזרוע האנרגיה של חברת איי.סי.פאוואר בישראל, חברה בת של קנון שבשליטת עידן עופר. בימים האחרונים התמודדה החברה עם מכשול רגולטורי - החלטת ועדת הריכוזיות שלא לאשר לה להקים תחנת כוח חדשה. ההחלטה אילצה אותה לדחות ביומיים את השלב הציבורי, לבצע תיקונים בתשקיף המדף ולהוריד את מחיר המכרז למחיר מינימום, על פי דרישת גופים מוסדיים. הצעד שיקף למוסדיים התאמת מחיר (כלומר, הנחה) של 10% על מחיר הנעילה במכרז המוסדי שהתקיים קודם לכן.

 

ועדת הריכוזיות בראשות הממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד מיכל הלפרין החליטה שלא לאשר לאו.פי.סי להקים את תחנת הכוח צומת אנרגיה שבאזור פלוגות, שאמורה היתה לפעול בהספק של 400 מגה-וואט. או.פי.סי רכשה בחודש אפריל את הזכויות להקמת התחנה (95%) מידי קרן דנהאם ורפק. רשות החשמל צפויה לאשר את ההמלצה של וועדת הריכוזיות, ובכך להפוך את ההמלצה להחלטה סופית.

 

נכון להיום מחזיקה או.פי.סי, המנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, בשליטה (80%) בתחנת הכוח מישור רותם בהספק של 440 מגה-וואט (16% מהיקף הייצור הפרטי בישראל) ובשליטה בתחנת הכוח בחדרה בהספק של 18 מגה-וואט, ובשטח שבו נבנית הימים אלו תחנת כוח בהספק של 148 מגה-וואט. בעל השליטה עידן עופר, הינו גם בעל השליטה בחברה לישראל, שמצידה מחזיקה בתחנת כוח פרטית במפעלי כיל (250 מגה וואט) וצפוי להחזיק בתחנה נוספת בתכנון של קבוצת בזן (כ-140 מגה וואט). ההחזקה הכוללת בתחנות אלו, על פי גרסת ועדת הריכוזיות, מעלה חשש לריכוז גבוה של כושר ייצור בידי החברה לישראל וקנון הולדינגס, שתיהן בשליטתו של עופר.

 

"כלכליסט" דיווח שלשום שחברת או.פי.סי נערכת להגשת עתירה לבג"ץ נגד המלצת הוועדה, בין היתר בטענה כי היא מהווה פגיעה לא מידתית בזכות הקניין שלה, וכן בטענה כי לאחזקה בתחנה אין משקל מהותי בשינוי כוחו של עידן עופר בשוק החשמל. או.פי.סי אף קובלת על כך שלא זומנה לשימוע בפני הוועדה (הוועדה אמנם אינה מחויבת לקיים שימועים על פי החוק, אך החברה טוענת כי במקרה זה שימוע היה חיוני לשם קבלת ההחלטה).

 

באופן חריג לנהוג בשוק ההון המקומי בשנים האחרונות, קיבלה ההנפקה של או.פי.סי מבעוד מועד התחייבויות חיתומית מלאה מקבוצת החתמים בראשות לאומי פרטנרס המוביל את ההנפקה. בלאומי פרטנרס התחייבו ל-50% מהיקף הגיוס (140 מיליון שקל), פועלים איי.בי.אי התחייבה ל-25% מהגיוס (70 מיליון שקל), ברק קפיטל ומנורה חיתום התחייבו יחד ל-25% מהסכום (32 מיליון שקל כל אחת). סכום הגיוס מיועד למימון פעילותה השוטפת של או.פי.סי, וכן לחלוקת דיבידנדים.

 

  

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x