$
בורסת ת"א

OPC, בזן וכיל ירכשו גז מחברת אנרג'יאן היוונית בהיקף של 6 מיליארד דולר

שלוש החברות הציבוריות הנשלטות בידי עידן עופר חתמו על הסכם עם בעלת החזקות במאגרי הגז "תנין" וכריש" לאספקת גז לתקופה של 15 שנים

גולן חזני 17:3408.08.17

עיסקת ענק לאנרג'יאן במשק הגז. ל"כלכליסט" נודע כי שלוש החברות הציבוריות הנשלטות בידי עידן עופר - או.פי.סי (OPC), בזן וכיל - חתמו על הסכם לרכישת גז עם אנרג'יאן היוונית בעלת החזקות במאגרי הגז "תנין" ו"כריש". מדובר בהסכם בהיקף של 6 מיליארד דולר.

 

 

 

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

האספקה תהיה לאורך 15 שנים, ואת המו"מ ניהלו שלוש החברות יחד בנסיון לקבל תנאי קנייה עדיפים מאנרג'יאן. עפ"י דיווח של החברות בחודש שעבר לבורסה, OPC שמצויה בהליכי הנפקת מניות ראשונית בתל אביב סיכמה על רכישת כמות גז שנתית של 0.6 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של כ-15 שנה.

 

בזן תרכוש BCM 17 במשך 15 שנים וכיל BCM 13. שלוש החברות מצטרפות לדליה אנרגיות ולחברה אחות שלה אור אנרגיות, שחתמו לפני חודשיים עם אנרג'יאן על חוזה לאספקת BCM 23.

 

ההסכמים מעניקים לחברה היוונית היקף חוזים מינימאלי שמאפשר להם להכריז עד סוף 2017 על פיתוח שני המאגרים. את כיל בזן ואו.פי.סי ייצג עו"ד ג'ק סמית' ממשרד גורניצקי ושות', ואת אנרג'יאן עו"ד רונל יופה ונעמי פלד ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

 

עפי הערכות אנרג'יאן הגז יחל לזרום מהמאגרים במהלך שנת 2020. אבנר מימון, מנכ"ל בזן: "אנו מברכים על פתיחת משק הגז לתחרות. השלמת המו"מ ואספקת גז ממאגרים כריש ותנין בעתיד יובילו את קבוצת בזן להפחתה משמעותית בעלויות הייצור, לנוכח מרכזיות תשומות האנרגיה בעלויות הקבוצה".

 

מ"מ מנכ"ל כיל, אשר גרינבאום אמר: "מזכר ההבנות הבלתי מחייב עליו חתמנו עם אנרג'יאן לאספקה ארוכת טווח של גז טבעי עבור המתקנים שלנו בישראל אמור לספק את כל צרכי האנרגיה שלנו, כולל הפעלת תחנת הכוח של 240 מגה-וואט החדשה שלנו בסדום, אשר צפויה להיכנס לפעילות לקראת סוף השנה. ההסכם עם אנרג'יאן יאפשר אספקת גז במחירים אטרקטיביים יותר בהשוואה למחיר שהחברה משלמת תחת החוזים הנוכחיים. כבר כיום כיל היא אחת הצרכניות הגדולות במשק של גז טבעי, והסכם זה עומד בקנה אחד עם המאמצים שאנו משקיעים בשנים האחרונות במעבר למקורות אנרגיה נקיים עבור מתקני הייצור שלנו, לצמצום הזיהום ושימור הסביבה".

 

במקביל הציג משרד האנרגיה את תכניות הפיתוח של המאגרים ושר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ אמר כי "תוכנית פיתוח כריש תנין היא צעד נוסף בקידומו של משק האנרגיה בישראל, ומוכיחה עמידה בלוחות זמנים שנקבעו. יישומה של התוכנית לעידוד מאגרים קטנים שאושרה ע"י הממשלה מקדמת את פיתוח המאגרים, ובכך מגבירה את התחרות והורדת המחירים בחוזים חדשים".

 

על פי התוכנית שני המאגרים יפותחו זה לאחר זה, בשלב הראשון יפותח שדה "כריש" ובהמשך יפותח שדה "תנין" בהתאם לביקושים, לקצב ההפקה ב"כריש" ועל מנת להבטיח יציבות אספקה וניצול מיטבי של הגז הטבעי. כמות הגז הטבעי בתגליות אלה עומדת על כ-55 מיליארד מטרים מעוקבים, והזרמת הגז הטבעי צפויה להגיע למערכת ההולכה בשנת 2020.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x