בורסת ת"א

הבורסה תעכב את פתיחת המסחר עקב צניחת טבע בניו יורק

מאז סגירת המסחר בתל אביב ביום חמישי, ירדה מנית טבע בניו יורק ב־19%. כדי למתן את הנפילה הצפויה מחר בבוקר, עם חידוש המסחר בתל אביב, תדחה הפתיחה במספר דקות. מניות פריגו ומיילן איבדו במהלך סוף השבוע כ־7% נוספים מערכן

רחלי בינדמן 19:0205.08.17

הבורסה תעכב מחר את פתיחת המסחר על רקע הירידות החדות במניות טבע, פריגו ומיילן בניו יורק.

 

 

ביום חמישי איבדה מנית טבע 17% מערכה בבורסה הישראלית, אך מאז איבדה עוד כ־19% מערכה בוול סטריט. מצב זה יוצר פער ארביטראז' — הבדל בערך המניה בבורסות השונות בהן היא נסחרת. כתוצאה מהפער הגדול, מניית טבע צפויה לרשום ירידה משמעותית נוספת בערכה גם בישראל. כדי להתמודד עם מצב זה, יפתח המסחר בבורסת תל אביב במה שנקרא "פתיחה אנגלית" — מנגנון ממתן תנודות אשר מופעל כאשר אחת ממניותיו של מדד מוביל צפויה לרדת בשיעור של מעל 7% או שהמדד עצמו צפוי לרדת בשיעור של 2.5% ומעלה.

 

פס ייצור של טבע פס ייצור של טבע צילום: KRT

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
34% 17% 49%

לפי המנגנון, פתיחת המסחר נדחית במספר דקות שאם לאחריהן הירידה במדד עדיין גבוהה מ־2.5% צפויה דחיה נוספת. אם גם לאחר מכן המדד יורד בשיעור של יותר מ־5% מתבצעת דחייה שלישית של 45 דקות הנקראת "מנתק זרם" שאחריה המסחר צפוי להתחיל. לאחר "מנתק הזרם" ייפתח המסחר בכל מקרה שתנודת המסחר נמוכה מ־12%.

 

המטרה של הכללים הללו היא למתן את תנודתיות השינוי בערך המדד בעקבות מניפולציות אפשריות של ספקולנטים. הפער שנוצר בערך המנייה בבורסת תל אביב ובוול סטריט צפוי להיסגר היום על ידי הסוחרים הישראלים, אלא אם אלו יראו בירידות האחרונות כסימון תחתית שעשויה להוות הזדמנות קנייה וימתנו את הירידה.

 

גם במניות פריגו ומיילן הנסחרות בישראל נוצר פער ארביטראז' של כ־7%. סך הכל פער הארביטראז' בין מניות ת"א־35 למסחר של אותן מניות בארה"ב עומד על קצת יותר מ־1.5% ונמוך מסף ה־2.5% אך הפתיחה האנגלית תתרחש בשל העובדה ששלוש ממניות מהמדד צפויות להיפתח בירידות של 7% ויותר. הדחייה הצפויה היא של 5—6 דקות במסחר. מעבר לכך לא צפויים עיכובים נוספים במסחר אך הירידות במניה צפויות כאמור ללחוץ את המדד כלפי מטה בשיעור חד יחסית של מעל 1.5% ולגרום להפסדים למחזיקים בתעודות סל העוקבות אחר המדד. אם המשקיעים הישראלים יזהו הזדמנות במחיר של טבע ויסברו שהירידות בארה"ב היו חריפות מידי, הם עשויים למתן את הירידות דרך רכישות של המנייה במחיר גבוה ממחיר הסגירה שלה במסחר בוול סטריט אתמול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x