$
בורסת ת"א

פרשנות

הקריסה של טבע: כך נראית אוניה שדולפת מכל הכיוונים

מה שמעיק על טבע הוא בדיוק מה שמאפשר לאלרגן לפרוץ קדימה - המשקולת שקרויה אקטביס; וזה עוד לפני התחרות הצפויה לקופקסון

סופי שולמן 16:2003.08.17

בסנכרון עצוב פורסמו בשעות הצהריים דו"חות של טבע ושל אלרגן. תמונת ראי, זהו התיאור המדוייק ביותר של הפערים בין התוצאות של שתי החברות.

 

בעוד שטבע שוקעת במחיקות וקיצוצים, אלרגן האירית פורצת קדימה עם צמיחה מהירה ושיפור גם בשורה התחתונה. בזמן שהמנכ"ל הזמני של טבע, יצחק פטרבורג, מודיע על חיתוך דרמטי של התחזיות ולראשונה בתולדות טבע גם על הפחתת הדיבידנד, המנכ"ל המרוצה והמחוייך של אלרגן מעלה את התחזיות להמשך השנה.

 

מפעל טבע טק ברמת חובב מפעל טבע טק ברמת חובב צילום: חיים הורנשטיין

 

 

מה שמעיק על טבע הוא בדיוק מה שמאפשר לאלרגן לפרוץ קדימה. זוהי המשקולת שעברה מדבלין לפתח תקווה ותמורתה שילמה החברה הישראלית סכום מפולפל של 40 מיליארד דולר. למשקולת קוראים אקטביס, הפעילות הגנרית של אלרגן ממנה היא רצתה להיפרד ב-2015.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
50% 0% 50%

 

 

לפני פרסום תוצאות הרבעון השני של טבע, עוד התנהל דיון ער האם רכישת אקטביס הייתה הברקה או טעות. מהמחיר, שהיה יקר לכל הדעות, כל הצדדים כבר מתעלמים. אך השאלה האם הרכישה במהותה, במושגי המוצרים שמקבלת טבע הייתה מוצדקת או לא, נותרה פתוחה. עד היום בשתיים בצהריים, כך נדמה.

 

העובדה שעיקר פספוס התחזיות של טבע נבע דווקא מחולשה בשוק הגנרי, ובראש ובראשונה מלחץ המחירים החזק בו, מראה כי רכישת אקטביס לא הייתה המהלך הנכון עבור החברה. אלה הן החדשות הרעות שכל כך מלחיצות את המשקיעים של טבע, שאפשר היה לחשוב כי התרגלו כבר לחדשות רעות מכיוונה של ענקית הגנריקה הישראלית.

 

מה שמחמיר את המצב הוא שכל המספרים המאכזבים שמציגה טבע ברבעון השני הם עוד לפני תחילת התחרות הגנרית לקופקסון, תרופת הדגל המקורית של טבע לטיפול בטרשת הנפוצה. הנהלת טבע מתעקשת גם כעת כי התחרות לא תתחיל השנה, אבל די ברור שגם אם התחזית האופטימית הזאת תתגשם, ב-2018 לא יהיה מנוס מכניסת מתחרים גנריים ראש בראש מול התרופה שמניבה חלק ניכר מהרווח של טבע.

 

אפשר היה לראות בדו"חות הרבעון הזה סוג של "ניקוי אורוות", כמקובל בתקופה של חילופי הנהלה, כאשר ההנהלה החדשה רוצה לנקות את השולחן מטעויות העבר ולפתוח דף חדש. אלא שבמקרה הנוכחי נראה כי מדובר בניסיון אמיתי לסתום חורים באוניה שדולפת מכל הכיוונים - תחרות גבוהה מבעבר, ירושה של רכישות בעייתיות - החל באקטביס שלא מייצרת את התוצאות המצופות ועד ההפסד הצורב במשפט על רכישת רימסה המקסיקנית שהתבררה כפלופ. אפילו תנודות מטבעות, הפעם בעקבות הפיחות החד בוונצואלה, מורגשות לפתע בדו"חות - בניגוד לעבר.

 

הרבעון השני לא רק חשף לטבע את תמונת הראי שלה בדו"חות אלרגן, אלא כנראה גם הצמיד, לראשונה מזה שנים ארוכות מראה להנהלתה שנוקטת כעת בצעדים שלא חוותה בעבר - פיטורים, הפחתת דיבידנד ויציאה ממדינות בניגוד להתרחבות מתמדת לאיזורים חדשים.

 

הנעלם שנותר כעת בתמונה הוא זהות המנכ"ל הבא של טבע, והתהיה האם עוצמת הקריסה תרתיע את בכירי התעשייה מהגעה לאזור אסון, או שמא דווקא העובדה שעוצמת האסון כבר נחשפה תקרוץ למנכ"ל שאפתני מתוך מחשבה שמכאן אפשר רק לעלות. 

 

הדוחות של טבע גרועים , אפילו מאוד. אבל בכל זאת הם לא מצדיקים קריסה של 20% במניה. הסיבה לנפילה החדה היא כי טבע הוכיחה פעם נוספת את מה שהמשקעים חששו ממנו - היא שכחה איך מתנהלים מול וול סטריט ואיך מנהלים ציפיות. חברה מסדר הגודל שלה לא יכולה להרשות לעצמה להנחית מהלומה כזאת על משקיעיה מבלי להזהיר אותם קודם. פרסום אזהרת רווח מבעוד מועד היה יכול לחסוך כמה אחוזים טובים מהירידה הנוכחית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x