$
בורסת ת"א

אלרגן ממשיכה להכות בטבע: ביצעה מחיקה של 6.1 מיליארד דולר וחתכה תחזיות ל-2017

ההכנסות הסתכמו ב-5.7 מיליארד דולר - פחות מהתחזיות. טבע מודה בכישלון רכישת אלרגן ומבצעת מחיקה של 6.1 מיליארד דולר כתוצאה מהפחתת מוניטין בשוק הגנרי; חתכה ב-75% את הדיבידנד למניה

אלי שמעוני 14:0403.08.17

עסקת אלרגן ממשיכה להכות בטבע. חברת התרופות פרסמה היום (ה') תוצאות חלשות מן הצפוי, בעיקר על רקע מחיקת סכום של 6.1 מיליארד דולר כתוצאה מהפחתת מוניטין בשוק הגנרי בארה"ב - מחיקה זו היא למעשה הודאה של הנהלת החברה כי רכישת אלרגן בסכום של כ-40 מיליארד דולר אשתקד היתה כישלון.

 

המחיקה של אלרגן הביאה את טבע לרשום ברבעון השני של 2017 הפסד נקי (על בסיס GAAP) של 6 מיליארד דולר. זאת, בהשוואה לרווח של 188 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016. החברה חתכה את הדיבידנד למניה ב-75%, והודיעה על תשלום דיבידנד של 8.5 סנט.

 

הכנסות טבע ברבעון השני של השנה עמדו על 5.7 מיליארד דולר, עליה של 13% בהשוואה לרבעון השני של 2016. העלייה בהכנסות נובעת בעיקר מהכללת מכירות אקטביס ג'נריקס - לאחר השלמת הרכישה באוגוסט 2016. בעוד ההכנסות מהפעילות הגנרית עלו ב-20% לרמה של 3.1 מיליארד דולר (בשל רכישת אלרגן), ההכנסות של תחום התרופות הייחודיות - הזרוע הרווחיות ביותר של טבע - דווקא ירדו ב-9% והסתכמו ב-2.1 מיליארד דולר. ההכנסות האחרות מתחומים זניחים רשמו עלייה קלה.

 

פטרבורג: "מבינים את התסכול והאכזבה"

"תוצאות הרבעון השני היו נמוכות מכפי שצפינו כתוצאה מהביצועים של עסקי הגנריקה שלנו בארה"ב וההתדרדרות המתמשכת בונצואלה. גורמים אלו הובילו אותנו גם להפחית את תחזיותינו ליתרת השנה. כולנו בטבע מבינים את התסכול והאכזבה של בעלי המניות שלנו לאור תוצאות אלו", אמר פרופ' יצחק פטרבורג, נשיא ומנכ"ל בפועל של טבע. "בעסק הגנרי שלנו בארה"ב חווינו האצה בשחיקת המחירים וירידה בנפח המכירות בעיקר כתוצאה מריכוזיות גוברת של לקוחותינו, התגברות התחרות כתוצאה ממספר גדל והולך של אישורי תרופות גנריות על ידי ה-US FDA וכמה השקות מוצרים חדשים אשר נדחו או הושפעו מתחרות רבה יותר".

 

הרווח הנקי (על בסיס non-GAAP) עמד על 1 מיליארד דולר ברבעון השני של 2017. זאת, בהשוואה לרווח של 1.2 מיליארד דולר ברבעון השני של 2016. הרווח על בסיס non-GAAP הוא למעשה תיאום של ההנהלה לכללי החשבונאות, ומתעלם מההפחות הכבדות שביצעה החברה.

 

נוסף על כך, טבע הפחיתה את התחזית הפיננסית לשנת 2017. התחזית על בסיס non-GAAP עודכנה מטה כאשר ההכנסות צפויות להסתכם בטווח שבין 22.8 לבין 23.2 מיליארד דולר. זאת, בהשוואה לטווח הצפוי הקודם של 23.8-24.5 מיליארד דולר. הרווח למניה על בסיס non-GAAP צפוי כעת להיות בטווח שבין 4.30 לבין 4.50 דולר - ירידה מהטווח הצפוי הקודם של 4.9-5.3 דולרים למניה. התחזית המעודכנת איננה מניחה תחרות גנרית לקופקסון 40 מ"ג בארה"ב בשנת 2017. תחרות לקופקסון יכולה להפחית את התוצאות החברה מידה ניכרת.

 

מנכ"ל טבע יצחק פטרבורג והיו"ר סול בארר מנכ"ל טבע יצחק פטרבורג והיו"ר סול בארר צילומים: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x