שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

גם מורי ארקין רוצה חלק מביטוח ישיר: יזרים 90 מיליון שקל לחברה

הסכום יצטרף להשקעה של 150 מיליון שקל של לאומי פרטנרס, 150 מיליון שקל של כלל ביטוח ו־90 מיליון שקל של הפניקס, וישמש למחיקת שכבה בפירמידה של הקבוצה בשליטת משפחת שניידמן. אחרי ההשקעה תונפק פעילות האשראי החוץ־בנקאי של ביטוח ישיר

רחלי בינדמן 07:0127.07.17

כלל ביטוח, הפניקס ואיש העסקים המיליארדר מורי ארקין בדרך להשקעה של 330 מיליון שקל בקבוצת ביטוח ישיר שבשליטת משפחת שניידמן. במאי הודיעה ביטוח ישיר כי לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, מובילה השקעה של 480 מיליון שקל בביטוח ישיר, במטרה להזרים לחברה כסף כדי שהיא תוכל להימחק מהמסחר, בין אם דרך הצעת רכש או דרך חלוקת החברות־הבנות שלה כדיבידנד בעין. בתמורה לכך יקבלו המשקיעים 30% מביטוח ישיר: ארקין והפניקס יחזיקו ב־5.6% כל אחד וכלל ולאומי יחזיקו כ־9.4%.

 

במזכר ההבנות שנחתם במאי סוכם כי לאומי יזרים לקבוצה 150 מיליון שקל ויביא משקיעים ליתרת הסכום, וכעת מתברר כי כלל ביטוח צפויה להזרים 150 מיליון שקל מכספי החוסכים, עוד 90 מיליון שקל תזרים חברת הביטוח הפניקס ועוד 90 מיליון שקל יזרים ארקין. קבוצת שניידמן זקוקה להזרמה במטרה למחוק שכבה בפירמידה שלה במסגרת חוק הריכוזיות.

 

מורי ארקין מורי ארקין

 

בראש הפירמידה של ביטוח ישיר עומדת חברת צור שמיר, הנסחרת בבורסה לפי שווי של 840 מיליון שקל. צור שמיר מחזיקה ב־76.1% מביטוח ישיר וביטוח ישיר מחזיקה דרך אי.די.אי אחזקות (100%) בשלוש חברות העוסקות בתחומים שונים – אי.די.אי ביטוח (48.5%), שעוסקת בעיקר בביטוח כללי, מימון ישיר (61.5%), שהיא חברה פרטית שבה שותפים גם לאומי פרטנרס ובית ההשקעות אלטשולר שחם; ואדגר (58.7%), שהיא חברת נדל"ן ציבורית. לאחר מחיקת ביטוח ישיר מהמסחר צפויה הקבוצה להנפיק את פעילות מימון ישיר בבורסה.

 

לאומי יחזיק 10% ממניות ביטוח ישיר

לאחר השלמת העסקה יחזיק בנק לאומי כ־9.5% ממניות ביטוח ישיר באמצעות לאומי פרטנרס. כיום מותר לבנקים להחזיק עד 5% ממניות חברת ביטוח, וכל אחזקה עודפת דורשת היתר מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר. עם זאת, במקרה הזה האחזקה תהיה נמוכה מ־5% בחברת הביטוח ישירות, שכן ביטוח ישיר מחזיקה רק ב־48% ממניות אי.די.אי ביטוח. בנק שעוסק בייעוץ פנסיוני מוגבל לאחזקה של 10% בחברה השולטת בחברת ביטוח, בשל החשש כי אם הוא ייחשף בשיעור גבוה יותר לחברת ביטוח הוא עלול להעדיף לשווק את מוצריה בעת מתן ייעוץ פנסיוני, שאמור להיות אובייקטיבי. לאומי אכן מחזיק בפעילות ייעוץ פנסיוני ולביטוח ישיר יש גם פעילות שעשויה להיות משווקת על ידי הבנק (פוליסות חיסכון פיננסיות), ולכן לאומי מוגבל להשקעה של 150 מיליון שקל ונדרש להביא משקיעים נוספים כדי להשלים את מלוא התחייבות ההשקעה.

 

 

ארקין מתרחב אל מחוץ לתחום הביומד

ארקין הוא איש עסקים הפעיל בעיקר בתחומי הביומד, באופן ישיר והן דרך קרן ההשקעות שלו, ספרה. ארקין התעשר לאחר שירש מאביו עסק קטן לתרופות, שאותו הצמיח למה שעתיד להפוך לחברת אגיס, שנמכרה ב־2004 לחברת הענק פריגו לפי שווי של 900 מיליון דולר, שמתוכו שלשל ארקין לכיסו 186 מיליון דולר במזומן ועוד כ־11% ממניות פריגו. מאז הספיק ארקין למכור חלק מאחזקותיו בפריגו, וכיום הוא מחזיק בפחות מ־5% ממניות החברה הנסחרת לפי שווי של 40 מיליארד שקל.

 

מביטוח ישיר נמסר בתגובה: "כפי שהחברה דיווחה בתחילת מאי השנה, לאומי פרטנרס פועל לגיוס קבוצת משקיעים בחברה וכשיהיה לנו מה לדווח נעשה זאת בצינורות המקובלים כנדרש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x