$
בורסת ת"א

פרשת מוטולה: רשות ני"ע תשתתף במימון ייצוגית נגד לבייב ובכירי אפריקה

בשלב זה מדובר עדיין בבקשה לאישור תובענה ייצוגית, על רקע דיווחי החברה בפרשת המידע הכוזב בדוחות אפריקה תעשיות. "בבקשה נטען כי המצגים והדוחות המטעים שהציגו אפריקה השקעות ואפריקה תעשיות שיפרו את האטרקטיביות של מניותיהן בעיני המשקיעים - שנבעה ממידע כוזב"

אורן פרוינד 12:4823.07.17

שנתיים לאחר הפרשה המביכה של אפריקה תעשיות מקבוצת אפריקה ישראל - במסגרתה נאלצה החברה לתקן לאחור את הדוחות הכספיים שלה ולפטר בבושת פנים את המנכ"ל אבי מוטולה - הרשות לניירות ערך קיבלה החלטה עקרונית לתמיכה במימון תובענה ייצוגית נגד החברה ונגד בכיריה. בשלב זה מצוייה התובענה עדיין בשלב הבקשה לאישורו של בית המשפט לקבלה כתובענה ייצוגית.

הבקשה לאישור התביעה הוגשה נגד החברה ונגד ההנהלה הבכירה שלה. בין הנתבעים: בעל השליטה לב לבייב, סגן יו"ר נדב גרינשפון, מנכ"ל הקבוצה אברהם נובוגרוצקי, משרד רואי החשבון סומך חייקין, דירקטורים, וסמנכ"ל הכספים מנשה שגיב. התביעה הוגשה באמצעות משרד עורכי הדין צמח – שאשא (עוה"ד אמיר שאשא ועוה"ד ליאור צמח), בעקבות בקשה של בעל המניות יוליאן בנדל.

 

בבסיס הבקשה עומדת טענה על הפרת חובת הגילוי של החברות בקשר לדיווחים על טעויות בדוחות הכספיים השנתיים בשנים 2014-2012. בבקשה נטען כי הדוחות הכספיים כללו פרטים כוזבים ומטעים אודות מצב החברות, וכן כי דיווחי החברות אודות חשיפת הפרטים המטעים היה חסר, וכלל אף הוא פרטים מטעים. הנזק המוערך עומד על פי התביעה על - 72 מיליון שקל.

 

"בבקשה נטען כי המצגים והדוחות המטעים שהציגו אפריקה השקעות ואפריקה תעשיות לציבור שיפרו לאין ערוך את האטרקטיביות של מניותיהן בעיני המשקיעים, כאשר בדיעבד נסתבר כי האטרקטיביות נבעה ממידע כוזב ומטעה", נאמר בהודעת רשות ני"ע.

 

ניפח חשבוניות של נגב קרמיקה

במאי 2015 סיימה הנהלת אפריקה ישראל לבצע את בדיקות החשבונאות שלה לאחר שגילתה חודש וחצי לפני כן כי המנכ"ל המפוטר אבי מוטולה ביצע לטענתה "פעולות חשבונאיות מתחכמות" על מנת להגדיל את הרווחים של החברה הבת נגב קרמיקה.

 

אפריקה טענה כי במשך כהונתו כמנכ"ל החברה (יולי 2012), ביצעו מוטולה וחבריו להנהלה של נגב קרמיקה "פעולות מתחכמות", כלשונם, כדי להגדיל את הכנסות החברה. חלק מהפעולות שביצעו לכאורה הן רישום חשבוניות בסוף חודש של כל רבעון וביטולן בתחילת החודש הבא, לאחר שכבר הוכרה ההכנסה בדו"חות הכספיים.

 

מהלך דומה ביצעו לכאורה מוטולה וסמנכ"ל הכספים אביהו ליפשיץ, בהגדלת מלאים של וויה ארקדיה, חברה־נכדה של אפריקה תעשיות, שנועדה להקטין את עלות המכר של החברה, ובכך להגדיל את ההכנסות שלה באותו רבעון. על פי החשדות, מיד לאחר סיום הרבעון וההכרה בהכנסות הקטינו השניים את המלאי בחזרה, וכך עשו בכמה רבעונים.

 

כתוצאה מכך, אפריקה תעשיות, החברה הבת של אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב, ביצעה תיקון לאחור (Restatement) של הדוחות הכספיים של השנים 2012-2014 ורשמה ירידה בהון העצמי והפסד מצטבר של 72 מיליון שקל.

 

אבי מוטולה אבי מוטולה צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x