$
בורסת ת"א

פסקל סוריו לטבע: בוחן את הגעתי לאור הלחצים הרבים

מורת רוח בדירקטוריון טבע לאחר שפסקל סוריו, שסיכם על הגעתו לניהול החברה, מסר כי הוא בוחן את צעדיו לאור הלחצים שמופעלים עליו להישאר כמנכ"ל אסטרהזניקה. לפי ההערכות, החברה האנגלו־שבדית עשויה להציע לו תגמול מוגדל כדי שלא יעזוב

גולן חזני 07:0416.07.17

לחץ אדיר מופעל על מנכ"ל ענקית התרופות אסטרהזניקה פסקל סוריו מאז יום חמישי, בניסיון לגרום לו לחזור בו מהחלטתו לעבור לנהל את טבע הישראלית ולהישאר בחברה האנגלו־שבדית. בסוף השבוע הפך סוריו לשיחת היום בתעשיית הפארמה, עשרות ידיעות לגביו פורסמו בכלי התקשורת המובילים בעולם וברקע חלו תנודות עצבניות במניות טבע ואסטרהזניקה במסחר בלונדון, ניו יורק ותל אביב.

סוריו עצמו לא ממש פיזר עד כה את הערפל סביבו. המנכ"ל המוערך והמתוגמל היטב ממלא פיו מים ואינו מגיב לכלי התקשורת הרבים שפונים אליו מאז חשיפת "כלכליסט" ברביעי בערב כי סיכם בלחיצת יד עם יו"ר טבע סול בארר על מעבר לניהול החברה הישראלית. הפרסום גרר ירידה חדה של בשווי מניית אסטרהזניקה, שהביאה למסע לחצים כבד על סוריו להישאר בחברה. 

 

הפרסומים בכלי התקשורת בעולם בעקבות חשיפת כלכליסט הפרסומים בכלי התקשורת בעולם בעקבות חשיפת כלכליסט

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע שוחח סוריו עם גורמים בטבע ומסר כי הוא בוחן את צעדיו לאור הלחצים המופעליו עליו להישאר באסטרהזניקה. הדברים גררו מורת רוח בדירקטוריון טבע לאור הקושי במציאת מנכ"ל אחר בסדר גודל דומה. החברה ניהלה עם סוריו משא ומתן במשך שלושה חודשים ולא החתימה אותו על אף מסמך לאחר אותו סיכום בלחיצת יד. עם זאת, בשבועות האחרונים כבר הופיע סוריו בפני דירקטוריון טבע והציג לה את חזונו להבראת החברה.

 

נראה כי סוריו עצמו מרוויח מתשומת הלב, שכן העיסוק בו שינה את תדמיתו וממנכ"ל שזכה לביקורת מצד בעלי המניות על גובה שכרו הוא הפך למי שנתפס כמנהל מחוזר ואיכותי בעל שכר לגיטימי שאף ניתן להעלותו.

 

בעולם הפארמה ממתינים במתח להחלטת סוריו

 

הלחצים על סוריו להישאר באסטרהזניקה מובלים בידי חברי דירקטוריון חברת התרופות בראשות היו"ר לייף יוהנסון, בעבר יו"ר וולוו, אך מגיעים גם מבעלי מניות גדולים של החברה בראשות קרן פידליטי, המחזיקה 6.1% ממנה. לפי הערכות, החברה עשויה להציע לסוריו תגמול כספי מוגדל תמורת הישארותו. גם אמש, שלושה ימים לאחר הפרסום על המעבר של סוריו, טבע ואסטרהזניקה עדיין לא סיפקו תגובה המאשרת או מכחישה את הדברים.

 

 

ביום שישי דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג כי סוריו יישאר באסטרהזניקה, לאחר שזו הודיעה כי הוא יארח את אירועי פרסום דו"חות החברה לרבעון השני של השנה. הדיווח אף התייחס למקורות בחברה שטענו כי "העסקים כרגיל", וטען כי "לפי גורמים המעורים במתרחש סוריו יישאר באסטרהזניקה בעתיד הנראה לעין".

 

דיווח זה הביא להיפוך במגמת המסחר במניות אסטרהזניקה וטבע בוול סטריט: חברת התרופות הישראלית, שזינקה ב־7% ביומיים מאז פרסום מעברו של סוריו, עברה לירידות של עד 4.5% וסיימה את יום המסחר בירידה של 3.9%. חברת התרופות האנגלו־שבדית, שאיבדה 5.5% מערכה מאז הפרסום על עזיבת המנכ"ל, סיימה את יום המסחר בעלייה של 4.5%.

 

המנכ"ל המיועד של טבע פסקל סוריו. התחרט? המנכ"ל המיועד של טבע פסקל סוריו. התחרט? צילום: בלומברג

 

אלא שרבים מכלי התקשורת הכלכליים הבולטים לא יישרו קו עם הדיווח החדש של בלומברג. "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח בשישי בערב כי מסתורין ממשיך לאפוף את עתידו של סוריו באסטרהזניקה וכי לא ברור אם יעזוב או יישאר. כתב העיתון בלונדון צ'יפ קאמינס כתב כי "יומיים לאחר שכלי תקשורת ישראלי דיווח כי המנכ"ל פסקל סוריו הסכים ליטול את מושכות הניהול בענקית התרופות היריבה הישראלית טבע, אסטרהזניקה ממשיכה לומר כי לא תגיב, עובדה שמותירה את הדיווח — ודיווחים נוספים האומרים כי הוא יישאר בתפקידו — בגדר שמועות וספקולציות".

 

עוד ציין ה"ג'ורנל" כי "דובר מטעם אסטרהזניקה מסר כי סוריו יארח את הצגת התוצאות החצי־שנתיות של החברה, הצפויות בהמשך החודש. אך הדובר סרב לציין האם הדבר מעיד כי סוריו יישאר בחברה למשך זמן ארוך יותר" — דברים שסותרים את הדיווח בבלומברג.

 

נוסף על כותרות בבריטניה, שבדיה וארה"ב מעברו של סוריו גרר דיווחים גם במזרח אירופה ובמרכז אסיה, שייחסו את חשיפת דבר המעבר ל"כלכליסט".

 

איתות שלילי לגבי סיכוי ההצלחה של אסטרהזניקה

 

הלחצים הכבדים שמפעילים חברי דירקטוריון אסטרהזניקה על סוריו להישאר בחברה מובנים וצפויים. מאז היוודע דבר עזיבתו הצפויה של המנכ"ל איבדה החברה תוך שני ימי מסחר כ־3.9 מיליארד דולר משוויה. יותר מכך, הדיווח על נטישת המנכ"ל שלח מסר מטריד למשקיעי אסטרהזניקה, שנמצאת בתקופה רגישה וממתינה לפרסום תוצאות ניסוי מהותי לטיפול בסרטן, שלדעת אנליסטים צפוי להיות משנה משחק עבור החברה. בשוק פירשו את עיתוי העזיבה כחוסר אמון בהצלחת הניסוי, שנתפס כגורם מכריע לחזרתה של החברה לצמיחה לאחר שאיבדה בלעדתיות על חלק מהתרופות המהותיות שלה. תגובותיה העמומות של החברה כי אינה מגיבה לשמועות הובילו לירידה בשווי המניה, ולא מן הנמנע כי ההודעה על שיחת הוועידה בהובלתו של סוריו בעת הצגת הדו"חות נועדה להרגיע את המשקיעים.

 

סוריו מצא עצמו מתעמת עם מחאה מצד חלק מבעלי מניות אסטרהזניקה ומאבקים בלתי פוסקים בנוגע לעלות שכרו הגבוהה, שהסתכמה ב־17.3 מיליון דולר ב־2016. בטבע הוא צפוי להתפרנס כפול מ המנכ"ל הקודם ארז ויגודמן (עלות שכר של 5.3 מיליון שקל ב־2016) ולקבל מענק חתימה המוערך ב־20–15 מיליון דולר. אך אם דירקטוריון אסטרהזניקה, חברת התרופות השנייה בגודלה בבריטניה, תחליט להעלות את שכרו, הוא עשוי להישאר בחברה.

 

בטבע הופתעו מהדיווח בבלומברג לפיו סוריו יישאר בחברה האנגלו־שבדית, המשיכו לפזר ערפל סביב המעבר והמשיכו לאחוז בתגובתם הראשונית לפיה החברה אינה מגיבה לשמועות.

 

תגובת השווקים הבהירה כי הבחירה בסוריו מוצאת חן בעיני בעלי המניות של טבע. מעבר של מנכ"ל מחברה בשווי של קרוב ל־90 מיליארד דולר לחברה בשווי של קצת יותר משליש מכך אינו טריוויאלי, דבר שמסביר את ההפתעה שבה התקבל הדיווח ואת הספקות באפשרות למימושו. פניית פרסה מצדו של סוריו עלולה להוות מכה קשה לטבע, שתתקשה לגייס מנכ"ל אחר בשיעור קומה דומה. שמו מוכר במסדרונות החברה והנהלתה הבכירה, וגם חברי דירקטוריון הכירו את סוריו וככל הנראה נפגשו איתו.

 

בסוף השבוע פורסמו סקירות אנליסטים רבות המתייחסות למעבר האפשרי, בהם של בנק קרדיט סוויס שאנשין טענו כי מדובר במהלך לא ריאלי. אם אכן סוריו החליט לסגת מהמעבר הנהנה המיידי מכך צפוי להיות המנכ"ל הזמני של טבע יצחק פטרבורג. ביום שלישי צפויה אסיפת בעלי המניות של החברה לאשר לו עלות שכר של כ־9 מיליון דולר בשנה שיוענק לו רטרואקטיבית מחודש פברואר, עת מונה כמחליפו הזמני של ויגודמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x