$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

העסקה שעלולה לפוצץ את ההסדר באפריקה ישראל

אפריקה מגורים רוכשת בגבעת שמואל קרקע ב־158 מיליון שקל. המחזיקים טוענים כי המהלך עלול לטרפד את מכירת אפריקה ישראל, שנמצאת בתהליך של הסדר חוב, לאחים סיידוף

גולן חזני 10:4516.07.17

אפריקה מגורים מאשרת הבוקר (א') את הפרסום ב"כלכליסט" על העיסקה לרכישת קרקע בגבעת שמואל. החברה המנוהלת ע"י אורן הוד רכשה את חלקו של השותף משה אהרוני ב (50%) בפרויקט סביוני גבעת שמואל, תמורת 157.5 מיליון שקל. הסכום כולל החזר הלוואת בעלים של כ-59 מיליון שקל, שאותו העמיד אהרוני לחברה.

 

 

התשלום מבוצע בחלקו בהון עצמי בהיקף של עשרות מיליוני שקלים והיתר באמצעות מימון בנקאי, לרבות הגדלת מסגרת אשראי לפרויקט. האתר כולל, על פי התוכנית שבתוקף -600 יח"ד. כיום מצויה החברה בהקמתו של שלב א' הכולל 130 יח"ד. נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה נמכרו בשלב זה (שיושלם במהלך 2018) 80 יח"ד, תמורת כ-160 מיליון שקל.

 העסקה מהווה בעיה בשל העיתוי שלה — שכן החברה נמצאת בעיצומו של תהליך הסדר חוב, שבו אמורה השליטה לעבור לידי האחים סיידוף שמנהלים מו"מ לרכישתה. גורמים מבין מחזיקי האג"ח של החברה חוששים שהרכישה תפגע בנכונות של הסיידופים לרכוש את החברה. "מדובר בצעד מהותי, שעלול להקשות על המו"מ. האחים מביאים לעסקה הון עצמי של 505 מיליון שקל (ההצעה כולה היא בהיקף של 2.2 מיליארד שקל — ג"ח), והעובדה שאחת מהחברות בפורטפוליו מוציאה הון עצמי של 80 מיליון שקל ערב העברת השליטה היא בעייתית", אמר מקורב לאחד ממחזיקי האג"ח הגדולים.

 

מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד צילום: אוראל כהן

 

אפריקה מגורים, בניהולו של אורן הוד, רשמה ב־2016 רווח של 136 מיליון שקל, וברבעון הראשון של 2017 רווח של 26 מיליון שקל.

 

אפריקה ישראל השקעות, שעדיין נשלטת בידי לב לבייב, מנהלת מו"מ להסדר חוב כשנה וחצי. באוגוסט שעבר רכש לבייב את הפעילות ברוסיה במסגרת הסדר נפרד תמורת 550 מיליון שקל, מאפריקה ישראל.

 

עד לפני כשבועיים התחרו על הרכישה, בנוסף לאחים סיידוף גם הצמד מוטי בן־משה ולבייב. בעקבות לחץ שהופעל על בן־משה מצד גורמים בנציגות האג"ח להיפרד מלבייב, החליטו השניים באחרונה לפרוש מהמירוץ. בן־משה טען שלבייב השקיע אבעה מיליארד שקל באפריקה ישראל, וכי הוא לא יסוג מההסכם הראשוני עמו.

 

נציגות אפריקה כוללת את פסגות, כלל ביטוח ו־DK פרטנרס, אחרי שבאחרונה פרשה ממנה קרן כלירמרק. בשבוע שעבר אישרו מחזיקי סדרות האג"ח כו', כז' ו־כח' את פתיחת המגעים עם האחים סיידוף למכירת השליטה באפריקה.

 

האחים מציעים תמורת החברה 2.2 מיליארד שקל, לעומת חוב של 2.9 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, 505 מיליון שקל ישלומו כאמור במזומן, לאחר שהסכום עלה ב־20 מיליון שקל ברגע האחרון לפני הגשת ההצעה.

 

בנוסף, האחים הודיעו כי ינפיקו סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 1.6 מיליארד שקל בתקופה ממוצעת לפדיון של 4.9 שנים ובריבית צמודה של 4% בשנה, שיחליפו את הקיימות. תשלום נוסף של 125 מיליון שקל יבוצע באמצעות הקצאה של אחוז בודד ממניות אפריקה נכסים, 2% ממניות אפריקה מגורים ומגרש נוסף. לאחר השלמת העסקה תהפוך החברה לפרטית, ומניותיה יימחקו מהמסחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x