$
בורסת ת"א

חשיפת כלכליסט

המנכ"ל הבא של טבע: מנכ"ל אסטרהזניקה פסקל סוריו

ענקית הגנריקה הישראלית הציעה את כיסא המנכ"ל לפסקל סוריו, וטרינר בהשכלתו שעומד בראש ענקית התרופות העולמית. סוריו הספיק להיקלע השנה לשתי חזיתות: מרד מתוקשר של בעלי המניות נגד שכרו המופרז, וטענות כי איים על עובד שעזב

גולן חזני 21:2912.07.17

פסקל סוריו (Pascal Soriot) צפוי להתמנות למנכ"ל חברת טבע. ל"כלכליסט" נודע כי סוריו, המכהן כיום כמנכ"ל ענקית התרופות אסטרהזניקה (AstraZeneca), נפגש עם ועדת האיתור של טבע ועם היו"ר סול בארר, והביע את הסכמתו לתפקיד שהוצע לו.

 

 

 

עלות השכר שעתיד סוריו לקבל בטבע צפויה להיות כמעט כפולה מזו שקיבל המנכ"ל הקודם ארז ויגודמן, שעמדה על 5.7 מיליון דולר בשנת 2015. בנוסף, עתיד סוריו לקבל מענק חתימה שמן שמוערך ב־20-15 מיליון דולר לפחות. המשא ומתן הכספי בין הצדדים מצוי כעת בשלבי חתימה סופיים. תקנון טבע מחייב את המנכ"ל להיות תושב ישראל במשך כל תקופת כהונתו, אולם עדיין לא ברור אם הוא אכן יעתיק את מקום מגוריו לישראל או שיסתפק בשהיה ארוכה.

 

שווי של פי שלושה מטבע

 

סוריו (58) מכהן כמנכ"ל אסטרהזניקה מאז אוקטובר 2012. החברה היא תולדה של מיזוג שנעשה ב־1999 בין אסטרה השבדית וזניקה גרופ הבריטית, שיצרו את אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם. החברה פעילה בישראל מאז 2009 ובסניף שלה ברעננה, שבו מועסקים 70 עובדים, צצו בימים האחרונים שמועות על המינוי הצפוי.

  

פסקל סוריו פסקל סוריו צילום: בלומברג

 

 

אסטרהזניקה היא חברת תרופות אינובטיבית, כלומר מפתחת תרופות מקור, בשונה מטבע, שמתבססת על תרופות גנריות. החברה מתמקדת בפיתוח תרופות בתחומי הסרטן, לב וכלי דם, מחלות מטבוליות, מערכת הנשימה ומחלות אוטואימוניות.

 

עלות שכרו השנתית של סוריו באסטרהזניקה, שעמדה ב־2016 על 13.4 מיליון ליש"ט (17.3 מיליון דולר), הביאה להתקוממות בעלי המניות שלה. באסיפת בעלי המניות, שנערכה לפני כארבעה חודשים, הביעו אותם מתנגדים את דעתם ודרשו לקשור את התגמול של המנכ"ל ליעד ההכנסות של החברה, שעומד על 45 מיליארד דולר עד 2023. המרד השיג אפקט תקשורתי אבל לא מנע מסוריו את השכר הגבוה.

 

עם זאת, השכר הגבוה של סוריו ב-2016 השתלב רק בעשיריה השניה בטבלת השכר של מנכ"לי חברות התרופות הגלובליות בראשם ליאונרד שלייפר מנכ"ל רג'נרון שהשתכר 47.7 מיליון דולר ואחריו ג'פרי ליידן מנכל ורטקס שהשתכר 28.1 מיליון דולר. סוריו דורג 11 מבין המנכ"לים.

 

אסטרהזניקה נסחרת בניו יורק בשווי של 86 מיליארד דולר, כמעט פי 3 משווי השוק של טבע שנסחרת בשווי 31.9 מיליארד דולר. 

 

סוריו נקלע השנה לעימות חריף עם בכיר אחר באסטרהזניקה, לוק מילס, שהחליט לערוק ליריבה המושבעת גלקסו סמית' קליין. הטיימס הלונדוני דיווח כי על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט, במסגרת תביעה של החברה נגד מילס במאי השנה, סוריו נפגע אישית מהפרישה של מילס. לכן ניסה, כך על פי ה"טיימס", להעניש את מילס ולאכוף עליו תקופת צינון של שנה. מילס האוסטרלי אף טען כי סוריו איים לפגוע בוויזת השהייה שאיפשרה לו ולמשפחתו לשהות בבריטניה.

 

אדריכלי העסקה בחוץ

 

מינויו הצפוי של סוריו עשוי לסיים, כך מקווים בדירקטוריון טבע, את אחת התקופות הסוערות בתולדות ענקית התרופות הישראליות, שמצויה במשבר חמור. הרקע למשבר הוא רכישתה של חברת אקטביס לפני כשנה תמורת 38 מיליארד דולר. העיסקה איימה על יציבותה של החברה וגרמה לנפילה של 40% בשווייה.

 

שלושה מאדריכלי העיסקה מצאו את דרכם החוצה בעקבות המשבר, בראשם המנכ"ל ויגודמן, מנכ"ל טבע גנריקה ומייסד אקטביס ג'נריקס סיגורדור אולפסון, שפרש חודשיים לפניו, והמנהל הפיננסי איל דשא, שעוזב בימים אלה.

 

עזיבתו של ויגודמן היתה הדרמטית מכולם, והתרחשה בישיבת דירקטוריון בניו יורק בפברואר האחרון. ויגודמן ניסה לשכנע את הדירקטוריון להשאירו בתפקיד אבל אלה הראו לו את הדרך החוצה, ומינו במקומו כמנכ"ל זמני את יצחק פטרבורג היו"ר. כיו"ר מונה בארר האמריקאי.

 

 

 

מטבע נמסר בתגובה: "כפי שאמר בעבר יו"ר טבע, ד"ר סול בארר, העדיפות העליונה שלו היא תהליך האיתור הגלובלי למציאת מועמד בעל שיעור קומה עולמי עם נסיון נרחב ומעמיק בענף הפארמה, כדי לשמש כמנכ"ל החברה הקבוע. איננו מגיבים לשמועות בשוק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x