$
בורסת ת"א

יו"ר הפד ג'נט ילן: "נצמצם בהקלה הכמותית למרות האינפלציה הנמוכה"

ילן אמרה את הדברים בעדות לפני הקונגרס; לדבריה, המאזן של הבנק יהיה בסופו של דבר נמוך משמעותית מרמתו הנוכחית. עם זאת, היא מעריכה כי הוא יישאר גבוה מכפי שהיה לפני פרוץ המשבר הפיננסי ב-2008

שירות כלכליסט 18:4412.07.17

יו"ר הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב ג'נט ילן הדגישה היום (ד') שהבנק המרכזי עוקב מקרוב אחר נתוני האינפלציה הפושרים, אך בכל זאת ציינה כי היא מעריכה שבבנק יחלו בצמצום המאזן בשווי 4.5 טריליון דולר של הבנק כבר בהמשך השנה.

ילן אמרה את הדברים בעדות לפני הקונגרס, שמתוכננת להימשך גם מחר. לדבריה, המאזן יהיה בסופו של דבר "נמוך משמעותית מרמתו הנוכחית". בחודש שעבר חשפו בכירים בבנק המרכזי את התכנית שלהם להפחתה איטית של העתודות על ידי ביטול הדרגתי של השקעות חוזרות. בכל אופן, ילן מעריכה כי המאזן יישאר גבוה מכפי שהיה לפני פרוץ המשבר הפיננסי ב-2008. בכירים אחרים בבנק אמרו עוד קודם לכן כי המאזן קרוב לוודאי יהיה מעט גבוה יותר מ-2 טריליון דולר.

 

בפד צברו את המאזן הגבוה כחלק מהניסיונות לתמר ץ את הכלכלה במהלך ואחרי המשבר הפיננסי. ההרחבה התאפשרה בעיקר הודות לרכישה של אג"ח ממשלתיות ואג"ח מגובות משכנתאות. בכל מקרה ילן הוסיפה כי הם פתוחים לאפשרות להרחיב מחדש את המאזן במקרה של האטה כלכלית.

 

"ועדת השוק הפתוח מוכנה להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותה, כולל שינוי הגודל וההרכב של המאזן, זאת אם התנאים הכלכליים העתידיים יחייבו מדיניות הקלה", אמרה ילן.

 

ג'נט ילן יו"ר הפדרל ריזרב ג'נט ילן יו"ר הפדרל ריזרב צילום: אי פי איי

 

עם זאת, ילן לא התייחסה בדבריה לאפשרות שהבנק יעלה את הריבית בפעם השלישית השנה. גורם מרכזי שישפיע על ההחלטה הוא שיעור האינפלציה. לדבריה, האינפלציה הנמוכה נובעת מ"כמה הורדות חריגות במספר קטגוריות מחירים", אולם להערכתה המצב הזה ישתפר בשנה הבאה. בכל מקרה, היא הדגישה כי בבנק המרכזי עוקבים אחר הנתונים. בפד ציינו בעבר את התחרות בשוק הסלולר והירידה במחירי תרופות כסיבות לירידה באינפלציה.

 

מלבד עניין האינפלציה, ההערכה של ילן את מצב הכלכלה נותרה כמעט ללא שינוי: הצמיחה ממשיכה בקצב מתון, שוקי העבודה משתפרים והצריכה הפרטית וההשקעות העסקיות במגמת עלייה. במקביל, ילן ציינה אתגרים כלכליים מחוץ לארה"ב ככיסים פוטנציאלים של חוסר ודאות.

 

"בשלב זה אני רואה סבירות דומה לכך שהביצועים הכלכליים של ארה"ב יהיו מעט חזקים יותר ולכך שהם יהיו פחות חזקים מכפי שאנחנו חוזים בשלב זה", סיכמה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x