$
בורסת ת"א

השפן האחרון של XIO לרכישת מיטב-דש: אהרון פוגל, לשעבר יו"ר מגדל

הקרן הסינית-בריטית מגייסת את פוגל במטרה להכשיר את רכישת מיטב-דש מול המפקחת על הביטוח דורית סלינגר; מהלך דומה שלא צלח עשתה קרן יאנגו הסינית כשגייסה את יונל כהן במהלך המו"מ לרכישת הפניקס

רחלי בינדמן 15:0509.07.17

קרן ההשקעות הסינית-בריטית 'XIO' לא מתייאשת ושולפת שפן נוסף מהכובע כדי לנסות ולממש את כוונתה לרכוש את בית ההשקעות מיטב-דש. הקרן דיווחה היום (א') כי חתמה על מזכר הבנות עם אהרון פוגל, המוכר בעיקר בתפקידו בעבר כיו"ר חברת הביטוח מגדל להתמנות ליו"ר בית ההשקעות עם השלמת העסקה.

כזכור בדצמבר 2016 חתמה הקרן על הסכם עם בעלי השליטה בבית ההשקעות, משפחת סטפק ואלי ברקת לרכישת בית ההשקעות לפי שווי של 1.48 מיליארד שקל. אלא שמאז הקרן נמנעה מהלגיש בקשה לקבלת היתר שליטה מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר.

 

בנוסף נחשפו מאז שלדים בעברה של החברה, כאשר התברר לפני כשלושה חודשים שמיליארדר סיני תובע את הקרן בטענה כי השקיע בה מיליארד דולר שנעלמו לכאורה. בתגובה דרשו בעלי בית ההשקעות מיטב-דש לבטל את הסכם בשל התמהמהותה בהגשת ההיתרים הרגולטורים הנדרשים אך בסופו של דבר העניקו בעלי בית ההשקעות לקרן ארכה עד ה-21 באוגוסט להגיש הבקשות לאישורים הרגולטורים הנחוצים.

 

במטרה לנתק את עצמה מהחשיפות הכרוכות בתביעה של המיליארדר הסיני ומהקישור למשקיעים הסינים שבקרן, הקרן מתכוונת להקים קרן חדשה ייעודית עבור העסקה, כך שתאגיד השליטה הסופי במיטב דש יורכב מבעלי מניות בלתי תלויים - ובהם אהרון פוגל, שיהיה בעל מניות ישראלי במקביל לתפקידו כיו"ר דירקטוריון בית ההשקעות. למעשה, בכוונת הקרן לגייס משקיעים לקרן הייעודית שינתקו אותה מהקשר לקרן המקורית ולתביעת המיליארדר הסיני.

 

המינוי של פוגל, דמות מוכרת בשוק ההון, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד האוצר, כאמור כיו"ר מגדל והמכהן כיום כיו"ר חברת הספנות צים, יכול היה להיתפס כנקודת אור חיובית אלמלא הדיווח האחרון של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה על פיצוץ עסקת מכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס לידי הקבוצה הסינית יאנגו. המהלך של XIO דומה מאד למהלך שניסתה לרקום יאנגו כדי לזכות בהיתר השליטה המיוחל מהמפקחת.

 

אהרון פוגל אהרון פוגל צילום: אוראל כהן

 

יאנגו גייסה את יונל כהן, שעבד שנים צמוד לפוגל כמנכ"ל מגדל בעת שפוגל כיהן כיו"ר (בתקופה בה חברת הביטוח האיטלקית ג'נרלי שלטה בחברת הביטוח) להצטרף כשותף לצד יאנגו לרכישת הפניקס ולהתמנות כיו"ר לאחר השלמת הרכישה. על מנת להגדיל את סיכויי מתן ההיתר כהן אבל קיבל זכויות וטו במינוי דירקטורים ודרש כי רוב הדירקטורים בהפניקס לאחר הרכישה יהיו ישראלים. למרות הרקע הלא פחות מוצלח של כהן ותנאי הממשל התאגידי שהציב כתנאי להצטרפותו, המפקחת על הביטוח דורית סלינגר התמהמה במתן היתר השליטה ליאנגו עד שהחברה התייאשה וביטלה את העסקה.

 

ב-XIO מנסים לפעול במהלך דומה כמעט אחד לאחד כשבמקביל כדי לנתק את ההקשרים השליליים לתובע הסיני הם שינו את מבנה העסקה כך שהקימו קרן ייעודית לצורך רכישת הבעלות בבית ההשקעות. ספק מאד אם השינוי המבני הזה יסיר את סימני השאלה סביב הקרן. בנוסף, ספק גם אם כניסתו של פוגל, תתרום משהו לסיכוי מתן היתר השליטה על ידי המפקחת בהינתן העובדה שסלינגר כאמור לא התרשמה ממבנה דומה בעסקת יאנגו-הפניקס.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x