$
שווקי חו"ל

הבנק האירופי שקל לסגת מההתחייבות להמשיך את תוכנית ההקלה הכמותית

על פי פרוטקול ישיבת הבנק של חודש יוני, אנשי המועצה המוניטארית הסכימו כין אין צורך בהפחתה נוספת של הריבית באירופה. המסמך מרמז כי הנהגת הבנק שוקלת צמצום תוכנית ההקלות

שירות כלכליסט 16:1506.07.17
המועצה המוניטארית בבנק המרכזי של אירופה (European Central Bank - ECB) שקלה בפגישת הריבית האחרונה אפשרות לנסיגה מההתחייבות להמשיך בתוכנית ההקלה הכמותית, ודנה בדרכים המתאימות לאותת לשוק על הביטחון הגובר בכלכלת גוש היורו.

כך עולה מפרוטוקול הישיבה האחרונה של הבנק מחודש יוני שפורסם היום. על פי הפרוטוקול, הבנק אינו מתכוונן להפחית את הריבית בשיעור נוסף, עמוק יותר מתחת לרמה האפסית. ההערכות הן שהחלטה זו היא סנונית המבשרת כי הבנק מכוון בהמשך לצמצום תוכנית ההקלה הכמותית.

 

לפחות גורם בכיר אחד אמר בישיבה שהבנק יכול לקחת צעד נוסף ולצאת בהצהרה כי הוא אינה מתכוון להרחיב עוד את תוכנית ההקלה הכמותית שלו. חברים אחרים טענו שיש צורך לנהוג במשנה זהירות, והסתמכו בין היתר על נתוני האינפלציה שעדיין חלשים.

 

התחייבותו של ה-ECB להאצה נוספת של רכישת האג"ח "עשויה לעבור בחינה מחודשת" אם הצמיחה הכלכלית תמשיך ואם האמון בתחזיות האינפלציה ירשמו שיפור נוסף, אמר גורם בכיר בבנק, על פי הפרוטוקול.

 

עם זאת, עדיין ישנה הסכמה רחבה בין החברים שהעמדה הנוכחית בנוגע למדיניות המוניטארית הנוכחית נותרה מתאימה, לנוכח הנתוני האינפלציה. שיעור האינפלציה בגוש היורו עמד בחודש יוני על 1.3% ביוני – רחוק מיעד הבנק של מעט פחות מ-2%. "התאמות הדרגתיות בפרסומי המועצה המנהלת יהיו בהתאם להערכות הסיכון המתפתחות", נאמר בפרוטוקול.

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x