$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

פורטיסימו רוכשת את טוטנאור מבית שמש תמורת 100 מיליון דולר

הקרן תרכוש 100% ממניות החברה המשפחתית הוותיקה, המייצרת ציוד למכוני מחקר ובתי חולים. משפחת טוטנאור פועלת למכירת החברה כבר כמה שנים, ובמגעים קודמים סירבה להתפשר על המחיר

גולן חזני 06:5502.07.17

קרן פורטיסימו רוכשת את חברת טוטנאור מבית שמש תמורת 100 מיליון דולר. העסקה נחתמה בימים האחרונים ועתה פועלים הצדדים לקבלת אישורים והשלמתה.

 

פורטיסימו רוכשת את מלוא 100% מניות החברה מידי יורשיו של יהושוע טוטנאור, ובראשם המנכ"ל רן טוטנאור, בן הדור השלישי למשפחת התעשיינים. טוטנאור עוסקת בייצור ציוד רפואי מעבדתי למכוני מחקר ולבתי חולים. החברה מתמקדת בתחום מכשירי העיקור (אוטוקלבים) והחיטוי, ומוצריה נמכרים ב־142 מדינות. לחברה יש

חברות־בנות וסניפים בארה"ב, בהולנד, בהודו, בסין ובווייטנאם.

 

טוטנאור נשלטת בידי יורשיו של יהושע טוטנאור, מחלוצי התעשייה בישראל, שנפטר ב־2012. אביו, זאב טוטנאור, החל לייצר מכשירי עיקור בשנת 1925 במסגרת עבודתו באוניברסיטה העברית. ב־1950 הוא הקים עסק לייצור מכשירי עיקור וציוד למעבדות רפואיות, וב־1960 נרשמה החברה תחת השם "זאב טוטנאור ובנו". בשלב זה כבר היה יהושע הרוח החיה בחברה. ב־2007 עבר ניהול החברה לבנו של יהושע, רן (56), שמונה למנכ"ל. עם בעלי המניות נמנות גם אחיותיו ליאור ושירלי.

 

הונפקה ב־1993 ונמחקה מהמסחר בסוף 2009

 

החברה הונפקה בבורסה בגל הגאות של 1993, ובסוף 2009 היא נמחקה בהצעת רכש של המשפחה לפי שווי של 166 מיליון שקל. באותה שנה עמדו הכנסותיה על 213 מיליון שקל, הרווח התפעולי היה 12 מיליון שקל והרווח הנקי 7.6 מיליון שקל. כיום, כחברה פרטית, התוצאות הכספיות שלה אינן מפורסמות, אך על פי הערכות ההכנסות עומדות על כ־100 מיליון דולר בשנה, עם EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של כ־12 מיליון דולר ורווח נקי של 5–10 מיליון דולר.

 

מובילה עולמית בתחום מכשירי העיקור

 

טוטנאור היא המובילה בתחומה בעולם. מוצריה מותקנים ב־350 אלף בתי חולים, מרפאות, מעבדות ומכוני מחקר. "המעמד שלנו בשוק מבוסס על ניסיון רב־שנים ומובילות טכנולוגית, אבל הגאווה האמיתית שלנו באה מקשרי האמון עם הלקוחות", כותב המנכ"ל באתר החברה.

 

עד 2005 פעלה החברה מירושלים, אך באותה שנה היא עברה לבית שמש, לאחר שב־2001 רכשה שטח של 28 דונם בעיר ועליו הקימה מפעל לייצור מכשירי עיקור. החברה מעסיקה כ־230 עובדים, מרביתם בתחום הייצור. 

מכשיר עיקור של חברת טוטנאור מכשיר עיקור של חברת טוטנאור

 

מוצרי החברה מתחלקים לשניים: מעקרים שולחניים, המיועדים בעיקר למרפאות (55% מהמכירות), ולצדם מעקרים תעשייתיים (30%), המיועדים לבתי חולים ולגופים גדולים יותר. החברה משווקת גם מוצרים אחרים, כמו מוצרי אל־פסק, ציוד היקפי למחשבים וציוד רפואי נלווה (15%), באמצעות החברה־הבת איתן הנדסה.

 

המשפחה פועלת למכירת החברה זה כמה שנים. לפני 3–4 שנים היא ניהלה משא ומתן מתקדם עם קרן זרה, שלא הבשיל בסופו של דבר לעסקה, לאחר שהמשפחה סירבה להתפשר על המחיר.

 

קרן פורטיסימו הציגה לאחרונה מימושים נאים, שבין הבולטים שבהם היתה קורנית דיגיטל, שבה השקיעה הקרן כ־16מיליון דולר ומימשה עד עתה כ־200 מיליון דולר. לפורטיסמו נותרו אחזקות בקורנית בשווי של כ־70 מיליון דולר. לפני כחודש הובילה פורטיסימו את טלרד להנפקה בבורסת תל אביב. השקעות בולטות נוספות של הקרן הן בחברת פריוריטי (בבעלות מלאה), אוריג'ין זרעים, מוטוראד ותעשיות ביולוגיות (בשותפות עם קיבוץ בית העמק).

 

מנהל קרן פורטיסימו יובל כהן והמנכ"ל רן טוטנאור מנהל קרן פורטיסימו יובל כהן והמנכ"ל רן טוטנאור צילום: תומי הרפז

 

פורטיסימו קפיטל מתמחה בהשקעות בחברות מתחומי ההייטק והתעשייה שלהן פוטנציאל צמיחה. השותפים בקרן הם יובל כהן (מייסד ושותף מנהל), אלי בלט, שמוליק בראשי, מרק לזניק, יוחאי הכהן ויואב היינמן. מאז הקמתה גייסה פורטיסימו מיליארד דולר בארבע קרנות. הקרן הרביעית, שאותה גייסה פורטיסימו ב־2015, היתה בהיקף של 470 מיליון דולר, לאחר שקיבלה ביקושים בהיקף של מיליארד דולר.

 

פורטיסימו יוצגה בידי עוה"ד חיים פרידלנד, עידן בקי, יואב מר וניר קנול ממשרד גורניצקי ושות'. את טוטנאור ייצג עו״ד גיא הדר ממשרד איתן מהולל שדות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x