$
בורסת ת"א

הוועד של טבע כפר סבא שוב מאיים בהשבתת מפעל הייצור

העובדים הודיעו כי אם לא יושגו הסכמות בסכסוך העבודה, המפעל יושבת ב־5 ביולי. ההסתדרות התייצבה לצד העובדים במכתב להנהלת טבע: "אל תתבלבלו, המרמור מגיע מלמטה". טבע: "הוועד מנסה לגרור את העובדים לשביתה נטולת הצדקה"

דרור רייך 08:0825.06.17

על רקע משבר מול המשקיעים, לאחר שמנייתה ספגה השמדת ערך של 50% בתוך שנתיים, ניצבת הנהלת טבע מול חזית נוספת: ועד העובדים במפעל בכפר סבא. 1,230 מתוך כ־1,600 עובדים מתכננים לשבות במידה שתוך שבועיים הנהלת טבע לא תגיע עמם להסכמות. לאחר שניסיון ליישב את הסכסוך במשא ומתן לא הניב תוצאות, קבעו העובדים מועד להשבתה: 5 ביולי. 

סכסוך העבודה הוגש לממונה על יחסי עבודה בהסתדרות. בין הנושאים שעל הפרק: פגיעה מתמשכת במערכת יחסי העבודה; בירורים לעובדים ללא נוכחות ועד; הארכת ניוד עובדים מעל לחודשיים ללא עדכון ובניגוד להליכים; וקליטת עובדי קבלן במקום קידום עובדי החברה.

 

"בעובדים פוגעים ולהנהלה נותנים שכר מרקיע שחקים, הסכמים לא מכבדים, הכל נעשה חד־צדדית. לא נשאר הרבה מקום לסימני שאלה", צוין במכתב ששלחה ההסתדרות להנהלת טבע. "אל תתבלבלו — המרמור מגיע מלמטה".

 

"הכרזת סכסוך עבודה על ידי הוועד היא צעד חריג, שלא אירע שנים רבות בשאר אתרי טבע בישראל הקשורים להסתדרות החדשה. זאת בעוד שהוועד בכפר סבא בוחר בדרך קיצונית זו פעם אחר פעם", נמסר מטבע בתגובה לאירועים.

 

"הוועד מנסה לגרור את העובדים לשביתה נטולת הצדקה, תכלית או היגיון, מבלי לחשוב על עתיד האתר וטובת העובדים בו. ועד כפר סבא ממשיך למחזר טענות ועילות סכסוך שלא מחזיקות מים, ושלמעשה כבר הגיעו לכדי פתרון", סיכמו בטבע. "נמשיך בהתדיינות עם הוועד בפורומים המקובלים, לטובת העובדים והחברה כאחד".

ועד עובדי טבע כפר סבא מורכב למעשה משני מפעלים: מפעל הטבליות, המעסיק כשני שליש מ־1,600 העובדים ובין היתר מיוצרים בו התרופות אקמול, אופטלגין וקולדקס; והמפעל הסטרילי, שמעסיק את היתר ובו מיוצרת תרופת הדגל קופקסון.

 

בטבע יש כמה ועדי עובדים ולא גוף אחד, בעיקר לאור רכישות שביצעה במהלך השנים. נכון לינואר 2017 מועסקים ב־12 אתרי טבע בישראל כ־7,000 עובדים.

"טבע לא בתקופה הכי טובה שלה, ואנחנו כוועד תומכים ומנסים לעשות הכל כדי שהיא תצליח", הסביר ל"כלכליסט" יו"ר ועד עובדי טבע כפר סבא אלירן קוזליק. "מנגד, ההנהלה מתנהגת בבריוניות ובאופן חד־צדדי".

 

לדברי קוזליק, "יש מחסור בכוח אדם, לא נקלטים עובדים חדשים אלא נכנסים עובדי קבלן, וגם רוצים לקצץ לנו 40% מתקציב הרווחה בזמן שלהנהלה אישרו משכורות עתק ודיבידנדים".

 

גם לפני שנה איימו עובדי המפעל להשביתו, אולם הצדדים הגיעו להבנות. "בשנה שעברה הסכמנו לוותר על הנופש בחו"ל בגלל הנראות", הוסיף קוזליק. "השבוע אכנס ישיבה ארצית של כל ועדי טבע בישראל. ההנהלה עושה לנו הפרד ומשול אבל אני יודע שזה קורה באתרים נוספים של טבע. לא נותרה ברירה".

 

עו"ד יעל שילוני ממשרד אהוד שילוני ושות', היועצת המשפטית של הוועד, אמרה ל"כלכליסט": "לא ברור למה הנהלת טבע החליטה לשחק עם ההסכמים שנקבעו ביחסי העבודה. שלחנו מספר מכתבים בעניין ליצחק פטרבורג (המנכ"ל הזמני של טבע - ד"ר) והוא לא התייחס. נקווה שההנהלה תתעשת".

 

 

יו"ר ועד עובדי טבע כפר סבא אלירן קוזליק יו"ר ועד עובדי טבע כפר סבא אלירן קוזליק צילום: טל שחר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x