$
שווקי חו"ל

דרמה בסעודיה: בנו של המלך הסעודי מונה ליורש העצר החדש

מוחמד בן סלמאן, בנו של סלמאן מלך סעודיה ושר ההגנה של הממלכה, מונה לתפקיד במקומו של יורש העצר המודח, אחיינו של המלך מוחמד בן נאיף. בן סלמאן הוביל את הרפורמות שנועדו לצמצם את התלות של כלכלת סעודיה בתעשיית הנפט

שירות כלכליסט 08:3621.06.17

התפתחות דרמטית במשפחת המלוכה הסעודית: מוחמד בן סלמאן מונה כיורש העצר החדש, במקומו של מוחמד בן נאיף שהודח מהתפקיד. בכך הופך בן סלמאן, בנו של הבכור סלמאן מלך סעודיה (מאשתו השלישית), מהשלישי בתור בסדר הירושה לכתר הסעודי לראשון ברשימה.

 

בן נאיף, אחיינו של המלך סלמאן, שקיבל את התואר יורש העצר באפריל 2015, נושל היום במקביל מתפקידיו כסגן ראש הממשלה ושר הפנים של סעודיה. זאת בעוד שבן סלמאן (31), המכהןכשר ההגנה של הממלכה ובתארים נוספים, ישמור על כל תפקידיו הקיימים. בן סלמאן (31), עד היום המשנה ליורש העצר, הוביל במסגרת תפקידו כשר ההגנה את הקמפיין המלחמתי של סעודיה בתימן. לאחרונה זכה לתשבוחות בממלכה על החלטת מממשל טראמפ לפתוח את ביקורו הראשון בעולם של הנשיא האמריקאי בסעודיה.

 

בתפקידו כיושב ראש המועצה הסעודית לענייני כלכלה ופיתוח, בן סלמאן הוביל את המהלכים המיועדים לבנות מחדש את הכלכלה המקומית תוך שחרור מהתלות בתעשיית הנפט. בחודש מאי אמר הנסיך כי הרפורמות שהוא מוביל יגנו על הממלה ממצב של מחירי נפט נמוכים. בן סלמאן התחייב להשקעות ענק בשנים הקרובות, שימשיכו לכוון את כלכלת המדינה מעבר לפעילות הנפט. סעודיה היא יצרנית הנפט הגדולה בעולם.

 

בשונה ממרבית הנסיכים ממשפחת המלוכה, בן סלמאן התחנך בתוך סעודיה, והוא בעל תואר ראשון למשפטים מאוניברסיטת המלך סעוד. על פי דיווחים בעולם, הוא זוכה לפופולריות רבה בקרב האוכלוסיה הצעירה יותר, אך לא אהוד מדי בקרב הוותיקים במשפחת המלוכה. בשנה שעברה בראיון ל-CNBC אמר ברוס רידל (Bruce Riedel), קצין בכיר לשעבר בסי.איי.איי לענייני המזרח התיכון, כי "הצעירים רואים בו איש הדור שלהם שמצליח לעלות בסולם מהר מאד. מנגד הוא עצבן הרבה אנשים במשפחה שרואים בו אדם לא ממושמע, אימפולסיבי, וחסר ניסיון".

  

 

מוחמד בן סלמאן מוחמד בן סלמאן צילום: אי פי איי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x