$
שווקי חו"ל

ארגנטינה מפתיעה את המשקיעים: מנפיקה אג"ח ל-100 שנה

הממשלה המקומית גייסה 2.75 מיליארד דולר בריבית של 7.9% - ההכנסות מיועדות למימון התקציב והחזרת הלוואות; אנליסט: "יש לקחת בחשבון ש-100 שנים זו תקופה ארוכה למדי עבור ממשלה כמו ארגנטינה, שהגיעה לחדלות פירעון 8 פעמים מאז 1827"

שירות כלכליסט 12:1820.06.17

ארגנטינה מכרה ביום שני אג"ח לפירעון בעוד 100 שנים, בהנפקה שהתבססה על הרעב של המשקיעים לתשואה. ממשלת ארגנטינה גייסה 2.75 מיליארד דולר באמצעות הנפקת אג"ח עם תשואה של 7.9%, כך נמסר ממשרד האוצר המקומי. ההכנסות מיועדות למימון התקציב והחזרת הלוואות.

התשואה עדיין נמוכה יותר מזו עליה דובר תחילה עם המשקיעים - של 8.25%. הירידה בתשואות מעידה על העניין של המשקיעים באג"ח - שמציע למשקיעים תשואות גבוהות לעומת אג"חים של שווקים מתפתחים אחרי.

 

בהנפקת אג"ח למאה שנים הולכת ארגנטינה בעקבותיהן של מקסיקו, בריטניה ואירלנד. עם זאת, במקרה של ארגנטינה מדובר בפעם הראשונה שהממשלה מנפיקה אג"ח לתקופה כזו ארוכה. שר האוצר לואיס קאפוטו אמר כי הנפקת האג"ח התאפשרה מכיוון שהמדינה הצליחה להחזיר לעצמה את המהימנות בשווקים העולמיים. המדינה חזרה לשוקי האג"ח באפריל 2016 עם הנפקת אג"ח בסך 16.5 מיליארד דולר, זאת לאחר שהגיעה בשנה שעברה להסדר עם הנושים.

 

"זה מדהים שהם נחלצו מחדלות פירעון והנפקת האג"ח שלהם היא למאה שנים", הגיבה קתרין רוני ורה, ראש מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק ההשקעות בולטיק במיאמי. נוסף על כך, ורה המליצה ללקוחותיה לרכוש את האג"ח, לפחות למסחר קצר טווח.

 

הפגנה בארגטינה בעקבות חדלות פירעון בשנת 2002 הפגנה בארגטינה בעקבות חדלות פירעון בשנת 2002 צילום: ויקיפדיה

 

אנליסטים נוספים ציינו כי אג"ח מסוג זה קרוב לוודאי ימשכו משקיעים מוסדיים. "רמת התשואה האבסולוטית של האג"ח הללו תמשוך סוג מסוים של משקיעים, לדוגמה חברות ביטוח וקרנות פנסיה", אמר לוול סטריט ג'ורנל יאן דן מאשמור גרופ בלונדון.

 

עם זאת, מהצד השני, הכלכלן קן רוגוף מציין כי יש לקחת בחשבון ש-100 שנים זו תקופה ארוכה למדי עבור ממשלה כמו ארגנטינה, שהגיעה לחדלות פירעון 8 פעמים מאז 1827. "לארגנטינה יש בעיה מבנית, יש לה גירעון תקציבי גבוה שהם לא יכולים לפתור לפני הבחירות, ולכן הם צריכים למצוא דרך לסתום את החור", הוסיף דייגו פרו מחברת ההשקעות גריילוק קפיטל מנג'מנט, שהדגיש כי אינו מעוניין לרכוש את האג"ח.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x