שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שרודרס: "האיחוד האירופי יכול להתעלם ממה שתרזה מיי רוצה"

לדברי אזאד זנגאנה, כלכלן בכיר בענק ההשקעות הבריטי, האיחוד יוכל להציע הצעת פירוד רכה הרבה יותר בידיעה שהפרלמנט ככל הנראה יתמוך בה: "אפילו האיום של בריטניה לנטוש את המו"מ ייתפס כחלול"

שירות כלכליסט 15:1419.06.17
האיחוד האירופי יכול להתעלם ממה שתרזה מיי רוצה ולהגיש הצעת פירוד רכה הרבה יותר, בידיעה שהפרלמנט ככל הנראה יתמוך בהצעה כזו", כך אמר אזאד זנגאנה (Azad Zangana), כלכלן בכיר ואסטרטג לענייני אירופה בענק ההשקעות הבריטי שרודרס (Schroders).

 

זנגאנה אמר את הדברים ברקע ליציאתו לדרך (ב') של המו"מ בין בריטניה והאיחוד האירופי בנוגע לברקזיט. "המפלגה השמרנית בראשותה של תרזה מיי אמנם ניצחה בבחירות, אך כושר המיקוח שלה נפגע בגלל שאיבדה את הרוב בפרלמנט", הוסיף הכלכלן.

 

אזאד זנגאנה אזאד זנגאנה

לדבריו נגרם נזק חמור לעמדת המו"מ של בריטניה. "בלי מנדט חזק, אירופה תוכל להרשות לעצמה להתעלם מהדרישות של בריטניה. אפילו האיום של בריטניה לנטוש את המו"מ ייתפס כעת כחלול ונטול תמיכה ציבורית".

 

תוצאות הבחירות מהוות כישלון גדול עבור מיי, שנהנתה מהובלה של יותר מ-20% בסקרים כשהכריזה על בחירות הבזק לפני חודשיים בלבד. מיי ביקשה לנצל את המומנטום של הברקזיט, והכריזה על בחירות מוקדמות בניסיון להגדיל את הרוב הדחוק (330 מושבים בפרלמנט מתוך 650) של השמרנים שירשה מקודמה, דיוויד קמרון.

הכלכלן של שרודרס סבור שהנסיגה הכלכלית בבריטניה צפויה להאיץ זאת בעקבות הירידה בהוצאות משקי הבית וההשקעות העסקיות שהתחזקה עם ההחלטה על הברקזיט.

 

לגבי הילש"ט הוא אומר כי הירידה בשוויה הייתה נמוכה מכפי שהעריכו בהתחשב בתוצאות הבחירות שהסתכמו בפרלמנט התלוי. כמו כן, הוא מחזיק גם בדעה שהליש"ט החלשה יותר תדחוף את האינפלציה כלפי מעלה קצת יותר מכפי שהעריכו בעבר, אך תהיה לכך השפעה שלילית מועטה על הצריכה הפרטית. להערכתו, קרוב לוודאי שנראה תזוזה של משקיעים לעבר נכסים שאינם בריטים.

 

תרזה מיי ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ראשת ממשלת בריטניה צילום: גטי אימג'ס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x