$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן טנא רוכשת את השליטה במעבדות שרון ב־40 מיליון דולר

הרכישה משקפת לחברה, המייצרת חומרים משמרים ותוספי מזון, שווי של כ־50 מיליון דולר. 28 מיליון דולר מהסכום יעברו לבנותיו של המייסד דן זומרפלד והיתר יושקעו בחברה לפיתוח עתידי. עד היום השקיעה הקרן בעיקר בתעשייה הקיבוצית

גולן חזני 08:0214.06.17

קרן טנא רוכשה את השליטה בחברת מעבדות שרון. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן, בניהולו של אריאל הלפרין, רכשה 60% ממניות החברה בהשקעה של 40 מיליון דולר.

מעבדות שרון, הפועלת בתחום הכימיקלים וממוקמת באזור התעשייה עד הלום, הוקמה ב־1977 בידי דן זומרפלד, שנפטר לפני כמה שנים.

 

בעלי המניות הנוכחיים הם בתו של זורפלד הדה בורשטיין, בעלה אסף בורשטיין ואורית זומרפלד. אסף בורשטיין, כימאי בהשכלתו, משמש נשיא החברה ומנהל אותה בפועל. מרבית תמורת הרכישה, 28 מיליון דולר, הועברה ליורשות, ואילו 12 מיליון דולר הושקעו בחברה לפיתוח עתידי. החברה מעסיקה 250 עובדים. 

מעבדות שרון מתרכזת בשלושה תחומים: תוספי מזון, פתרונות אפייה וקוסמטיקה. החברה מייצרת משפרי אפייה (חומרים אורגניים להשבחת טעמם של מוצרי מאפה), מוצרי עזר לענף הקונדיטוריה וחומרי שימור ממשפחת הפרבן לתעשיית הקוסמטיקה והתרופות. חומרים אלה מגנים על מוצרים קוסמטיים מפני התפתחות חיידקים ופטריות. המפעל נחשב לשני בגודלו בעולם בענף תוצרי השימור לתכשירים קוסמטיים.

 

בין שלושת התחומים, רק מוצרי העזר לקוסמטיקה מיוצאים לחו"ל, והם אחראים למרבית מכירות החברה. מוצריה נמכרים ליצרניות הקוסמטיקה הגדולות ב־40 מדינות ובהן ארה"ב, גרמניה, צרפת ברזיל, קולומביה, מקסיקו, דרום אפריקה, סין ונצואלה ומלזיה.

 

תחום תוספי המזון מיועד בעיקר לתעשיות המיצים והביצים, ותחום פתרונות האפייה מיועד בעיקר לחברות תעשייה ובמסגרתו מייצרת החברה תוספים ללחמים ועוגות, חומרי טעם וגרעינים. הפעילות מתבצעת בשיתוף עם תאגיד הענק הבלגי פוראטוס (Puratos), והשתיים משתפות פעולה בפיתוח מוצרים נוספים.

 

משפחת הבעלים מחזיקה (55%) בפעילות נוספת עם פוראטוס (45%) בחברת פאקא — יצרנית מותג השמרים הלחים והיבשים שמרית, שנחשב מונופול בתחומו — אולם זו לא נכללה בעסקה עם קרן טנא. ההכנסות השנתיות של מעבדות שרון מוערכות ב־50 מיליון דולר, וה־EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) ב־8.5 מיליון דולר. לפיכך, העסקה נעשתה במכפיל 6 על ה־EBITDA ובשווי של כ־50 מיליון דולר לחברה.

 

קרן טנא הוקמה בידי אריאל הלפרין במטרה להשקיע בחברות של הקיבוצים, והיא מזוהה בעיקר עם שתי השקעות שהניבו לה רווחים של מאות אחוזים: חברת ההשקיה בטפטוף נטפים ויצרנית משטחי הקוורץ אבן קיסר. בנוסף השקיעה גם ביצרנית דודי השמש כרומגן מקיבוץ שער העמקים, וביצרנית יציקות האלומיניום לחלקי מנוע ומערכות היגוי עבור יצרני רכב, חברת אומן (Omen) מקיבוץ חצור.

 

בשנתיים האחרונות החלה טנא להשקיע גם בחברות שאינן קיבוציות, כמו גדות מכליות, שהיתה בעבר בבעלות יוסי מימן, וחברת בקרת החניונים תיבא. באחרונה חזרה להשקיע באבן קיסר, כשרכשה 3% מהמניות תמורת 40 מיליון דולר. מימושים נוספים של טנא היו בפישמן הנדסה וב־SCR, הפועלת בתחום הרפתות.

 

בתחילת השנה רכשה קרן טנא את השליטה בחברת הציוד לגילוי אש ועשן טלפייר מפתח תקוה, לפי שווי של 290 מיליון שקל. הרכישה נעשתה מהבעלים ניר אבני (60%) ויהושע ברנר (40%), שגם מנהלים את החברה שהקימו ב־1979. טלפייר החלה את פעילותה בתחום גלאי העשן, וכיום מספקת פתרונות כוללים בתחום. עם לקוחות החברה נמנים בתי ספר, מבני ציבור, מתקנים צבאיים, בתי מלון, סופרמרקטים, חברת החשמל, מגדלי משרדים וגם בתי כלא. בנוסף, מערכות החברה מיוצאות ללקוחות במדינות אחרות.

 

 

אריאל הלפרין שותף מנהל בקרן טנא אריאל הלפרין שותף מנהל בקרן טנא צילומים: אתר קרן טנא, אתר טלפייר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x