$
בורסת ת"א

המפקחת על הבנקים: "שיניתי דעתי - נסכים לחקירה בעניין פישמן"

חדוה בר התייחסה הערב להסדר החוב עם אליעזר פישמן: "שוחחתי עם כל מנכ"לי הבנקים וביקשתי מהם לשקול את ההסדר - בסופו של דבר כולם דחו אותו". את הסדר החוב חשף "כלכליסט" לפני שישה ימים

שירות כלכליסט 22:1609.06.17

הסדר החוב עם אליעזר פישמן מסעיר בשבוע האחרון את המערכת הפיננסית בישראל - והערב (ו') התייחסה אליו גם המפקחת על הבנקים, חדוה בר. כזכור, בשבוע שעבר הודיעו חמשת הבנקים הנושים (הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט ואגוד) כי יתנגדו להסדר ואתמול אף שלח דירקטוריון בנק הפועלים מכתב רשמי למנהל המיוחד לנכסיו של פישמן, עו"ד יוסי בנקל, לפיו הוא דוחה באופן רשמי את ההסדר. הערב, התייחסה כאמור לסוגייה הבוערת גם בר. בראיון שהעניקה לחדשות 2 אמרה: "היום לא היינו מאשרים חוב כזה, נפתח בחקירה. מדובר בבנקאות של העבר, היום כזה חוב לא היה מאושר".

 

 

המפקחת על הבנקים הוסיפה: "אני בהחלט מוכנה שתהיה בדיקה וחקירה של הנושא. נשמח להפיק לקחים כדי שאמון הציבור בבנקים ישוב". לדבריה, "מבקר המדינה בדק את זה ואני אסכים לבדיקה חדשה. הנראות הציבורית מאוד חשובה והנחיתי את הבנקים להתנגד להסדר חוב. חלק גדול מהאשראי של פישמן ניתן הרבה לפני שהיה בעלים של עיתון. זה נבע מריכוזיות גבוהה של הלווים הגדולים במשק. כזה דבר לא יכול לקרות היום - ניתנו הוראות מפורשות למערכת הבנקאית שלא מעמידים כאלה אשראים".

 

בר אישרה במהלך הראיון כי שינתה את דעתה בנוגע לחקירה בנושא: "עלתה הצעה לוועדת חקירה פרלמנטרית ולא תמכנו - אך המתנו לבדיקה ודעתנו שונתה, ונאפשר בדיקה. כשראינו את ההצעה להסדר החוב - שוחחתי עם כל המנכ"לים של הבנקים ואמרתי להם שאני מצפה שההסדר יישקל לא רק בזווית הפיננסית, אלא בזווית של אמון הציבור במערכת הבנקאית. ראינו שכל הבנקים דחו את ההסדר על הסף". עוד אמרה בר, כי לא יכול להיות שיהיה יחס שונה ללווה גדול וללווה קטן. "לא ייתכן שיהיה ויתור כזה גדול ושהוא לא יהיה פשוט רגל".

 

את דבר גיבושו של הסדר החוב חשף "כלכליסט" לפני שישה ימים. הסדר החוב גובש לאחר חודשיים של משא ומתן. על פי הסכם העקרונות בין פישמן ובני משפחתו לבין המנהל המיוחד שמונה לנכסיו, נכתב בדיווח, יחזירו הפישמנים עד 400 מיליון שקל לנושים בשני שלבים. בשלב הראשון יעבירו בני המשפחה 140 מיליון שקל לקופת המפרק שמונה לנכסיו של פישמן, שנמצא זה כשנה בהליכי פשיטת רגל. נוסף על כך תעביר משפחת פישמן 15 מיליון שקל לרשות המסים לצורך תשלום חובות פישמן רשתות ועל מנת לאפשר את המשך פעילותה. עוד נחשף ב"כלכליסט" ב-3 ביוני, כי בשלב השני, שיתרחש בעוד חמש שנים, יעבירו בני משפחת פישמן סכום נוסף של עד 260 מיליון שקל, שיתבסס על הכנסות חזויות ממכירת אחזקות בפישמן רשתות ובא.ט. אחזקות קירור. הפישמנים מתנים את קיום שלב זה בכך שלחברות תוענק עתה הערכת שווי מצרפית של 40 מיליון שקל לפחות.

חדוה בר חדוה בר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x